Odpovědět na nabídku práce zabere jen chvilku. Personalistům může zabrat až pár týdnů, než došlé životopisy pročtou a začnou zvát na pohovory. Co se s vaším CV během této doby děje?
1. Hledají „klíčová slova“
Dvě minuty, minuta, ale někdy i jen 20 vteřin stačí personalistům na to, aby očima proskenovali váš životopis a udělali si na něj názor.
Zaměřují se hlavně na klíčová slova (znalost konkrétních programů, zkušenost s vytvářením strategií a podobně – záleží, co firma napsala do inzerátu). Nejvíce ze všeho je zajímá praxe a dosažené výsledky za posledních řekněme 5 – 10 let.
Dejte si proto záležet, abyste v CV měli zmíněná patřičná klíčová slova, která upoutají pozornost personalisty i při rychločtení. To znamená, že byste životopis měli vždy trochu upravit „na míru“ konkrétnímu inzerátu.
↑ Sakra, jak tohle dopadne? Pozvou mě na ten pohovor, nebo ne?
2. Promiňte… neznáme se?
Jakmile personalista dostane váš životopis, může pohledem do svého archivu poměrně snadno zjistit, zda jste se na nějakou pozici hlásili už dříve. Třeba před rokem.
U vašeho jména může být i poznámka, o jakou práci se jednalo a případně, proč vás tehdy nevybrali. Uvedeno tam může být třeba i to, že uchazeč bez omluvy nedorazil na pohovor.
Profíka z vás nedělají jen školy a certifikáty, ale celkový přístup. Domluvený pohovor znamená, že si na vás někdo (nejčastěji personalista a manažer) vyhradil hodinu času. Pokud jste si mezitím našli jinou práci, je fér do firmy alespoň krátce zavolat a omluvit se, že nedorazíte.
» Co riskujete, když bez omluvy nedorazíte na pohovor
3. Názor manažera
Personalista je zpravidla tím, kdo vystaví inzerát, roztřídí došlá CV a vede pohovory. To ale neznamená, že záleží jen na jeho názoru.
Své představy o „ideálním uchazeči“ může mít i šéf, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Tam, kde na projektech běžně spolupracují různá oddělení, bude důležitý i názor ostatních manažerů nebo specialistů.
Není proto výjimečné, že personalista váš životopis přepošle manažerovi se slovy: „Tenhle člověk vypadá zajímavě, co myslíš? Chceš ho vidět na pohovoru?“
Manažeři čtou CV podobně jako personalisté. „Pasou“ tedy hlavně po klíčových slovech a konkrétních dovednostech. Šéfové týmů mohou mít větší vhled do toho, co je pro danou práci důležité. Zaujmete je například tím, že v životopise upřesníte úroveň svých znalostí. Nepište tedy „uživatelská“ nebo „základní“ znalost – to je příliš obecné. Pokud je na to v životopise prostor, zmiňte v pár bodech, co přesně umíte a ovládáte.
4. Oťukávací telefonát
Pokud se personalistovi/manažerovi životopis líbil, nejspíš vás budou chtít poznat víc. Prvním krokem však nemusí být hned pozvání na osobní pohovor.
Hodně firem dělá takzvaný telefonický předvýběr. Zjednodušeně řečeno: personalista zajímavým uchazečům zavolá a mluví s nimi zhruba 10 až 30 minut. Všichni vytipovaní většinou dostanou stejnou sadu otázek. Ti, kteří zajmou nejvíce, mohou počítat s postupem do dalšího kola. Personalisté se po telefonu ptají třeba na vzdělání, praxi, motivaci nebo na to, co víte o jejich firmě.
Hovor od firmy přijímejte na klidném místě. Zkuste si dopředu připravit stručné odpovědi na otázky, které by mohly zaznít.
5. Pozvánka na pohovor
Na některé pozice chodí firmám hodně životopisů. Roztřídění a pročtení tedy může nějakou dobu trvat. Pak ale možná budete patřit k těm, kteří v e-mailové schránce objeví pozvánku na pohovor. Pokud se tak stalo: gratulujeme a držíme palce!
» Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazečům dělají vrásky
Jana Kutarňová