Co se děje s vaším CV poté, co odpovíte na inzerát

Odpovědět na nabídku práce zabere jen chvilku. Personalistům může zabrat až pár týdnů, než došlé životopisy pročtou a začnou zvát na pohovory. Co se  s vaším CV během této doby děje?

1. Hledají „klíčová slova“

Dvě minuty, minuta, ale někdy i jen 20 vteřin stačí personalistům na to, aby očima proskenovali váš životopis  a udělali si na něj názor.

Zaměřují se hlavně na klíčová slova (znalost konkrétních programů, zkušenost s vytvářením strategií a podobně – záleží, co firma napsala do inzerátu). Nejvíce ze všeho je zajímá praxe a dosažené výsledky za posledních řekněme 5 – 10 let.

Dejte si proto záležet, abyste v CV měli zmíněná patřičná klíčová slova, která upoutají pozornost personalisty i při rychločtení. To znamená, že byste životopis měli vždy trochu upravit „na míru“ konkrétnímu inzerátu.

2. Promiňte… neznáme se?

Jakmile personalista dostane váš životopis, může pohledem do svého archivu poměrně snadno zjistit, zda jste se na nějakou pozici hlásili už dříve. Třeba před rokem.

U vašeho jména může být i poznámka, o jakou práci se jednalo a případně, proč vás tehdy nevybrali. Uvedeno tam může být třeba i to, že uchazeč bez omluvy nedorazil na pohovor.

Profíka z vás nedělají jen školy a certifikáty, ale celkový přístup. Domluvený pohovor znamená, že si na vás někdo (nejčastěji personalista a manažer) vyhradil hodinu času. Pokud jste si mezitím našli jinou práci, je fér do firmy alespoň krátce zavolat a omluvit se, že nedorazíte.

» Co riskujete, když bez omluvy nedorazíte na pohovor

3. Názor manažera

Personalista je zpravidla tím, kdo vystaví inzerát, roztřídí došlá CV a vede pohovory. To ale neznamená, že záleží jen na jeho názoru.

Své představy o „ideálním uchazeči“ může mít i šéf, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Tam, kde na projektech běžně spolupracují různá oddělení, bude důležitý i názor ostatních manažerů nebo specialistů.

Není proto výjimečné, že personalista váš životopis přepošle manažerovi se slovy: „Tenhle člověk vypadá zajímavě, co myslíš? Chceš ho vidět na pohovoru?“

Manažeři čtou CV podobně jako personalisté. „Pasou“ tedy hlavně po klíčových slovech a konkrétních dovednostech. Šéfové týmů mohou mít větší vhled do toho, co je pro danou práci důležité. Zaujmete je například tím, že v životopise upřesníte úroveň svých znalostí. Nepište tedy „uživatelská“ nebo „základní“ znalost – to je příliš obecné. Pokud je na to v životopise prostor, zmiňte v pár bodech, co přesně umíte a ovládáte.

4. Oťukávací telefonát

Pokud se personalistovi/manažerovi životopis líbil, nejspíš vás budou chtít poznat víc. Prvním krokem však nemusí být hned pozvání na osobní pohovor.

Hodně firem dělá takzvaný telefonický předvýběr. Zjednodušeně řečeno: personalista zajímavým uchazečům zavolá a mluví s nimi zhruba 10 až 30 minut. Všichni vytipovaní většinou dostanou stejnou sadu otázek. Ti, kteří zajmou nejvíce, mohou počítat s postupem do dalšího kola. Personalisté se po telefonu ptají třeba na vzdělání, praxi, motivaci nebo na to, co víte o jejich firmě.

Hovor od firmy přijímejte na klidném místě. Zkuste si dopředu připravit stručné odpovědi na otázky, které by mohly zaznít.

5. Pozvánka na pohovor

Na některé pozice chodí firmám hodně životopisů. Roztřídění a pročtení tedy může nějakou dobu trvat. Pak ale možná budete patřit k těm, kteří v e-mailové schránce objeví pozvánku na pohovor. Pokud se tak stalo: gratulujeme a držíme palce!

» Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazečům dělají vrásky

Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik je semaforů v New Yorku? Jak to máte asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Je něco, na co se teď chcete zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají v hlavě připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Vážně máte na pohovoru povídat, co plánujete dělat v roce 2023? Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na neoblíbené otázky se … číst více

2 ze 3 lidí zažili, že jim firmy neodpověděly na životopis

Logicky vzato to nedává žádný smysl. Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám chybí lidi a jak nabírají ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zajímalo nás, jak vážné to skutečně je a zadali jsme si průzkum. O své zkušenosti se … číst více