Jak na online pohovor? Máme tipy od HRistů

Firmy stále nabírají a pokud toho chcete využít, čeká vás poměrně nová věc – online pohovory. Tato možnost se bude v náboru objevovat stále častěji. Abychom vám s nimi pomohli, připravili jsme spolu s personalisty manuál, jak v nich uspět. A jako bonus tu máme pár firem, které potřebují možná právě vás!

1. Nalaďte se

Doma sice občas můžete mít pocit, že se nemusíte tolik snažit, že je všechno v klidu, protože jste přece doma. Pro pohovor ale potřebujete trochu jiný mindset. „Nalaďte se, jako byste na místě byli osobně,“ radí náborář Petr Zajíček z Komerční banky.

2. Prověřte techniku

Odzkoušejte kameru a zvuk, seznamte se s programem, kde bude pohovor probíhat. Prostě jak nám řekli náboráři z Notina: „Určitě si nezapomeňte předem vyzkoušet potřebnou techniku a zajistěte si klidné prostředí, abyste tím nerozhodili hlavně sami sebe.“ Většina personalistů referovala, že spojení se vždy povede navázat, v záloze je vedle Skypu či WhatsAppu vždy starý dobrý telefonát.

↑ Díky videopohovorům nábor na spoustě míst pokračuje dál.

3. Ptejte se

Při online pohovoru je důležité bavit se o věcech, které byste jinak postřehli už při osobní návštěvě, ať máte představu o běhu firmy a její kultuře. „Přeci jen od vstupních dveří po uvedení do místa, kde probíhá pohovor, si dokresluje kandidát obrázek, jak to ve firmě vypadá, kde je kafe, kde se nají, jaké mají lidi a pracovní místa, až třeba po to, kde sedí tým a kde bude jeho místo,“ dodává Zajíček.

» Tipy, na co se můžete zeptat načerpáte na Atmoskop.cz.

4. Využijte výhod domova

Domácí pohovor může mít vlastně i své výhody. Můžete si v klidu připravit poznámky, které byste normálně nechtěli mít s sebou, v nich mít svoje napsané dotazy nebo informace, co byste k určitým částem svého CV chtěli zmínit. A navíc nemusíte tolik řešit, co si vzít na sebe. Většina personalistů nábor také dělá z domova a dokáží se do vaší situace vžít.

A jak to probíhá konkrétně? Zeptali jsme se několika personalistů, kteří ve své práci nezahálí, aby nám průběh náboru v období koronaviru přiblížili.

Komerční banka

Tým náborářů Komerční banky se přesunul na home office, a do online probíhá komunikace, i co se týče náboru. Na změnu byli relativně dobře připraveni, už předtím pro některé pohovory používali převážně Skype přes web – nyní tam přesunuli všechny. Pokud kandidáti chtějí, je možné se v závěrečném kole potkat i osobně za dodržení veškerých bezpečnostních opatření. „V online pohovorech jdeme nyní více do hloubky, diskuze trvá trochu déle, možná je někdy méně dynamická, ale jinak se moc věcí nezměnilo. Víme, že člověk přichází o celkový dojem z firmy, a ten mu musíme zprostředkovat,“ vysvětluje Petr Zajíček.

Na náboru samotných pozic se v Komerčce nic nezměnilo, stále hledají řadu technologických pozic, na centrálu do RISKu, Auditu nebo podporující online prodej. Všechny nabídky práce najdete zde.

Zentiva

Léky se vyrábí i nadále, některé totiž pomáhají i při boji s koronavirem, a výroba se tudíž v Zentivě zvyšuje. Pokračuje tedy i nábor a jediné, co se výrazně změnilo, je forma pohovorů – vše probíhá online a především přes Skype či WhatsApp. Další novinkou je, že už u prvního kontaktu je přítomen manažer. Ve firmě jsou mile překvapeni, že online nástroje v náboru dobře fungují a že s jejich pomocí dokázali nahradit standardní nábor. „Vždycky se nám s kandidáty podaří spojit, ale i tak doporučuji vyzkoušet si aplikace dopředu nanečisto, zkontrolovat kvalitu připojení a nebát se online prostředí,“ komentuje aktuální situaci náborářka Petra Víková.

Zentiva se snaží dát šanci i lidem z jiného oboru, kteří o svou práci nedávno přišli, náboráři se tak snaží veškeré životopisy poctivě pročítat a v nich hledat vhodné uchazeče. Jejich aktuální nabídku najdete zde.

Notino

I v Notinu, největším online prodejci parfémů a kosmetiky, nábor z velké části přesunuli do online. Některé pozice sice byly dočasně pozastaveny, především na prodejnách, ale na další klíčové role stále hledají nové kandidáty. Náboráři si uvědomují, že osobní kontakt je obtížně nahraditelný, a tak se snaží, aby zájemcům co nejvíce přiblížili pracovní prostředí i na dálku. V praxi to znamená, že ačkoli struktura pohovoru jako takového se výrazně nezměnila, jdou více do detailu v rámci popisu firemní kultury a atmosféry. Kandidátům pak doporučují: „Připravte se dle klasických zásad pohovoru. Je chyba vzít to na lehkou váhu jen proto, že jste doma.“

Notino aktuálně potřebuje posílit v marketingu, zákaznické péči, na IT pozicích a v distribučním centru. Kde všude hledají, se podívejte zde.

Další články k tématu

Nebojte, pořád je co dělat. Máme pár dobrých zpráv i v době koronaviru

V posledních dnech aby člověk pozitivních zpráv pohledal. Koronavirus spoustu z nás donutil pracovat na dálku a musíme se alespoň dočasně přizpůsobit novému režimu. Neklesejte ale na mysli, máme pro vás pár dobrých zpráv! Dohody po telefonu a mailu najednou začínají být komplikovanější, všechno trvá o něco déle, ať už je to koordinace s klienty … číst více

Firmy pořád nabírají. Tihle zaměstnavatelé vás potřebují

Neustálý přísun zpráv o krizových opatřeních v nás může občas vyvolávat nejistotu o naši kariérní budoucnost. Dnes tu ale máme dobrou a snad i uklidňující zprávu. Stále u nás existují firmy, které rostou a potřebují další zaměstnance. Aktuální situace sice dopadá špatně na obchody, restaurace nebo turismus, internetové obchody a poskytovatelé služeb pro domácnost však … číst více

Ale já nemám praxi! Vaše cíle jsou důležitější než zkušenosti

Někdy život jede příjemně předvídatelně podle nalajnovaných plánů, jindy se musíme rychle přizpůsobit neočekávaným změnám. Třeba najít si práci v trochu jiném oboru, když v tom současném příležitostí ubylo. Nejspíš vás napadne: Vezmou mě vůbec někde, když nemám praxi? Nevyhazujte se předem a zkuste to. Sepsali jsme tipy, jak udělat z nedostatku přednost a jak … číst více

V malé firmě vyděláte o třetinu méně než ve velké

Vyplatí se pracovat v malé nebo ve velké společnosti? Z finančního hlediska je perspektivnější velký podnik, ukázal nový průzkumu portálu Platy.cz. Lidé zaměstnaní ve firmách do 10 zaměstnanců totiž na výplatních páskách najdou v průměru jen dvě třetiny částky, kterou měsíčně vydělají pracovníci korporací nad tisíc zaměstnanců. Manažeři berou ve velkých firmách více Například manažeři a manažerky si ve … číst více