Rok jinak: René běhá na Islandu a tím pomáhá vozíčkářům

René Kujan před sedmi lety málem skončil na invalidním vozíčku. Po vážné dopravní nehodě si totiž poranil páteř. „Je zázrak, že můžu chodit,“ říká s odstupem René. Celý letošní rok pracuje ve Sportovním klubu vozíčkářů Praha. Stal se totiž jedním z grantistů programu Rok jinak Nadace Vodafone. Jak si tuto změnu užívá?

Jobs.cz: Co vás přilákalo k tématu hendikepovaných sportovců?

Prapůvod je v sedm let staré dopravní nehodě. Na sedadle spolujezdce jsem absolvoval srážku s protijedoucím autem a utrpěl kromě jiného zranění páteře. Dával jsem se z toho půl roku dohromady. Ale mohl jsem chodit, což je zázrak, který se asi moc často nestává. V rehabilitačních ústavech jsem se často setkával s vozíčkáři a lidmi po úrazech. V roce 2012 jsme s partnerkou podnikli benefiční vytrvalostní běh kolem Islandu a výtěžek věnovali Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha.

IMG_3947

↑ René Kujan před sedmi lety málem skončil na vozíku. Dnes běhá benefiční maratony pro Sportovní klub vozíčkářů Praha.

Jobs.cz: Ve Sportovním klubu vozíčkářů Praha letos pracujete jako grantista programu Rok jinak. Co vás během roku v neziskovce čeká?

Sportovní klub vozíčkářů Praha už před dvěma lety rozjel projekt Sportovci na vozíku. Spočívá v tom, že zdraví lidé mohou věnovat své sportovní výkony hendikepovaným. Například za každý vstřelený gól, uběhnutý kilometr nebo vyhraný set je možné darovat nějakou částku. Peníze mohou věnovat firmy i jednotlivci. Mým úkolem je strhnout pro tuto myšlenku co nejvíce firem a lidí. Za vybrané peníze se pak nakoupí sportovní pomůcky pro vozíčkáře.

Jobs.cz: Jaký vidíte největší rozdíl mezi ziskovým a neziskovým sektorem?

V nezisku je trochu jiná struktura řízení. Nefunguje to tu jako ve firmách, kde mají přesně vymezené pravomoci a odpovědnosti. Svým způsobem je to logické, protože ve vedení neziskovek působí většinou lidé, kteří mají osobní vztah k určitému tématu. Není to pro ně „jen“ zaměstnání. Tím pádem chtějí mít možnost rozhodovat a ovlivňovat, co se v organizaci bude dít.

IMG_4405

↑ René Kujan startuje 18. června další šňůru dobročinných maratonů po Islandu. Za 21 dnů zdolá 900 kilometrů.

Jobs.cz: Jak vás mezi sebe přijali ostatní zaměstnanci?

Nastoupil jsem 1. ledna, ale snažil jsem se do chodu klubu zapojit už pár měsíců předtím. Skoro se všemi jsem se navíc znal z dřívějška. Samotné přijetí tedy bylo výborné. Prvních pár týdnů si to ale potřebovalo sednout, takže jsme si ujasňovali, co kdo bude dělat a za co bude zodpovídat. Ale myslím, že něco takového by mě čekalo i po nástupu do jakékoliv firmy.

Jobs.cz: Za pár dní jedete na Island, abyste během 21 dnů uběhl 21 maratonů. Výtěžek poputuje na konto klubu vozíčkářů. Jak bude tento běh probíhat?

Bude to závěr mého islandského triptychu. V roce 2012 jsem běžel okolo Islandu, v roce 2013 jsem běžel z nejsevernějšího na nejjižnější bod a letos poběžím z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod ostrova. Musím zdolat 900 kilometrů. Startuje se 18. června, poběžím 21 dní a pak budu mít pár dní volno. V sobotu 12. července mám před sebou ještě jeden ultramaraton pro islandské hendikepované sportovce, se kterými jsme navázali spolupráci.

Jobs.cz: Co pracovního vás ještě do konce Roku jinak čeká?

V červnu jsme uspořádali akci v Kralupech nad Vltavou, na které se představili hendikepovaní sportovci a lidé si mohli vyzkoušet jejich sportovní pomůcky, například handbiky. V srpnu je před námi Miřejovický půlmaraton věnovaný Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. A na podzim pořádáme benefiční turnaj ve florbale. Zástupci různých firem se nejprve utkají mezi sebou a poté si zkusí přátelské utkání s florbalisty-vozíčkáři.

» Láká vás prožít rok 2015 v neziskovce? Přihlaste se do programu Rok jinak Nadace Vodafone– termín pro podání přihlášky se blíží!

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Dvanáct let vařila v USA, teď vede kavárnu s handicapovanými

Pavla Stine 12 let vařila v restauracích ve Spojených státech. Pak usoudila, že chce zpět do Česka. Vést kurzy vaření a pracovat s reklamními texty ji ale moc neuspokojovalo. Když ji oslovili z občanského sdružení Náruč v Řevnicích, aby jim pomohla rozjet sociální podnik v podobě kavárny a výrobny domácích těstovin, dlouho neváhala. Rok jinak v řevnické neziskovce Pavla Stine se … číst více

Někdy jsem prudič, říká grafik, který přešel do neziskovky

Jako člověk zvenčí vidím spoustu věcí jinak. Například si myslím, že není nutné být neustále seriózní, říká grafik používající umělecké jméno Kakalik, který celý letošní rok pracuje v občanském sdružení Portus. Stal se totiž jedním z grantistů projektu Rok jinak, který pořádá Nadace Vodafone. Co je Rok jinak? Vybraní odborníci z firem odcházejí na rok pracovat … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více