Češi a práce: změny od ledna 2013

Čeští zaměstnanci si od ledna polepší hlavně v cestovních náhradách – zvyšují se příspěvky na stravné i paušály pro ceny benzinu a nafty. Lépe na tom budou i nezaměstnaní, kterým se zvýší podpora. Peníze lidem odčerpá hlavně vyšší DPH a zájemcům také vstup do II. pilíře důchodového pojištění.

shutterstock_122820790

Vyšší cestovní náhrady

Stravné:  Pokud zaměstnanec vyrazí na služební cestu, která trvá 5 až 12 hodin, firma mu poskytne 66 korun jako příspěvek na stravu (loni to bylo 64 korun). Pokud cesta trvá 12 až 18 hodin, zvyšuje se příspěvek na jídlo na rovnou stokorunu (loni to bylo jen 96 korun). Při služební cestě trvající déle než 18 hodin firma zaměstnanci vyplatí 157 korun (loni zaplatila pouze 151 korun).

Stejně jako loni platí, že pokud má zaměstnanec na služební cestě zajištěné bezplatné jídlo (například oběd nebo večeři na konferenci), stravné se snižuje, a to o 25 až 70 procent v závislosti na délce služební cesty.

Doprava: Zaměstnanec, který pojede vyřizovat pracovní záležitosti soukromým vozem (zaměstnavatel s tím však musí předem souhlasit), dostane od firmy kromě nákladů na benzin proplacenou také „amortizaci vozidla“ – od ledna 2013 činí tento příspěvek 3,60 korun za každý ujetý kilometr (loni to bylo o deset haléřů více).

Pokud chce zaměstnanec od firmy zpětně proplatit benzin nebo naftu, má dvě možnosti:

* předložit účtenku od pumpy a firma mu utracenou částku proplatí

* pokud pracovník účtenku od benzinky nemá, nahlásí v účtárně jen počet ujetých kilometrů. Náhrada se pak vypočítá podle paušálů , které stanovuje nová  vyhláška ministerstva práce pro rok 2013. Podle tohoto předpisu se za litr benzinu proplácí 36,10 korun a za litr nafty 36,50 korun. V obou případech je to zhruba o dvě koruny více než loni.

Druhý vyúčtovací postup dopravních náhrad se zaměstnancům vyplatí v případě, že je oficiální cena benzinu a nafty na stojanech pump nižší než ministerstvem stanovený paušál. Vyúčtovávat cestu autem podle vyhlášky je také administrativně jednodušší.

Jednotná minimální mzda

Nejnižší možný měsíční plat (pobíraný za 40hodinovou týdenní pracovní dobu) činí osm tisíc korun. Lidé, kteří jsou placeni podle počtu odpracovaných hodin, musí dostávat minimálně 48,10 korun za hodinu práce. Všechny dříve platné nižší sazby minimální mzdy a výjimky se od ledna 2013 ruší, zůstává jen výše popsaná jedna sazba pro všechny. Životní a existenční minimum se od nového roku nemění a zůstává stejné jako loni (životní minimum: 3410 korun, existenční minimum: 2200 korun).

Vyšší podpora v nezaměstnanosti

Nezaměstnaní , kteří se od ledna 2013 registrují na úřadě práce, budou dostávat vyšší podporu. V roce 2012 mohl uchazeč o zaměstnání dostat maximálně 13 761 korun za měsíc. V případě, že se přihlásil na rekvalifikaci, se mu podpora zvýšila až na 15 422 korun. Od ledna letošního roku činí maximální výše podpory v nezaměstnosti 14 157 korun, při rekvalifikaci pak 15 866 korun. Nezaměstnaní se rovněž nemusí v roce 2013 podle rozhodnutí Ústavního soudu povinně zapojovat do veřejně prospěšných prací, aby měli nárok na výplatu dávek. Veřejná služba zůstává pouze dobrovolná.

Důchody: je tu druhý pilíř aneb 3 + 2 procenta

Kromě státního důchodu a komerčního penzijního připojištění přichází od roku 2013 novinka: druhý pilíř pojištění na stáří. Vstup je dobrovolný. Kdo se však pro něj rozhodne, učinil celoživotní rozhodnutí, protože z druhého pilíře už nelze vystoupit.

