Šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit?

Proč se na takové věci vůbec ptají?

Některé „crazy otázky“ vás mají vyvést z konformní zóny, jiné zkoumají logické uvažování, rychlost úsudku, vaši osobnost. Ale některé jsou bohužel položeny jen tak z plezíru personalisty.

?????????

↑ Kolik je semaforů v New Yorku? I na tohle se můžou na pohovoru zeptat.

» Prozkoumejte nabídky na Jobs.cz

 • Kolik?

Kolik tramvají jezdí v Praze? Kolik semaforů je v New Yorku? Kolik kominíků potřebují v Brně? Kolik letadel odletělo v pondělí z letiště Heathrow?

Slovem KOLIK začínají převážně ty otázky, které se vám v první chvíli budou zdát téměř neřešitelné. Neděste se – personalistům nejde o přesné číslo, ale o způsob, jak uvažujete. Neházejte proto jen něco od boku, ale zamyslete se.

 • K čemu?

K ČEMU všemu mohu použít pomeranč, tužku, brýle, plastovou láhev…? Tento typ otázek personalisté pokládají proto, aby zjistili, jak rychle a kreativně dokážete reagovat v nečekaných situacích.

 • Proč?

Otázka PROČ je jedna z nejzapeklitějších. V odpovědích byste měli ukázat, že přemýšlíte „zdravým selským rozumem“, ale na druhou stranu příliš danou věc neanalyzujete. Příkladem může být dotaz: Proč mají kryty na kanalizaci kulatý tvar? Odpověď je jednoduchá, kulatý kryt nepropadne otvorem kanalizace.

 • Povězte mi vtip…

Během pohovoru se personalista může zeptat na váš oblíbený vtip. V této otázce mu půjde o to, jestli máte smysl pro humor a kreativitu. Vyvarujte se dlouhých vtipů, do kterých se z nervozity můžete jen zamotat. Není také příliš vhodné říkat sprosté vtipy nebo anekdoty, které pochopí jen člověk z oboru. Ideální je mít připravený jeden či dva krátké a srozumitelné vtipy, do kterých se vypravěč nezaplete.

 • Co si myslíte o…?

Co si myslíte o sádrových trpaslících? Jakou dopravní značkou byste chtěli být? Co by řekl hrášek mrkvi?

I na to se vás personalisté mohou zeptat. A věřte, že se od uchazečů dozvídají hodně zajímavých odpovědí – od těch, kdy se od srdce zasmějí, až po ty, u kterých se trochu červenají. U tohoto typu otázek můžete ukázat smysl pro humor, rychlou reakci, a když do odpovědi zamícháte i narážku na pozici, o kterou se ucházíte, tak zabodujete.

Šílené otázky zahraničních personalistů

Čeští personalisté se učí ze zahraničí, proto se podívejme, jakým otázkami tam uchazeče například„trápí”:

 • Co byste dělal, pokud byste byl jediný člověk, který přežil pád letadla?
 • Jaká je vaše nejoblíbenější písnička z 90. let?
 • Kdo by vyhrál bitvu mezi Spidermanem a Supermanem?
 • Co byste byl/a ochotná zaplatit za stroj, který neomezeně tiskne bankovky?
 • Co jste dnes měl/a k snídani?
 • Popište žlutou barvu slepému.
 • Pokud byste měl vyprázdnit letadlo plné bonbónů, jak byste to udělal/a?
 • Jaká je vaše oblíbená pohádková postava?

Připravte se raději na všechno

Dobrá zpráva je, že móda otázek bez významu upadá. Některé výzkumy ukazují, že tento typ dotazů je ztrátou času obou stran. Personalisté se stále více snaží ptát na to, co má spojitost s pracovní pozicí. Buďte však připraveni na všechno a nenechte se rozhodit žádným dotazem. A nezapomeňte – pohovor nemá být o převaze jedné strany, ale o diskuzi, která vyústí v oboustrannou spokojenost.

» Prozkoumejte nabídky na Jobs.cz

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Chcete se na něco zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně mě teď ani nic nenapadá…“ … číst více

3 dobře míněné věci, kterými si pokazíte pohovor

„Cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly,“ zní známé rčení. Platí to i pro pracovní pohovor. Myslíte si, že jste skvěle připraveni, ale první dojem si můžete pokazit. Třeba těmito věcmi, které byly původně myšleny dobře. 1. Přehnaná řeč těla Všude se přece píše, jak je důležitý oční kontakt, úsměv, rovná záda, pevný stisk ruky… … číst více

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. … číst více