Běh jako klíč k byznysu? 5 tipů, jak na to

Že golf otevírá dveře k byznysu? To jsme již slyšeli. Ale nyní se mnohem více prosazuje běhání. Otevřete si dveře k zakázce při společném propocení trika.

shutterstock_85839763

↑ Proč pořád jen kavárna v centru? Vytáhněte byznys partnera běhat do parku.

Golf jen pro vyvolené?

Golf je skvělý, ale ne pro každého. I když se příznivci této hry gentlemanů snaží přesvědčit o opaku, golf má kolem sebe stále jakési stigma, že je jen pro vyvolené. A cesta k jeho hraní není jednoduchá: drahé vybavení, trenér, zelená karta, získání obstojného levelu dovednosti, a pak možná můžete s vašimi partnery zajít na partičku golfu a probrat potřebné.

Boty, kraťasy, tričko

Běh toto vše smazává. Boří bariéry a umělé společenské rozdíly. Boty, kraťasy, tričko a jsme si všichni rovni. Navíc je běh velice přirozený, technika poměrně jednoduchá, přístupnost sportu maximální. A běhá teď každý druhý, tak proč byste jako začínající podnikatelé neměli vyrazit běhat do parku i s tím, že vytěžíte něco pro svůj byznys?

5 tipů, jak spojit byznys s běháním

1. Mluvte o tom, že sportujete

Udělejte z běhání svou výhodu, povyšte běh na více než jen koníček. Zmiňte se před lidmi, že běháte. Sport a běhání může být ideálním otevírákem pro rozhovor o pracovních věcech. Navíc — kdo běhá, bývá většinou ambiciózní, má cíl, chce něčeho dosáhnout, posunout se. Chytrý člověk to rozpozná a zařadí si vás lidsky do té sorty, se kterou chce i spolupracovat, protože ona cílevědomost ukazuje, že máte tah na branku i v byznysu.

2. Schůzka v parku a teniskách

Je to originální, zdravé a potřebné pracovní věci můžete probrat rovnou při běhu nebo na krátkém posezení u piva po něm. V čem je to dobré? Když spolu lidé něco překonají, zdolají určitou vzdálenost a vyplaví endorfiny, mají k sobě blíž. Jsou tam spolu a ne naproti sobě jako v zasedačce s bariérou neznáma a nedůvěry. Samozřejmě — když potřebujete promítnout prezentaci v PowerPointu, nepůjdete běhat. Ale pro základní rozhovor, proč ne? Jen pozor! Citlivě vybírejte, komu běhání nabídnout jako místo setkání. Každý sportu nefandí.

3. „Vyběhejte si” nové kontakty

S novými byznys kontakty se můžete seznámit i při běhu samotném. Samozřejmě to neznamená, že budete zastavovat a odchytávat běžce v parku, ale při dobrém výběru příležitosti se vám to může povést. Existují například organizované společné tréninky, jako Nike+ tréninky v Praze, které jsou určeny vždy pro určitý počet lidí. Přihlásíte se, přijdete, rozdělíte se do skupin a společně překonáváte tréninkové dávky. Je to i příležitost, jak networkovat a poznat nové lidi.

4. Koho při běhu oslovit

Někdo si položí otázku: jak poznat ten správný kontakt? Na to není univerzální odpověď, ale obvykle ti, kdo nejvíce makají při sportu, mohou mít stejné nasazení také v práci. Spíš ale netlačte na pilu, kdo je zarputilý a soustředěný jen na běh, nemusí mít zájem o komunikaci. To je poznat z mimiky, uzavřenost člověka rozeznáte. Stejně tak ale od pohledu poznáte pozitivního člověka, usměvavého, otevřeného, pozitivního, kdo se i během sportování zapojuje do rozhovoru s ostatními. To může být váš nový kontakt!

5. O čem se při běhání bavit

Když už se s někým při běhání seznámíte a dojdete i k tomu, co oba děláte, buďte struční, ale jednoznační. Nepopisujte detaily. Uveďte obor, kterému se věnujete, případně název firmy, vyjmenujte 2 až 3 klienty. Nic nenabízejte, nebuďte vlezlí. Když se s vámi parťák ze sportu bude chtít bavit i o pracovních věcech, zeptá se dál sám. Berte tedy běhání jen jako možnost pro nahození udičky, základní výkop komunikace, kterou již rozvinete podrobněji jinde.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

Rozjíždíte podnikání? Tohle je dobré vědět

„Kdo je podnikatel? Člověk, který dobrovolně pracuje 80 hodin týdně, aby nemusel pracovat 40 hodin týdně,“ říká do mikrofonu Filip Dřímalka, šéf společnosti EF1, a publikum v sále mu s úsměvem přikyvuje. V hledišti sedí asi stovka začínajících podnikatelů. Vesměs lidí, kteří opustili zaměstnaneckou jistotu 40hodinového pracovního týdne a vrhli se do budování vlastního byznysu. 5 tipů pro … číst více

Jen 3 lidé z 10 vyčerpali celou loňskou dovolenou

Nestíhám, mám toho moc. Dokonce tolik, že si nemůžu vzít ani pořádnou dovolenou… Češi si podle nového průzkumu Jobs.cz zvykli podceňovat odpočinek. Celou loňskou dovolenou si loni vybralo jen 30 procent lidí. Každý pátý si pak do dalšího roku převedl více než 10 dní volna. Týden volna nestačí „V posledních letech se výrazněji rozšířil zvyk … číst více