Ale já nemám praxi! Vaše cíle jsou důležitější než zkušenosti

Někdy život jede příjemně předvídatelně podle nalajnovaných plánů, jindy se musíme rychle přizpůsobit neočekávaným změnám. Třeba najít si práci v trochu jiném oboru, když v tom současném příležitostí ubylo. Nejspíš vás napadne: Vezmou mě vůbec někde, když nemám praxi? Nevyhazujte se předem a zkuste to. Sepsali jsme tipy, jak udělat z nedostatku přednost a jak personalistům vysvětlit, že se na tu pozici hodíte, i když za sebou nemáte roky praxe. To půjde, uvidíte!

U některých prací samozřejmě patřičnou praxi potřebovat budete, o pozicích právníka, neurochirurga nebo jaderného fyzika se tedy dnes bavit nebudeme. Nicméně v oblastech, kde hrají prim takzvané měkké dovednosti, už to úplně neplatí.

↑ Někdy život jede podle nalajnovaných plánů, jindy se musíme rychle přizpůsobit neočekávaným změnám. Třeba nutnosti najít si práci v jiném oboru.

Změna jde i po letech praxe

Inspirovat se můžete třeba u příběhů Katky a Andrey. Katka byla redaktorka nadšená do práce s texty, po narození dětí však dostala chuť naplnit si celoživotní sen a stát se učitelkou. Zapsala se tedy do programu Učitel naživo, prošla jeho výcvikem a nyní už si svůj sen plní. Podobný příběh má i Andrea, ta z bankovnictví přešla do mateřské školy, k čemuž si o víkendech dohnala potřebné vzdělání. Když chcete, tak to prostě jde.

Motivace, zvědavost, odhodlání

Uznávaný argentinský expert na oblast leadershipu Claudio Fernández-Aráoz napsal celou knihu o tom, že rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými společnostmi spočívají především v jejich zaměstnancích. Kniha s příznačným názvem „It’s not the How or What but the Who“ vyzdvihuje, že mnohem důležitější, než mít kompetence už při náboru, je vyhledávat u uchazečů potenciál k jejich získání. Doporučuje tedy zaměřovat se při pohovorech na jejich motivaci, zvědavost, odhodlání, angažovanost a schopnost porozumět problematice. A jakožto uchazeč o pozici, ve které zkušenosti nemáte, byste se na ně měli zaměřit i vy.

Jak udělat z nedostatku přednost?

Jednoduše tím, že prokážete svůj opravdový zájem. Dostaňte relevantní koníčky do CV, zapůsobte v motivačním dopise a vyzdvihněte ty vlastnosti, které se pro danou pozici hodí. Prostě svou nabídku ušijte firmě na míru. Personalisté nečtou životopisy slovo od slova, chcete je tedy hlavně zaujmout, aby si vás pozvali k osobnímu pohovoru.

» Takhle vypadá motivační dopis, který opravdu zaujme

Vyhrává nejlepší story

Komunikace je základ. Obvykle platí, že kdo k pohovoru přinese nejlepší story odpovídající požadavkům dané pozice, ten vyhraje. Nejde přitom o to, abyste věšeli HR specialistům bulíky na nos. Prostě buďte autentičtí a na rovinu jim řekněte, proč vás pozice oslovila a jak v ní sami sebe vidíte.

Umění řešit problémy

Jednou z nejžádanějších vlastností je kreativita – schopnost přinášet řešení tam, kde ještě nejsou prokopané cesty. Až na zkušenosti přijde řeč, ukažte, jak jste dokázali v minulosti řešit problémy. Měli jste nespolupracující a nemotivovaný tým, a stejně jste projekty dotáhli? Zvládli jste si naopak všechno dělat sami bez pomoci nadřízených? To všechno jsou velká plus. Mějte na paměti, že rutinéři se shánějí relativně snadno, ti však nepřinášejí rozvoj.

Buďte připraveni

Obzvlášť pokud se ucházíte o místo v menší firmě, případně v nějakém menším oddělení, nejdůležitější bude, zda si s budoucími kolegy sednete. Pravděpodobně totiž budete dělat od všeho trochu a tým se na vás bude muset spolehnout. Přijďte tedy na pohovor připraveni – mějte prostudovaný minimálně web a mediální obraz firmy, dobré je poptat se i známých v okolí. Dobré hodnocení osobních vlastnosti na LinkedIn také ničemu neuškodí.

TIP: Proklepněte si firmu na Atmoskop.cz, ať víte, do čeho jdete

Další články k tématu

Nebojte, pořád je co dělat. Máme pár dobrých zpráv i v době koronaviru

V posledních dnech aby člověk pozitivních zpráv pohledal. Koronavirus spoustu z nás donutil pracovat na dálku a musíme se alespoň dočasně přizpůsobit novému režimu. Neklesejte ale na mysli, máme pro vás pár dobrých zpráv! Dohody po telefonu a mailu najednou začínají být komplikovanější, všechno trvá o něco déle, ať už je to koordinace s klienty … číst více

Firmy pořád nabírají. Tihle zaměstnavatelé vás potřebují

Neustálý přísun zpráv o krizových opatřeních v nás může občas vyvolávat nejistotu o naši kariérní budoucnost. Dnes tu ale máme dobrou a snad i uklidňující zprávu. Stále u nás existují firmy, které rostou a potřebují další zaměstnance. Aktuální situace sice dopadá špatně na obchody, restaurace nebo turismus, internetové obchody a poskytovatelé služeb pro domácnost však … číst více

Jak na online pohovor? Máme tipy od HRistů

Firmy stále nabírají a pokud toho chcete využít, čeká vás poměrně nová věc – online pohovory. Tato možnost se bude v náboru objevovat stále častěji. Abychom vám s nimi pomohli, připravili jsme spolu s personalisty manuál, jak v nich uspět. A jako bonus tu máme pár firem, které potřebují možná právě vás! 1. Nalaďte se … číst více

Reportáž: Jak se hledá práce bývalým vězňům

Šedivá lednová obloha tomu místu na optimismu moc nepřidává, spíš naopak. Jakoby na vytvoření tísnivé atmosféry bohatě nestačily mříže, ostnaté dráty, bezpečnostní rámy a uniformovaní strážní, kteří dohlížejí na stovky mužů oděných do bleděmodrých mundúrů. Nacházíme se v jedné severočeské věznici. Za katrem, ve vězeňské kulturní místnosti, už na nás čeká 27 odsouzených. Přijeli jsme se … číst více