Co se děje s vaším CV poté, co odpovíte na inzerát

Odpovědět na nabídku práce zabere jen chvilku. Personalistům může zabrat až pár týdnů, než došlé životopisy pročtou a začnou zvát nadějné uchazeče na pohovory. Co se  ale s vaším CV během této doby děje?

Personal development career

1. Je to on? Není to on?

Dvě minuty, minuta, ale někdy i dvacet vteřin personalistům stačí na to, aby očima proskenovali váš životopis a udělali si na něj názor.

Zaměřují se hlavně na klíčová slova (znalost konkrétních programů, zkušenost s vytvářením strategií a podobně – záleží, co firma napsala do požadavků v inzerátu).

Nejvíc ze všeho je zajímá praxe a dosažené výsledky za posledních řekněme 5 až 10 let.

Své udělá také hezká grafika. Pokud se váš životopis liší od ostatních, má samozřejmě větší šanci utkvět v paměti.

  • TIP: Dejte si záležet, abyste v CV měli zmíněná patřičná klíčová slova, která upoutají pozornost personalisty i při rychločtení. To znamená, že byste životopis měli vždy trochu upravit „na míru“ požadavkům konkrétního inzerátu.

» Stáhněte si: 3 šablony životopisů od grafika zdarma

2. Promiňte… neznáme se?

Jakmile personalistovi dorazí váš životopis, může pohledem do svého archivu poměrně snadno zjistit, zda jste se na nějakou pozici hlásili už dříve. Třeba před rokem.

U vašeho jména může být i poznámka, o jakou práci se tehdy jednalo a případně, proč vás nevybrali. Uvedeno tam může být třeba i to, že uchazeč bez omluvy nedorazil na pohovor.

  • TIP: Profíka z vás nedělají jen školy a certifikáty, ale celkový přístup. Domluvený pohovor znamená, že si na vás někdo (nejčastěji personalista a manažer) vyhradil hodinu času. Pokud jste si mezitím našli jinou práci, je fér do firmy alespoň krátce zavolat a omluvit se, že nedorazíte.

3. Manažere, co na něj říkáš?

Personalista je zpravidla tím, kdo sepíše a vystaví inzerát, roztřídí CV a vede pohovory. To ale neznamená, že záleží jen na jeho názoru.

Své představy o „ideálním uchazeči“ může mít i šéf, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Tam, kde na projektech běžně spolupracují různá oddělení, bude důležitý i názor ostatních manažerů nebo specialistů.

Není proto výjimečné, že personalista váš životopis přepošle manažerovi se slovy: „Tenhle člověk vypadá zajímavě, co myslíš? Chceš ho vidět na pohovoru?“

  • TIP: Manažeři čtou životopis podobně jako personalisté. „Pasou“ tedy hlavně po klíčových slvoech a konkrétních dovednostech. Šéfové týmů mohou mít větší vhled do toho, co je pro konkrétní práci důležité. Zaujmete tedy například tím, že v životopise upřesníte úroveň svých znalostí. Nepište tedy „uživatelská“ nebo „základní“ znalost – to je příliš obecné. Pokud je na to v životopise prostor, zmiňte v pár bodech, co přesně umíte a ovládáte.

4. Haló, tady personalista

Pokud se personalistovi/manažerovi životopis líbil, nejspíš vás budou chtít poznat víc. Prvním krokem však nemusí být hned pozvání na osobní pohovor.

Hodně firem dělá takzvaný telefonický předvýběr. Lidsky řečeno: personalista zajímavým uchazečům zavolá a mluví s nimi zhruba 10 až 30 minut. Všichni vytipovaní většinou dostanou stejnou sadu otázek. Ti, kteří zajmou nejvíce, mohou počítat s postupem do dalšího kola. Personalisté se po telefonu ptají třeba na vzdělání, praxi, motivaci nebo na to, co víte o jejich firmě.

  • TIP: Hovor od firmy přijímejte na klidném místě. Zkuste si dopředu připravit stručné odpovědi na otázky, které by mohly zaznít.

5. Těšíme se na vás!

Na některé pozice chodí firmám hodně životopisů, roztřídění a pročtení tedy může nějakou dobu trvat. Pak ale možná budete patřit k těm, kteří v e-mailové schránce objeví pozvánku na pohovor.

» Na Jobs.cz je 20.000 nabídek: podívejte se, co firmy nabízejí

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik kominíků je v Brně? Jak to mám asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy … číst více

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to … číst více

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více