Co můžete čekat od zaměstnání v malé firmě a co ve velké korporaci? Zjistěte, v čem je rozdíl

Firmy mohou být různě velké. Od těch malých, v nichž pracuje do 50 lidí, až po velké společnosti, které mají po celém světě tisíce zaměstnanců. Práce v každé z nich má svá pro a proti. Jaká? Na to odpovídá Šárka Volejníková, HR manažerka společnosti Zásilkovna.

Někdy se uvádí, že výhodou práce ve velké společnosti bývají větší možnosti kariérního růstu, než poskytuje malá firma. Myslíte si, že je to tak?

Spektrum činností, kterým se můžete věnovat ve velké společnosti bývá opravdu širší, to platí i pro oblast vnitrofiremní mobility. Posun, ať už horizontální nebo vertikální, tak může být snazší. Nemusí tomu tak ale být vždy. Ve finále záleží na celkovém přístupu zaměstnavatele a zejména osob, které o možnostech kariérního růstu rozhodují.

Také se má za to, že v korporátních firmách jsou vyšší platy a zaměstnanci mohou čerpat více benefitů. Platí to podle vás stále?

Doby, kdy se říkalo, že jsou lidé v korporacích placeni lépe, jsou podle mě minulostí. Na trhu je dnes spousta menších firem, které dosahují úžasných výsledků a mohou svým zaměstnancům nabídnout zajímavější mzdu, než jakou by si mohli dovolit mnozí velcí zaměstnavatelé. Co se týče benefitů, přehřátí pracovního trhu v minulých letech a tlak na zaměstnavatele způsobily, že firmy, které chtěly být pro nové zaměstnance atraktivní, byly nuceny politiku benefitů přehodnotit. Musely některé nové benefity přijmout a více do nich investovat. A to platí i pro firmy menší. Rozdíly mezi korporátní a malou společností se tak hodně zmírnily. Tohle ale reálně platilo do března loňského roku, než nás zasáhla pandemie. Dnes je situace znovu jiná a zaměstnavatelé čelí spíše tlaku, jak své firmy udržet při životě. Benefity jdou tak mnohdy stranou. Věřím ale, že jen dočasně a že zaměstnanci tato rozhodnutí chápou.

Jak se v malé firmě na rozdíl od velké korporace liší nastavení různých rozhodovacích procesů?  Kde je rozhodování flexibilnější?

Z vlastních zkušeností vnímám, že rozhodování a možnosti změny v korporátní firmě jsou mnohdy zatížené robustní strukturou a trvá tak delší dobu, než dojde ke schválení i zdánlivě banálních záležitostí. Nízká úroveň flexibility je stále jedním z největších limitů velkých společností. Obzvlášť v současné době, kdy je potřeba přizpůsobovat se trhu a novým technologiím kosmickou rychlostí. V menší firmě jste logicky všem a všemu blíž a na rozhodování se můžete podílet. Což s sebou na druhé straně nese ohromnou míru zodpovědnosti za výsledek, který se oproti velké firmě projeví velmi rychle. Rozhodovací proces je tu obecně rychlejší. Na druhou stranu vždycky říkám, že vše je o lidech. I v korporaci lze spoustu věcí uspíšit, když se chce.

TIP: Zajímá vás, jak hodnotí firmu, kde chcete pracovat, její zaměstnanci? Podívejte se na Atmoskop.cz.

Šárka Volejníková

Pokud jde o specializaci, platí, že v malé firmě musí člověk zastat více různých činností, zatímco ve velké společnosti rozvíjí svojí specializaci více do hloubky?

Z mého pohledu ano. V malé firmě se člověk většinou musí věnovat více činnostem. Můžeme se na to ale také dívat pozitivně, že tuto možnost má. Vysvětlím to na příkladu náboru z mého oboru lidských zdrojů: objem lidí, přijímaných do malé společnosti, je menší, takže výběrové řízení si člověk na pozici vedoucího HR oddělení často dokáže zastat sám, aniž by výrazně omezoval své ostatní činnosti. Ve velké společnosti dosahuje nábor nových kolegů desítek zaměstnanců měsíčně, což je pro jednoho člověka velmi časově náročné. Tady už musí povolat „do zbraně“ další parťáky, specializované recruitery, a o nábor se podělit tak, aby se mohl soustředit i na další aktivity, které jsou k zajištění chodu oddělení potřeba.

