Čech z Wall Street: Pracovní týden má 100 hodin

Čtyři roky strávil Petr Stöhr prací, o kterou denně usilují tisíce lidí. Wall Street je totiž přesně tak velkolepé a opojné pracoviště, jak o něm všichni smýšlíme na základě filmů a článků v novinách. Pracovní tempo je však vražedné: „Kdykoliv jsem šel domů před půlnocí, bral jsem to jako krátký den,“ říká Petr Stöhr.

» 4 minuty čtení «

Petr_Stohr-18

↑ Petr Stöhr pracoval na Wall Street čtyři roky. Pak cítil, že potřebuje oddech.

Jobs.cz: Jak se kluk z Uherského Brodu dostane do Ameriky?

Moji rodiče emigrovali z Československa v roce 1985. Tatínka jsme pašovali přes maďarské a jugoslávské hranice v noci ve starém embéčku. Vytahaly se sedačky, on si tam místo nich lehnul, my ho přikryli stany, dekami a dali mu šnorchl, kterým dýchal. Tak jsme se dostali do Rakouska a odtud zhruba po roce do amerického Colorada, kde jsem vyrostl a vystudoval finance a účetnictví na University of Colorado.

Jobs.cz: Jaký největší mýtus panuje mezi lidmi o Wall Street?

Wall Street si spousta lidí představuje jako centrum Manhattanu, kde se denně scházejí desetitisíce lidí v oblecích a dělají největší finanční operace světa. Ve skutečnosti je Wall Street spíš nenápadná ulice, na které stojí hlavně burza, na níž operují traders. Těchto lidí už je ale dnes relativně málo, většinu exekutivní práce dělají počítače. Na lidech zůstává politika a rozhodnutí, která se dějí v bankách a firmách sídlících spíš okolo slavné ulice.

Jobs.cz: Vy jste na Wall Street začínal v dvouletém analytickém programu pro Salomon Smith Barney, později Citigroup. Jak se vám podařilo tam dostat a co byste poradil člověku, který by vás chtěl napodobit?

Naprostým základem je vzdělání. Osmdesát procent lidí pracujících na Wall Streetu pochází z elitních amerických vysokých škol, tzv. Ivy League. Asi nejlepší pověst má Wharton School of Business na University of Pennsylvania. Když tuto nebo některou z dalších pár elitních škol máte v životopise, znamená to jakousi jistotu, že se s vámi firmy z Wall Streetu budou vůbec bavit. Pokud máte vzdělání ze školy typu University of Colorado jako já, která tak vyhlášená není, musíte hledat konexe a kontakty, které vám pomohou dostat váš životopis do těch správných rukou a zařídit, aby neletěl do koše dřív, než se na něj někdo podívá. Každý rok otevírají banky na Wall Street analyst class a procházejí tisíce životopisů studentů. Pokud máte studijní průměr v české terminologii řekněme čistou jedničku, po pár prvních pohovorech vás pozvou v listopadu na Super Saturday, to už se týká jen stovek vybraných kandidátů. V ten den máte s lidmi z firmy, o niž se zajímáte a ona o vás, čtyři až šest pohovorů. Na základě nich se pak vybere malá část uchazečů, kteří začnou pracovat na Wall Street. Nás vybrali 150 a proslýchalo se, že cédéček s životopisy přišlo na začátku přes 10 tisíc. Jestli je to pravda nebo není, kdo ví… Každopádně Wall Street bere jenom ty nejlepší.

Petr_Stohr-13

↑ Petr Stöhr prošel velmi tvrdým sítem, než začal pracovat na Wall Street.

Jobs.cz: V čem spočívá práce v takové analyst class?

