Dát zaměstnancům volnost a důvěřovat jim se vyplatí, zjišťují americké firmy, které zkoušejí koncept takzvané neomezené dovolené. V těchto podnicích si lidé sami rozhodují, kdy pracují a kdy a jak dlouho odpočívají. Teoreticky mohou zůstat třeba dva týdny doma a týden pracovat. Jejich šéfy totiž zajímají jen skutečné výsledky, nikoliv počet „odsezených“ hodin.
Už žádné vypisování dovolenek
Daňová společnost Ryan, která zaměstnává 1600 lidí, zrušila vypisování dovolenek už v roce 2008. Dny nebo hodiny absence zaměstnancům nikdo nepočítá, vše si plánují podle sebe. „Zpočátku to bylo docela těžké. Lidé říkali, že to nebude dlouho trvat a budou postihováni za to, když odejdou z kanceláře ve tři hodiny odpoledne, aby vyzvedli děti ze školky,“ popsala pro agenturu AFP Delta Emerson, viceprezidentka firmy pro lidské zdroje.
Jiný způsob hodnocení
„Neomezená dovolená“ je pojetí pracovní doby, které je i na americké poměry hodně neobvyklé. Firma Ryan změnu zvládla. Zaměstnanci nabytou volnost nezneužívají, naopak oceňují možnost plánovat si čas podle svých potřeb a hodně pracují například z domova. Změnil se i způsob hodnocení. Do roku 2008 dostávali zaměstnanci Ryanu výplatu podle odpracovaných hodin. Nově odměna závisí hlavně na jejich individuální výkonnosti a spokojenosti obsloužených klientů.
V poledne do fitka, večer k počítači
Steve Thompson, dvaatřicetiletý manažer z Washingtonu, bývá v kanceláři obvykle od 10 do 16 hodin. Někdy ale odchází už v poledne, aby si nakoupil nebo zašel do fitness centra. „Když jsem hodně ve stresu a nemám naplánovanou žádnou schůzku, jdu do tělocvičny, abych se odreagoval,“ řekl Steve. Svěřené pracovní úkoly nehází za hlavu – věnuje se jim třeba večer nebo o víkendu. Toto uspořádání mu vyhovuje více než běžná pracovní doba „od-do“. Většina Američanů si smí vybrat jen dva týdny placené dovolené ročně. Steve si loni vybral týdny čtyři, aniž by ho za to ve firmě kdokoliv postihoval.
Výhody pro zaměstnavatele
Koncept neomezené dovolené firmám šetří peníze za administrativu spojenou s počítáním dnů volna. Zaměstnancům, kteří dostali výpověď nebo sami odešli, také podnik nemusí proplácet peníze za nevyčerpanou dovolenou, protože jim je de facto nedluží. „Je to poměrně nedávný jev a lidé si na to ještě nezvykli. Je to velmi zajímavé, ale vyžaduje to vzájemnou důvěru mezi firmou a zaměstnanci,“ zdůraznil kalifornský právník Cliff Palefsky.
Jana Kutarňová (s využitím ČTK)