Loví vás headhunter. Co od něj můžete čekat?

Pracovních míst je dnes více než uchazečů, a tak se může lehce stát, že vás osloví headhunter. Zkusí vás pozvat na schůzku, aby představil konkrétní nabídku. Co od setkání s headhunterem čekat? A proč se vyplatí s ním slušně komunikovat, i když práci nehledáte?

Zatím není ruka v rukávě

Pokud vám napsal headhunter, znamená to, že jste se ocitli na tzv. short listu. Tedy že si vás předvybral, protože splňujete kritéria na jím obsazovanou pozici.

Neznamená to však, že máte novou pozici v kapse. Prvním kontaktem začíná kolečko telefonátů, setkávání a klasických pohovorů – jak s headhunterem, tak se zástupci společnosti.

↑ Headhunter je prostředník mezi vámi a firmou. Proto se ptejte na vše, co vás zajímá.

Nasávejte informace

Snažte se hned na začátku získat co nejvíce konkrétních informací o dané nabídce. Ptejte se, co vás zajímá a s informacemi dál pracujte.

Možná vás nezaujal popis pozice, společnost nebo styl komunikace. Vždy se snažte dát co nejdříve zpětnou vazbu, protože se může stát, že za půl roku bude mít headhunter jinou pozici, která vám sedne lépe.

» 21 otázek, které můžete headhunterovi položit

Sejděte se s ním osobně

Headhunter vás může vyhledat na LinkedIn. Pokud jste životopis poslali do personální agentury nebo nahráli k nám na Jobs.cz, headhunter se může ozvat i na soukromý mail nebo mobil.

Pokud to jde, domluvte si s ním osobní schůzku. Některé věci se lépe řeší z očí do očí. Proberete vaše zkušenosti, motivaci a také uvidíte headhunterův přístup. Můžete se ho zeptat, jaký má z dané firmy pocit.

Někdy může trvat déle, než se vše dozvíte

Některé lidi zajímá hlavně nabídka platu a benefitů. Pro další je důležitější firemní školka, čas potřebný k dojíždění nebo to, jaká ve firmě panuje kultura.

Headhunter je takový prostředník mezi vámi a společností, proto se může stát, že některá rozhodnutí budou trvat déle. Určitě by však s vámi měl po celou dobu pravidelně komunikovat, držet se domluvených termínů a slíbených úkolů.

Buďte slušní, i když o nabídku nestojíte

Můžete se nacházet ve fázi profesního života, kdy nabídku headhuntera uvítáte. Pokud však v dané chvíli o změně nepřemýšlíte a headhunter vás přesto osloví, neházejte jeho zprávu do koše. Krátce a slušně odpovězte, že v tuto chvíli nemáte zájem. Díky tomu si nezavřete dveře k budoucím nabídkám.

» Aktuální nabídky: podívejte se, co firmy nabízejí

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil … číst více

Call centrum se dá dělat i jako práce z domova

Dělat operátora call centra z domova? To jde? „Tuto možnost jsme začali nabízet před pár měsíci a osvědčila se. Naši operátoři na vybraných projektech mohou pracovat z domova třeba i každý den, na celý úvazek, nebo jen občas, prostě jak se jim to hodí,” naznačuje nový trend Karolina Spránitz Kondrat, HR manažerka společnosti Comdata. Jak … číst více

5 tipů, jak si v novém roce najít novou práci

Možná se vám to přes Vánoce „tak trochu“ rozleželo a rozhodli jste se pro změnu. Máme pár tipů, jak si v novém roce usnadnit cestu za lepší prací. 1. Jednodušší prohledávání nabídek Vytvořte si účet na Jobs.cz a kdykoliv k nám přijdete hledat práci, zůstaňte přihlášení. Díky tomu vám můžeme zobrazit relevantnější nabídky. Tu správnou práci tak … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více