Češi jezdí na stále kratší dovolené

35 procent lidí si letos v létě vybere pouze týden dovolené nebo dokonce méně. Těch, kteří plánují jen takovouto ultrakrátkou dovolenou, proti loňsku přibylo o 8 procent. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz, do kterého se zapojilo 1037 lidí.

Jeden až dva týdny

Největší část Čechů, konkrétně 38 procent, stráví v létě na dovolené mezi jedním až dvěma týdny. Stejné prázdninové plány však ještě loni měla skoro polovina lidí. Dlouhé dovolené, trvající alespoň tři týdny, jsou pořád spíše výjimkou – chystá se na ně jen 13 procent lidí.

V Evropě si lidé berou delší volno

Dovolené českých zaměstnanců se stále zkracují. „Dále se rozšiřuje fenomén krátkých, rozdrobených dovolených,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz. „V evropském srovnání se tuzemský trh poněkud vymyká. V řadě zemí jsou obvyklé třítýdenní i delší dovolené v kuse,“ doplňuje Dombrovský.

Většina českých zaměstnanců si ani nestíhá vybrat celou dovolenou, na kterou mají nárok. Jak zjistil průzkum Jobs.cz, dvě třetiny lidí si nevyčerpané dny volna převádějí do dalšího roku.

shutterstock_84052918

Chtějí být nepostradatelní

Jedním z důvodů, proč se Češi delší dovolené vzdávají, jsou peníze. Část lidí se pak v nejisté době snaží vypadat pro svého zaměstnavatele nepostradatelně. „Pokud to tak je, jedná se o velmi nezdravý vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,“ upozorňuje Dagmar Šimonová, personalistka ze společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz. Dobře řízený tým, který má vyřešenou zastupitelnost, podle ní 14denní nebo 3týdenní dovolenou některého z kolegů bez problémů zvládne. „Pokud firmě způsobí problémy, že si pár lidí vezme delší dovolenou, je něco špatně,“ říká Dagmar Šimonová.

Za týden si nikdo neodpočine

Dovolená trvající jen pár dní nebo týden podle ní nemá skoro žádný vliv na oddech. „Firma se pak sama ochuzuje o zaměstnance, který je odpočinutý a může podávat dobrý výkon. Obecně se doporučují spíš delší dovolené, které trvají alespoň dva týdny, aby se organismus skutečně zregeneroval,“ říká Dagmar Šimonová.

Na prázdniny s mobilem

Podle loňského šetření Jobs.cz zůstávají dva ze tří zaměstnanců i během volných dní v kontaktu s pracovním e-mailem nebo mobilem. Jenže kdo pracuje na dovolené, jakoby na žádné ani nebyl. Mozek si totiž neodpočine. „Spousta lidí dá svým kolegům před odjezdem přímo najevo, že kdyby něco, budou k zastižení na mobilu nebo e-mailu. To je velký nešvar, na dovolené bychom se měli od práce opravdu odpoutat,“ podotýká Dagmar Šimonová.

Jobs.cz

Další články k tématu

Marodíte? Kdy si můžete vzít „sick days“

Bolí vás v krku nebo se ohlásila migréna? Krátkodobé volno na vyléčení či zdravotní volno (známé pod anglickým názvem sick days) patří mezi stále oblíbenější zaměstnanecké výhody. Jaké jsou však podmínky a důsledky jeho využití? Poradí advokátní kancelář Jasanská & Co. ↑ Rýmička? Kvůli krátkodobé nevolnosti nemusíte hned běžet pro neschopenku. Sick days a free days … číst více

3 x 3 tipy, jak položit stres na lopatky

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“ Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš … číst více

5 tipů, jak odcházet z práce včas a stihnout v životě více

Už si ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste odešli z práce po osmi hodinách a nedoháněli o víkendech? Přečtěte si, jak to můžete zlepšit. Zkuste se také podívat po nabídkách práce s pružnou pracovní dobou. Začátek a konec pracovních hodin si určíte sami a získáte více času pro sebe, rodinu, nebo koníčky. » 2 minuty čtení « … číst více

Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici. Spokojení uklízeči Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. … číst více