Analyst class je program na dva roky, kdy pracujete pro konkrétní firmu nebo banku. Pokud vydržíte, je pravděpodobné, že na Wall Street nějakou dobu poté i zůstanete. Mezi analytiky se tomuhle programu říká finanční bootcamp nebo také finanční vojna. Dva roky v podstatě nemáte dovolenou, pracujete 80 – 100 hodin týdně ve dne, v noci, o víkendech. Kolikrát se mi stalo, že mi v sobotu ve tři hodiny odpoledne zavolali, ať přijdu do práce a pochopitelně se očekávalo, že do hodiny dorazím. Kdykoliv jsem šel v těch letech domů před půlnocí, bral jsem to jako krátký den. Jednou dvakrát za měsíc se pak stalo, že firma v sedm večer zavolala, že má nápad nebo plán a do rána musela být hotová analýza ve finančním modelování, pětiletý byznys plán a další věci. V devět ráno jsem ji odevzdával, zašel si na záchod, vyčistil zuby a začal nový den.

Jobs.cz: Má na Wall Street šanci Čech bez amerického vzdělání?

Šance existují, ale v tomto případě bych to viděl spíš na evropské prostředí, konkrétně londýnskou City. Problém není, že by člověk z VŠE v Praze uměl méně než ten z Harvardu, ale na Wall Street není čas nikoho zaučovat. Přijdete a okamžitě začínáte pracovat. Šéfové firem vědí, že lidé přicházející z elitních amerických škol umí třeba i s minimální praxí alespoň požadované základy. Proč by nabírali kandidáty z rakouských, německých nebo českých vysokých škol, o kterých nemají tušení, jací absolventi a s jakými znalostmi z nich vycházejí? Navíc američtí studenti většinou praxi mají, to českým chybí. Když chcete na Wall Street, platí, že musíte nabídnout ještě něco víc než vynikající prospěch. Takže jakákoliv maličkost, v mém případě třeba certifikát a praxe z účetnictví, se vám počítá k dobru. Když chcete tuto práci, mělo by být zároveň samozřejmé, že coby student nejedete o prázdninách stopem po Evropě, ale jdete pracovat, nejlépe do některé z bank, do níž posléze chcete nastoupit.

Jobs.cz: Jaké vlastnosti musí mít člověk, který chce uspět na Wall Street?

Když pominu vzdělání, analyst class vás naučí praxi. Třeba jak během pár hodin vymodelovat program firmy na následujících několik let. Naučíte se pracovat pod tlakem a očekává se, že ho vydržíte. Že když vám v sedm večer zavolají, nebudete mít problém zůstat v kanceláři celou noc, abyste ráno odevzdali výsledek. Po dva roky musí jít naprosto stranou všechen váš volný čas. Nemáte žádný. Neexistuje, že máte přítelkyni, která za vámi zrovna přijela do New Yorku, a měsíc jste ji neviděli. Privátní věci se neřeší a nikdo se na ně ani neptá. Sto deset procent vaší pozornosti musí být soustředěno na práci. Taky musíte být perfekcionista. Když ve škole dostanete test, v něm sto otázek a z toho pět budete mít špatně, je to ještě možná jednička. Na Wall Street je to pětka. Proto je také tak velký důraz na známky při přijímacím pohovoru. Když máte ve škole dvojky, jakkoliv je to diskutabilní, už to podle náborářů signalizuje, že nejste perfekcionista, že zřejmě nejste ochotní vydat ze sebe všechno.

shutterstock_156562427

↑ Wall Street. Dostanou se tam jen ti nejlepší z nejlepších.

Jobs.cz: Co vám na Wall Street vadilo?

Po dvou letech práce v analyst class jsem byl unavený. Když jdete domů v osm večer, připadá vám to jako sen. Pak si na sobotu naplánujete rande a nemůžete na něj odejít. A nemůžete ani na to další. A pak už to raději ani nezkoušíte… Naprosto ztratíte kontrolu nad svým stylem života. Po dvou letech se sice posunete na vyšší pozici, která je časově méně náročná, mnoho lidí i přesto nevydrží. Já jsem vydržel a z analyst programu přešel do divize Private Equity pro Citigroup k investování do privátních firem. Ačkoliv je to rovněž součást Wall Street, už jsem měl aspoň jistotu, že se vyspím pravděpodobně jinde než v odpočinkové lounge na gauči. Na druhou stranu, v analyst class všichni dobře vědí, že když zvládnete první dva roky, otevře se tolik dveří, které byly do té doby zavřené, že stojí zato zapřít se a vydržet.

