5 tipů, jak být šéfem ještě před tím, než vás povýší

Už jste na řadovém místě v týmu dlouho a pomýšlíte na vedoucí funkci? V tom případě buďte aktivní a zkuste své vůdčí schopnosti prokázat i na stávající pozici. Jednak si vyzkoušíte, jaké to je řídit práci ostatních, jednak na sebe upozorníte a spíše se tak dočkáte povýšení. Navíc se vám tato zkušenost hodí i při hledání nového, tentokrát šéfovského místa. Co tedy udělat pro to, abyste se stali lídrem?

1. Vžijte se do vůdčí role

Pokud ji už v sobě dávno nemáte, probuďte ji v sobě – vizi. Přemýšlejte a představte si, jak se chopit nějakého úkolu nebo projektu, ale třeba i jak zlepšit každodenní fungování něčeho, co už je nastavené. Od rámcové představy přejděte více do detailu a zkuste se zamyslet nad tím, co všechno je potřeba při řešení tohoto konkrétního projektu udělat. Uvažujte zkrátka jako lídr. Když budete mít vizi a promyšlené kroky dopředu, ostatní za vámi budou chodit pro názor a začnou vás časem následovat.

 

 Rovnou se kouknu na nové pozice

2. Staňte se expertem

Do vaší pracovní náplně patří několik oblastí. Zaměřte se na ty, v nichž můžete uplatnit své vůdcovské schopnosti a také odborné znalosti. Studujte je, vzdělávejte se v nich, staňte se na ně „expertem“, kterého budou ostatní respektovat. Může to být třeba nějaký interní proces ve firmě, kterému další kolegové příliš nerozumí. Nebo nastudování nějaké právní oblasti, která se dotýká fungování firmy.

3. Ukažte se na poradách

Své vize i odborné znalosti předveďte na poradách. Aby se to povedlo, pečlivě se na ně připravujte. Není-li jejich náplň jasná předem, chtějte ji v předstihu znát. Názory na to, jak to či ono řešit, nebudete pak střílet od boku na místě, ale budete je promýšlet dopředu a hledat si k nim případné další informace. Tím posílíte svoji vůdčí a expertní roli. Neznamená to ale, že budete mluvit jen vy a ostatní nepustíte ke slovu. Správný lídr by měl umět naslouchat a pracovat s názory ostatních: reagovat na ně a argumentovat pro nebo proti nim. Nikdy je ovšem neshazovat a nezesměšňovat. Tím si nadělá leda nepřátele. Aktivně si také berte na starost projekty, ve kterých můžete díky svým schopnostem a vědomostem vyniknout.  

TIP: Pokud se hlásíte na vedoucí pozici, u pohovoru budou nejspíš testovat vaše schopnosti řešit různé situace. Podívejte se, jaké otázky vám mohou položit a jak se na takový pohovor připravit.

4. Najděte si vzor

Dívejte se kolem sebe a všímejte si, jak vedou své týmy jednotliví šéfové. Líbí se vám něco z toho? Jestli ano, můžete to „přebrat“ do svého rejstříku lídra. Pokud obdivujete vůdčí schopnosti někoho ve firmě, požádejte ho o mentoring. Sledujte ho třeba pár hodin při práci, když bude souhlasit. Všímejte si, jak nakládá s časem, jaké postupy používá při řešení různých úkolů, jak jedná s podřízenými i s nadřízenými.  

5. Buďte trpěliví a nenechte se odradit

Lídrem se nikdo nestane ze dne na den. Je pravda, že někteří lidé mají k vůdcovství větší předpoklady, ale to neznamená, že se nemusejí učit a získávat v oblasti řízení zkušenosti. Nikdo by tudíž neměl očekávat, že se začne prosazovat a za pár týdnů bude povýšen. Chce to čas, trpělivost, chuť učit se a také cílevědomost. Uvidíte, jak se k vašemu úsilí ve firmě postaví. Pokud ho ocení, půjdou mu naproti a budou nakloněni pomoct vám ve vašem kariérním postupu, jste na nejlepší cestě uspět. Pokud ale pocítíte lhostejnost a neuvidíte žádnou možnost růstu, podívejte se na místa v jiných firmách. Třeba už během pohovoru jiného zaměstnavatele přesvědčíte, že máte potřebné schopnosti a přijme vás na vedoucí pozici. Jděte zkrátka za svým cílem a nenechte se odradit.

Na Jobs.cz máte skvělou šanci získat skvělé šéfovské místo. Každý den u nás přibývá tisícovka nových pozic. Podívejte se na nabídky.

 

 

 

 

Další články k tématu

Jan Laibl: Skutečným šéfem obchodníka je jeho diář

„Každý z nás denně prodává. Své myšlenky, vize, názory. I ten, kdo tvrdí, že by v životě neprodával, v daném okamžiku prodává – své argumenty pro to, že by neprodával,“ říká Jan Laibl, lektor obchodního myšlení. Obchodní myšlení se hodí i při hledání nové práce. I na pohovoru se totiž musíte správně „prodat.“ ↑ Jan Laibl: Obchod je … číst více

Jak se vzdělávají špičkoví ajťáci

Pište si blog, články nebo aspoň komentujte na sociálních sítích, radí Robin Pokorný, jak v IT oboru začít s budováním osobní značky. „Hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice,” dodává. » 4 minuty čtení « Robin Pokorný a … číst více

Davida baví učit. Točí videa (nejen) pro studenty

O portálu Ekospace.cz, který je plný video přednášek, slyšel nejeden student. David Šetek dokáže do tajů ekonomie, marketingu nebo managementu zasvětit každého. Jeho přednášky jsou srozumitelné a plné praktických příkladů. Co je na tom nejlepší? Všechny videa jsou zdarma. Proč se rozhodl nezištně pomáhat druhým a kam chce web posouvat? » 3 minuty čtení « … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více