Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit?

?????????

↑ Kolik je semaforů v New Yorku? Jak to máte asi tak vědět?

Proč se na takové věci vůbec ptají?

Některé „crazy otázky“ vás mají vyvést z konformní zóny, jiné zkoumají logické uvažování, rychlost úsudku, vaši osobnost. Ale některé jsou bohužel položeny jen tak z plezíru personalisty.

» Prozkoumejte nabídky na Jobs.cz

 • Kolik?

Kolik tramvají jezdí v Praze? Kolik semaforů je v New Yorku? Kolik kominíků potřebují v Brně? Kolik letadel odletělo v pondělí z letiště Heathrow?

Slovem KOLIK začínají převážně ty otázky, které se vám v první chvíli budou zdát téměř neřešitelné. Neděste se – personalistům nejde o přesné číslo, ale o způsob, jak uvažujete. Neházejte proto jen něco od boku, ale zamyslete se.

 • K čemu?

K ČEMU všemu mohu použít pomeranč, tužku, brýle, plastovou láhev…? Tento typ otázek personalisté pokládají proto, aby zjistili, jak rychle a kreativně dokážete reagovat v nečekaných situacích.

 • Proč?

Otázka PROČ je jedna z nejzapeklitějších. V odpovědích byste měli ukázat, že přemýšlíte „zdravým selským rozumem“, ale na druhou stranu příliš danou věc neanalyzujete. Příkladem může být dotaz: Proč mají kryty na kanalizaci kulatý tvar? Odpověď je jednoduchá, kulatý kryt nepropadne otvorem kanalizace.

 • Povězte mi vtip…

Během pohovoru se personalista může zeptat na váš oblíbený vtip. V této otázce mu půjde o to, jestli máte smysl pro humor a kreativitu. Vyvarujte se dlouhých vtipů, do kterých se z nervozity můžete jen zamotat. Není také příliš vhodné říkat sprosté vtipy nebo anekdoty, které pochopí jen člověk z oboru. Ideální je mít připravený jeden či dva krátké a srozumitelné vtipy, do kterých se vypravěč nezaplete.

 • Co si myslíte o…?

Co si myslíte o sádrových trpaslících? Jakou dopravní značkou byste chtěli být? Co by řekl hrášek mrkvi?

I na to se vás personalisté mohou zeptat. A věřte, že se od uchazečů dozvídají hodně zajímavých odpovědí – od těch, kdy se od srdce zasmějí, až po ty, u kterých se trochu červenají. U tohoto typu otázek můžete ukázat smysl pro humor, rychlou reakci, a když do odpovědi zamícháte i narážku na pozici, o kterou se ucházíte, tak zabodujete.

Šílené otázky zahraničních personalistů

Čeští personalisté se učí ze zahraničí, proto se podívejme, jakým otázkami tam uchazeče například„trápí”:

 • Co byste dělal, pokud byste byl jediný člověk, který přežil pád letadla?
 • Jaká je vaše nejoblíbenější písnička z 90. let?
 • Kdo by vyhrál bitvu mezi Spidermanem a Supermanem?
 • Co byste byl/a ochotná zaplatit za stroj, který neomezeně tiskne bankovky?
 • Co jste dnes měl/a k snídani?
 • Popište žlutou barvu slepému.
 • Pokud byste měl vyprázdnit letadlo plné bonbónů, jak byste to udělal/a?
 • Jaká je vaše oblíbená pohádková postava?

Připravte se raději na všechno

Dobrá zpráva je, že móda otázek bez významu upadá. Některé výzkumy ukazují, že tento typ dotazů je ztrátou času obou stran. Personalisté se stále více snaží ptát na to, co má spojitost s pracovní pozicí. Buďte však připraveni na všechno a nenechte se rozhodit žádným dotazem. A nezapomeňte – pohovor nemá být o převaze jedné strany, ale o diskuzi, která vyústí v oboustrannou spokojenost.

» Prozkoumejte 17.000 čerstvých nabídek na Jobs.cz

Tereza Houštecká

Další články k tématu

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Je něco, na co se teď chcete zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají v hlavě připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

4 kroky, které vás dovedou k práci v Electroworldu

Jen z inzerátu se určité věci nedozvíte. Třeba to, co přesně vás čeká první dny a týdny v nové práci nebo v čem spočívá úvodní zaškolení. Společnost Electroworld, která má v ČR 18 obchodů se spotřební elektronikou, se rozhodla trochu odkrýt své zákulisí. Školitelé Kateřina Fousková a Pavel Nykodým popisují čtyři kroky, kterými si nováčci postupně projdou. Oba to … číst více

Pozice, kde vám dají home office nebo pružnou dobu

Když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Podle průzkumu portálu FlexJobs dá více než polovina Američanů přednost práci z domova. Do kanceláře by zamířil pouze jeden z pěti. Jako vysvětlení zmiňovali, že v práci by je zdržovaly firemní procesy a rušili kolegové. 36 % lidí chce flexibilitu Také čeští zaměstnanci by uvítali, pokud by jim … číst více