Jobs.cz: Zažil jste na Wall Street alkohol, drogy a nikdy nekončící párty jako je to občas zobrazováno ve filmech?

Energy drinky a litry kávy ano. Drogy coby dobíječ energie jsem neviděl a sám nikdy nepoužíval. Velkou roli, proč člověk vydrží, hraje myslím adrenalin. Po určitém čase jste navíc dost zmanipulovaní. Když sedíte ve tři ráno v kanceláři, kde jsou s vámi i všichni ostatní, ani vás nenapadne, že je to vlastně divné. Lhal bych, kdybych řekl, že jsme nevyrazili párkrát na pivo nebo drink. Jenže když ve dvě ráno vypínáte počítač, rozmyslíte si, jestli chcete jít do baru nebo raději do postele. Kromě toho na Wall Street se zrovna moc nepěstuje kamarádství. Máte známé, bavíte se, svým způsobem jste si však jeden druhému konkurencí, zejména když dojde na rozdělování bonusů.

Jobs.cz: Jak se na Wall Street slaví úspěch?

Wall Street je o penězích. A tak se slaví hlavně finanční odměnou, jež přichází jedenkrát ročně. Pro analystu je bonus většinou padesát až sto procent ročního platu, pro výše postavené lidi troj až desetinásobek. Když se podaří důležitá obchodní transakce, můžete si jít dát do baru drink, především to ale opět znamená: dostaneme zaplaceno.

Jobs.cz: Dokáže se člověk prací na Wall Street finančně zabezpečit na zbytek života?

V první řadě záleží, kolik peněz pro vás znamená být finančně zabezpečen. Klukovi z České republiky by možná stačilo pracovat tři čtyři roky, lidé z Wall Streetu však mají větší ambice. Navíc tato práce je pro člověka tak velkou součástí života, že ji těžko dokážete opustit. Já jsem vydržel čtyři roky, než jsem cítil, že si opravdu potřebuju oddychnout a mít alespoň volné víkendy. Víte, je to trochu jako v profesionálním sportu, jen v tom finančním se dá zůstat déle. Můžete začít na Wall Street, pokračovat v Londýně, pak v Praze jako já, když máte rodinu a děti a chcete myslet i na něco jiného než na práci. Dnes jsem starší, už bych tempu Wall Streetu nestačil. Ten tlak, hodiny, noci, kdy nespíte, to všechno se dá zvládnout ve čtyřiadvaceti, možná ve třiceti, ve čtyřiceti už bohužel podstatně hůř. Po New Yorku se mi stýská, ale na Wall Street už bych se nevrátil.

PROFIL: Petr Stöhr

Čtyři roky strávil na Wall Street, tři v londýnské City. Dnes pracuje v Praze.

Jana LeBlanc

Další články k tématu

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Rok jinak: René běhá na Islandu a tím pomáhá vozíčkářům

René Kujan před sedmi lety málem skončil na invalidním vozíčku. Po vážné dopravní nehodě si totiž poranil páteř. „Je zázrak, že můžu chodit,“ říká s odstupem René. Celý letošní rok pracuje ve Sportovním klubu vozíčkářů Praha. Stal se totiž jedním z grantistů programu Rok jinak Nadace Vodafone. Jak si tuto změnu užívá? Jobs.cz: Co vás přilákalo k tématu … číst více

Práce v bance ho nebavila, tak v USA otevřel restauraci

Ze studenta, který před 15 lety přišel do Spojených států naučit se anglicky, se přes pozici bankovního manažera dostal až k vlastnímu podnikání. Jarek Míka otevřel před dvěma lety v americkém hlavním městě první – a jedinou – českou restauraci. A není dne, kdy by v ní neměl plno. „Život je hrozně krátký na to, aby člověk dělal … číst více

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více