Personalistka radí, jak se co nejlíp připravit na pohovor

Štěstí přeje připraveným – hlavně u pohovoru. Velká část uchazečů však přípravu podcení. Nezjistí si, s kým se scházejí, čím přesně se firma zabývá, jaké má tento byznys výhody a úskalí. Nepřemýšlí o pozici, na kterou se hlásí. Pokud tedy chcete uspět v lovu na tu nejlepší práci, držte se následujících tipů. Sepsala je personalistka Tereza Valášková.

Systém na prvním místě

Udělejte si v hledání práce systém. Pište si pečlivě, kam jste poslali životopis, jaká je tam kontaktní osoba, co to bylo za pozici a jakékoliv další poznámky, díky kterým si udržíte přehled. Až vám personalista zavolá a pozve vás na pohovor, budete za to rádi.

Systémově postupujte i v přípravě na pohovor. Napište si, co všechno chcete zjistit, nastudovat a připravit. Co by v seznamu určitě nemělo chybět?

 • S kým se sejdete
 • Čím se firma zabývá
 • Jak se prezentuje
 • Jaká jsou specifika trhu
 • Jaké jsou konkurenční firmy
 • Jak zní požadavky na danou pozici
 • Jaká je náplň práce
 • Na jaké otázky se chcete ptát
 • O jakou mzdu si plánujete v této firmě říct
 • Kde firma sídlí a kde budete případně pracovat

↑ Připravte se na všechny kroky, které vás během povoru čekají.

Zajímá vás, s kým se sejdete?

Mělo by. Je totiž rozdíl, zda se scházíte s agenturou, personalistou, potenciálním šéfem nebo ředitelem firmy. Každý k pohovoru přistupuje trochu jinak.

Agenturní konzultanti a personalisté se zaměří spíše na vaše vnímání firmy a byznysu jako takového. Zeptají se, jak přemýšlíte o dané pozici, jaká je vaše motivace ji získat a jakou plánujete profesní budoucnost.

Přímého nadřízeného budou nejvíce zajímat konkrétní znalosti a zkušenosti. Zeptá se, jak byste řešili hypotetické situace nebo jak jste řešili některé příklady z praxe. Ředitele nebo majitele se zase zajímá vaše strategické uvažování a schopnost vidět věc v širších souvislostech.

» Podívejte se na nové nabídky práce ve vašem oboru

Jak na ně?

Nepodceňte žádnou součást výběrového řízení, protože dostat se musíte přes každého, kdo se vám postaví do cesty.

Personální agentura: spíše povrchněji

 • Při rozhovoru s konzultantem se připravte na povrchnější, ale důležitý rozhovor. Konzultant bude ověřovat, zda odpovídáte zásadním požadavkům pozice a zhodnotí, zda zapadnete do společnosti z hlediska energie, rychlosti práce, způsobu uvažování apod.
 • Neočekávejte také příliš detailní odpovědi na své otázky a sami si dávejte pozor, abyste nezabíhali do detailů, jako kdybyste mluvili s odborníkem v oboru.
 • I kdyby to nevyšlo na pozici, o které se právě bavíte, konzultant vás může doporučit jinému svému klientovi na jinou pozici. Proto berte schůzku s konzultantem agentury jako investici.

Personalista: slyší i nevyřčené

 • Personalisté už mají více informací „ze zákulisí“. Vědí, jaký je šéf, jaký je tým, jaké dovednosti nebo zkušenosti jsou přesně potřeba. Vědí, jaký typ lidí na této pozici předtím neuspěl, a proto s vámi půjdou do větší hloubky. Mají čich na lež a mezery v životopisu. Proto se dobře připravte, co se týče vašich minulých zkušeností a důvodů odchodů.
 • Personalisté také prozkoumají vaši motivaci, takže si dobře rozmyslete odpověď na otázku „Co vás na té pozici zaujalo?“ nebo „Proč jste se přihlásil/a?“ Nejsou to jen banální otázky na úvod, naopak patří k nejdůležitějším.
 • Personalistu potěšíte, pokud si najdete na LinkedIn jeho profil a zeptáte se ho na něco jemu na míru. Třeba co se mu na firmě líbí nejvíc, když už zde pracuje čtyři roky.

Majitel, ředitel: zaujměte v 5 minutách

 • Jakmile se dostanete až k nejvyšším pozicím ve firmě, tak se buď hlásíte na vysokou pozici, nebo firmě na náboru extrémně záleží. V obou případech na vás nebudou mít moc času a vy tak musíte zaujmout co nejrychleji.
 • Mějte nastudovanou historii firmy. Znejte konkurenci, naučte se popsat trh. Ukažte, že o práci přemýšlíte, ale nechvástejte se. Mluvte věcně, stručně, k věci. Není moc moudré ptát se na možnost kariérního postupu nebo možnost vyjet do zahraničí, protože tihle lidé vás chtějí mít na pozici alespoň takovou dobu, abyste se jim začali vyplácet – tedy minimálně rok, ideálně aspoň tři roky.
 • Je dobré se trochu přizpůsobit jeho osobnosti. Pokud majitel bude hřmotný, bodrý a hlasitý a vy budete nesměle pípat, řekne na konci, že jste nemastní neslaní a tím je konec. To samé platí naopak. Připravte se také na mnohem méně struktury než u agenturních konzultantů nebo personalistů. Očekávejte na začátku něco jako: „Tak spusťte,“ nebo „Tak mi o sobě něco řekněte.“

Ať už budete mluvit u pohovoru s kýmkoliv, buďte připravení. Nepřipravenost totiž každý, kdo dělá pohovory, pozná a rozhodně ji neodpouští.

» Další díly seriálu Krok za krokem k nové práci

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Potrénujte na pohovor. Tyto otázky na 99 % padnou

Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně! Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo, že „štěstí přeje připraveným“. Znamená to přečíst si informace o firmě (webové stránky, profil na sociálních sítích), podrobně se zaměřit na inzerát a také zkusit zjistit, zda … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více

Jak najít firmy, které hledají posily?

Rok 2020 se blíží do finále. Byl neobyčejný a překvapil nás i v oblasti zaměstnanosti. Pro mnohé znamenal změnu pracovních návyků, práci z domova, nebo dokonce ukončení pracovního poměru. Co jsme se v letošním roce naučili? Home office, online pohovory a školení Ještě na začátku roku se často mluvilo o flexibilitě v práci. Například o tom, že hodně … číst více