Lidem, kteří do nového systému vstoupí, se sníží odvod pojistného na důchodové pojištění z 28 na 25 procent. Tato „uspořená“ tři procenta se automaticky převedou na osobní účet v druhém pilíři. K tomu si lidé musí povinně přidat další dvě procenta ze své mzdy. Lidé nad 35 let mohou do druhého pilíře vstoupit nejpozději  30. června 2013, mladší pak do konce kalendářního roku, kdy jim bude 35 let.

Spoření v druhém pilíři se odehrává v soukromých penzijních fondech podle libovolného výběru každého. Tyto fondy však negarantují, že spoření v druhém pilíři bude znamenat  výnos. Člověk tak může na konci dostat vyplaceno i méně, než do systému v průběhu života vložil. A nebo naopak: zhodnocení může být díky kondici finančních trhů vynikající. Třicet let dopředu se však věštit nedá.

Pracující důchodci a DPH

Penzisté, kteří si k důchodu přivydělávají, od letoška přicházejí o slevu na dani, která činila až 25 tisíc korun ročně. Podle nových pravidel totiž nemůže člověk, který k 1. lednu 2013 pobírá starobní důchod, slevu na dani uplatnit. V ČR je zhruba 80 tisíc pracujících penzistů, z toho třetina se pokusila zákon obejít, a k 1. lednu si na jeden den výplatu důchodu pozastavila. Důchody od ledna 2013 mírně vzrostou, v průměru o 137 korun měsíčně.

Daně z příjmu se pro rok 2013 nemění. Vláda však naposlední chvíli před koncem loňského roku prosadila zvýšení daně z přidané hodnoty. Obě sazby DPH se úderem Nového roku zvýšily o procento na 15 a 21 procent. Podraží tak většina zboží i služeb, například potravin, léků nebo energií. Průměrná rodina s dvěma děti bude mít nákupy asi o dva tisíce dražší než v loňském roce.

„Milionářská“ daň

“Pokud někdo aktuálně vydělává více než 1 242 432 Kč ročně, tak se mu z toho co vydělá nad tuto částku, strhne dodatečná daň sedm procent,” upřesňuje letošní daňovou novinku advokátka Ladislava Jasanská z kanceláře Jasanská & Co.

Tato daň má být dočasná pro období 2013 – 2015.

Jobs.cz

Další články k tématu

Převést na jinou práci vás mohou, i když nesouhlasíte

Pokud trpíte infekční chorobou, kterou byste mohli nakazit ostatní, musí vás zaměstnavatel přeřadit na jinou práci. A to i když s tím nesouhlasíte. Pokud vám kvůli tomu klesne mzda nebo plat, přísluší vám za dobu převedení doplatek do výše průměrného výdělku, kterého jste dosahovali předtím.  Kdy je převedení možné Zaměstnavatel vám musí přidělovat práci podle pracovní … číst více

Právní rádce: Ošetřování člena rodiny

Pokud vám onemocní dítě mladší 10 let nebo jiný blízký člen rodiny, máte nárok s ním zůstat doma a čerpat tzv. ošetřovné. Výše ošetřovného se uplatňuje tiskopisem, který vydá a potvrdí příslušný ošetřující lékař.  Dávka se vypočítá stejným způsobem jako nemocenská. ↑ Zůstat doma máte nárok i v případě, kdy například škola nařídí karanténu a dítě musí … číst více

Odpočinek v práci: kdy máte nárok na přestávku

Pracujete-li v kanceláři, pravděpodobně si do značné míry sami určujete, kdy si dáte přestávku a kdy vyrazíte třeba na oběd. Ne všude je ale možné být v otázce čerpání odpočinku tak benevolentní. Například ve výrobních podnicích čerpají i kancelářští zaměstnanci přestávky v podobném rozvržení jako jejich manuálně pracující kolegové. Nejdéle po 6 odpracovaných hodinách (mladiství po 4,5 hodinách) mají … číst více

Vše, co potřebujete vědět o čerpání dovolené

Ač by se zdálo, že o dovolenou žádáte vy, zákoník práce to vidí jinak. Dle něj je to zaměstnavatel, kdo vám dovolenou nařizuje. Stejně tak se vyplatí vědět, že od roku 2012 došlo ke změně v převodu dovolené do dalšího roku. Pokud vás zaměstnavatel z dovolené odvolá, musí vám nahradit vaše náklady. Dovolenou je třeba vyčerpat v tom … číst více