5 relaxačních technik do kanceláře, které uleví od stresu

Nepotřebujete masážní míček, vonné tyčinky ani šálek harmonizujícího čaje. Abyste se v práci rychle zklidnili a rozpustili nahromaděný stres, zkuste naše rychlé relaxační techniky. Není to žádná velká duchařina a vyberou si jak introverti, tak extroverti.

1. Deset nádechů

Ztratili jste hodinu na úplně zbytečné poradě. Nebo vám šéf nařídil udělat věc, která absolutně nedává smysl. Klid, pojďte to rozdýchat.

Relaxace: Až se vrátíte na své místo, odsuňte si trochu židli a položte dlaň na pupek. Zhluboka se nadechněte, napočítejte do tří a teprve poté pomalu vydechněte. Udělejte to desetkrát nebo patnáctkrát za sebou. Soustřeďte se jen na to, jak vzduch vstupuje do břicha. Že je to hned lepší?

Kolik času to zabere: 1 minutu

2. Rychlý pokec

Máte takový ten den, kdy prostě vůbec nestíháte. Nejdete ani na oběd a zapomínáte kolegům odpovědět na pozdrav.

Relaxace: Udělejte pravý opak a s někým si popovídejte. Vyrazte do firemní kuchyňky a odchytněte prvního člověka, kterého potkáte. Zeptejte se, co říká na včerejší fotbal, jak se má jeho pes… Prostě na cokoliv. I když to možná budou banality, zkuste se opravdu soustředit jen na to. Zapomenete na chvíli na všechen ten stres. A když je firemní kuchyňka prázdná? Někomu zavolejte.

Jak dlouho to zabere: 5 – 10 minut

» Firmy, které nabízejí pružnou pracovní dobu

3. Vyhozené pojistky

Pořád jste neodevzdali tu fatálně důležitou věc. Šéf už z toho roste a vy máte nervy nadranc.

Relaxace: Potřebujete na chvíli úplně vypnout. Psychiku, která jede na plné obrátky, nejspíš jen tak nezklidníte. Se svaly a tělem to ale dokážete. Sedněte si a zavřete oči. Nejprve uvolněte obličejové svaly a čelist. Hned potom šíji a ramena. Nechte paže spadnout do stran, jako by ani nebyly vaše. Nezapomeňte uvolnit prsty. Stehna se propadají do židle, lýtka máte těžká. Chodidly jakoby zarůstáte do země. Tenhle pocit uzemnění je hodně důležitý – bude se vám pak na práci soustředit mnohem lépe.

Kolik času to zabere: 3 – 4 minuty

4. Zírání z okna

Vrátili jste se po čtrnácti dnech z dovolené a nevíte, co dřív. Všichni od vás něco chtějí, a to nejlépe ASAP.

Relaxace: To, co potřebujete, je krátká pauza. Že absolutně nestíháte? Zastavte se na pět minut a uvidíte, že další hodinu vám to bude odsýpat mnohem líp. Vstaňte, trochu se projděte a pak se zadívejte z okna na libovolný bod. Strom, zajímavou věž nebo chvíli sledujte ruch na ulici. To je všechno. Tak dobrý, zpátky do práce!

Kolik času to zabere: 5 minut

» Jak zkrotit ASApáka: kolegu, který chce všechno hned

5. Zmačkaný papír

Kolega vám drze tvrdil do očí, že jste se na něčem domluvili, i když to nebyla pravda. Dodavatel nedodal, co měl a dostal firmu do problémů.

Relaxace: Zmuchlejte nebo roztrhejte papír. Ano, není to bůhví jak sofistikované, ale od vzteku to uleví. A pokud ne, roztrhejte ještě jeden.

Kolik času to zabere: 1 minutu

Jobs.cz

Další články k tématu

Smiřte se, že vše stihnout nemůžete, říká psychoterapeut

Práce, osobní život, nebo obojí dohromady, navíc bez výčitek a slova nestíhám? Slaďování soukromí a kariéry je velké téma posledních let, přesto v něm řada z nás neustále plave. V čem děláme chybu a je možné zvládnout obojí a k plné spokojenosti? Ptali jsme se psychoterapeuta Michala Mynáře. „Žijeme v době, kdy možností, jak se realizovat, je řada a … číst více

Závislost na práci. Hrozí i vám?

Pod slovem workoholik si lidé obyčejně představí ambiciózního a úspěšného člověka, který má jen jednu „drobnou“ vadu – neustále mluví o své práci, čímž je svému okolí trochu protivný. Paradoxem je, že člověk stižený workoholismem vůbec nemusí být úspěšný. E-maily i na dovolené Kdo je ten kolega s průsvitnou tváří, který vždy odchází z kanceláře jako poslední, … číst více

Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém. ↑ Honza Pelán a Andrea Kosařová, zakladatelé nového coworkingového centra v Praze. Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro … číst více

Zkroťte svůj mail: tipy, jak se neutopit ve zprávách

Je jich moc. Kvůli záplavě zbytečných přehlédnete ty důležité. Denně ztratíte dvě hodiny jen jejich kontrolováním. Znáte to? Máme pár tipů, jak nebýt otrokem své mailové schránky. « 2 minuty čtení » ↑ „Ok, podívám se na to.” I tohle lidé posílají v kopii dalším 10 lidem a pak se diví, že jsou zavaleni zbytečnými … číst více