Budou vás milovat: tipy, jak dělat skvělé prezentace

Lidé se rozhodují na základě prvních dojmů. Využijte toho. Když je nezískáte během 60 vteřin, pak už nikdy. Neplýtvejte svůj drahocenný čas na košilaté vtípky, po kterých se rozhostí trapné ticho. Chce to něco originálnějšího.

» 3 minuty čtení «

Zapomeňte na formální představování, popisování o čem vaše přednáška bude a podobná klišé. Představte si svou prezentaci jako divadelní hru. Herci také nejprve nepředstoupí před publikum, nepoděkují lidem za nákup lístků a neřeknou, o čem budou hrát. Jak tedy začít?

Pretty, young business woman giving a presentation in a conferen

1. V hlavní roli netradiční předmět

Před publikem nemusíte stát jen, jak vás korporátní bůh stvořil. Vezměte si s sebou rekvizitu. Zaručeně přitáhne pozornost posluchačů jako magnet. Lidé budou přímo dychtit po vysvětlení, proč vedle vás stojí růžový plyšový králík v nadživotní velikosti. Ukojte jejich zvědavost, představte téma přednášky, nebojte se humoru a nadsázky, vzdělávejte.

Co si s sebou na prezentaci vzít? Použít můžete cokoli a nemusí to být zrovna roztomilý plyšák. Mnohdy stačí drobnost. Americký kouč Sims Wyeth dává příklad s waferem, který je základním stavebním kamenem procesorů. „Tato křemíková destička se vyrábí z nejdostupnějšího materiálu na světě. Co to je? Písek,“ představuje na začátku prezentace udiveným posluchačům naprosto neznámou věc.

2. Promítněte krátké video

I sebekratší snímek vydá za tisíce slov. Můžete úvodní slide zaplnit odrážkami s důležitými čísly a daty, ale stejně u lidí vyhraje video. Tak proč toho nevyužít a nepohrát si s lidskými emocemi. Během pár vteřin navodíte pochmurnou náladu, dojmete publikum nebo ho rozveselíte. Video se ale na začátek prezentace nedává samoúčelně. Musí mít nějakou návaznost k tématu přednášky. Rozverná koťátka k prezentaci o číslech za uplynulý kvartál nebudou to pravé ořechové.

Získejte si každé publikum      Kurzy prezentačních dovedností

3. Když nemáte video, tak tam dejte obrázek

Kvalitní videoobsah aby člověk pohledal. Co dělat, když zrovna nemáte po ruce filmový materiál? Mnohdy stačí na úvod silná fotografie. Vystavte kolem ní příběh a povězte ho publiku. Zapojíte tím fantazii a představivost diváků. Díky tomu bude vaše úvodní sdělení snáze zapamatovatelné.

4. Použijte sílu ticha

Metoda pro skutečné prezentační machry s pevnými nervy. Scott Schwertly, autor knihy How to Be a Presentation God, považuje ticho za jeden z nejlepších nástrojů, jak začít přednášku. Řekněte jednu krátkou větu a poté se odmlčte. Až všichni zpozorní, znovu pokračujte a opět se po pár slovech odmlčte. Je to rychlý a jednoduchý způsob jak ovládnout místnost a udržet napětí v sále.

Elaine Eskvard: Jak mluvit tak, aby vás poslouchali

5. Podmaňte si je příběhem

Příběhy všichni milují. Jestli v sobě máte alespoň ždibíček vypravěčských schopností, položte se do role. Posluchači s vámi budou nejen sdílet příběh a emoce, ale hlavně k vám budou mít blíž. Historka se může točit kolem vaší či jiné osoby. Může to být smyšlená bajka, životní moudrost nebo pohled do historie. Důležité je si uvědomit, jaké ponaučení si má publikum vzít.

6. Šokujte

Inspirujte se na titulní stránce bulvárních novin. Odvážný výrok či nepříjemná informace donutí publikum naslouchat a reagovat na vaše doporučení a další kroky, jak situaci řešit. Šokovat můžete statistikou, výsledky výzkumu, nadpisem, obrázkem, videem. Paleta možností je nepřeberná. Buďte ale opatrní. Pokud se odhodláte ke sdělení, které bude pro většinu lidí za hranou, ztratíte je.

7. Chce to silný citát

Jedna z jednodušších metod, jak zaujmout pozornost. Čím více je citát aktuální a souvisí s tématem, tím více chytne obecenstvo za srdíčko. Dopad sdělení se zintenzivní, když citovanou osobnost publikum dobře zná a váží si jí.

Pusťte se do toho

Na co ještě čekáte. Vystupte ze své komfortní zóny. Buďte odvážní a probuďte v sobě kousek showmana. Začnete svou příští prezentaci konečně jinak. Využijte některou z nabízených technik a omotejte si publikum kolem prstu během jedné minuty.

Získejte si každé publikum       Kurzy prezentačních dovedností

Jan Hruška

Další články k tématu

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

5 kurzů pro úspěch v práci, které vás nesmí minout

Telefonování, e-maily, námitky… Potýkáte se i vy s těmito „malými“ každodenními problémy? Možná se zdají bezvýznamné, ale ve skutečnosti vás mohou zbytečně otravovat. Proto jsme vybrali těchto 5 květnových kurzů, aby se úspěch v práci dostavil rychleji. » 2 minuty čtení « ↑ Čeká vás telefonát v angličtině? Naučte se, jak jej zvládnout! 1. Telefonování v angličtině … číst více

Jak se vzdělávají špičkoví ajťáci

Pište si blog, články nebo aspoň komentujte na sociálních sítích, radí Robin Pokorný, jak v IT oboru začít s budováním osobní značky. „Hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice,” dodává. » 4 minuty čtení « Robin Pokorný a … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více