Co je podle vás z hlediska kariéry jednotlivce lepší?

Zastávám názor, že člověk by si měl v rámci svého oboru dokázat poradit za každé situace a je jedno, jestli se bavíme o oblasti lidských zdrojů nebo o strojním inženýrství. Je ale jasné, že k takové flexibilitě a všestrannosti si člověk musí dojít zkušenostmi, mnohdy i trnitou cestou. Ideální je podle mě postupný vývoj – sbírání zkušeností, během něhož se rozhodnete, na co konkrétně se chcete v rámci své oblasti specializovat. Tím se vytvoří pevné základy, na kterých můžete stavět další patra v budoucnu.

TIP: Přemýšlíte, jak se posunout v kariéře? Zkuste jednu ze tří možností profesního růstu.

Liší se nějak nábor do menší firmy a do velké společnosti?

Náborový proces do společnosti korporátního typu má ve srovnání s menší firmou často jasně stanovená pravidla a je pravda, že výběrové řízení je většinou delší. Obecně si ale myslím, že délka výběrového řízení závisí spíše na typu a senioritě hledané pozice než na velikosti firmy.

Jsou nějaké rozdíly mezi velkou firmou a malou společností z hlediska propouštění, které se teď bohužel nevyhýbá žádné oblasti podnikání?  

Otázka propouštění je velmi citlivé a křehké téma v každé společnosti nehledě na velikost. Obzvlášť pro oddělení lidských zdrojů, které je se zaměstnancem v kontaktu po celou dobu jeho působení ve firmě. Vztahy v menších firmách mohou být pevnější, loučení s kolegy je tak často náročnější pro všechny zúčastněné. Velká firma v tomto směru sice nabízí zdánlivou berličku anonymity a tím pádem možnost odosobnění při řešení nastalé situace. Dopad propouštění na chod společnosti může být ale ve výsledku stejně zásadní jako třeba v případě menší firmy. I korporace se totiž skládá z jednotlivých celků, které se vzájemně ovlivňují a odchody se dříve nebo později mohou promítnout ve výsledcích. Odchod každého zaměstnance si zaslouží pozornost a měl by být řízený. O to víc teď, v době krize, která na velikost firem nehledí.

Zásilkovna funguje jako malá firma, korporace či je někde na pomezí?

Naše společnost má aktuálně přes 1500 zaměstnanců po celé Evropě. Za malou společnost se tedy už považovat nemůžeme. O to víc mě těší, že rodinné DNA u nás stále vnímám. Za mě je to vlastně takový neviditelný, ale nesmírně důležitý benefit, který nás motivuje. Standardní korporací tak zatím určitě nejsme.

 

Hledáte zaměstnání, ať už v malé firmě nebo ve velké společnosti? Podívejte se na nabídky práce na jobs.cz.

 

Další články k tématu

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více

Lucie chce kolonizovat Mars. „Je to prostě práce," říká

„Je to drzé, odvážné a přece realistické,“ říká o své vysněné práci Češka Lucie Ferstová, která se dostala do užšího výběru pro jednosměrnou cestu na Mars. » Čtyři minuty čtení « ↑  Lucie Ferstová se dostala do užšího výběru lidí, kteří mají letět na Mars. Kolonista na Marsu. Pro někoho představa, která patří do oddělení … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Zuzana dělá pro americký Nike. Získat místo byla dřina

Do Spojených států přijela Zuzana Olson s vysokoškolským titulem, dvěma zahraničními stážemi, pracovní zkušeností a znalostí tří jazyků. Přesto za mořem hledala práci skoro rok. Načež další tři čekala, než se jí začne plnit, po čem toužila. Nyní pracuje v centrále firmy Nike v týmu, který se stará o nákup fotbalových bot pro Jižní Ameriku, Afriku a část … číst více