Rutina útočí. 3 signály, že už vážně potřebujete jít dál

Pocit, že své práci rozumíte, je skvělý. Vlastně k němu všichni směřujeme. Když nastoupíme do nové firmy, všechno je neznámé: kolegové, vztahy i úkoly. Člověku se uleví, když tenhle úvodní stres pomine. Jenže mírná nejistota má taky něco do sebe. Jakmile práce začne být příliš snadná, není o co stát.

1. Často říkáte: to nejde

Krátce po nástupu: Jako nováčci jste se snažili co nejlépe zapsat. Když vás kolega o něco požádal, mohli jste se strhat, abyste danou věc vyřešili. Přiznat, že něco nevíte, neumíte, nezvládnete? To ani náhodou. Vaše ego by to nerozdýchalo.

Teď: Ta osvěžující objevitelská energie už je pryč. Zaparkovali jste v rutině a přemýšlíte jinak. Dojde-li za vámi kolega s náročnějším zadáním, nestojí vám za to namáhat si hlavu. Raději mu povíte, že to nejde. Anebo se vymluvíte na nedostatek času.

Co riskujete: Svou pověst. Brzy si toho, že se zašíváte, ostatní ve firmě všimnou.

↑ „Tak ještě 7 hodin, 59 minut a můžu jít konečně domů.“

2. Nic neposouváte

Krátce po nástupu: Snažíte se, aby váš názor nezapadl. Na poradách sypete nápady z rukávu. Nasloucháte myšlenkám ostatních a v hlavě vám to šrotuje: tohle zní dobře, ale dokázali bychom to udělat ještě líp? Spokojenost klienta je na prvním místě.

Teď: Hledání nevyšlapaných cestiček vás neláká, nesnažíte se nic posouvat. Naopak rádi souhlasíte se vším, co kolegové navrhli jako první. Čím míň nápadů totiž zazní, tím dřív porada skončí a můžete jít domů (to je váš skutečný cíl).

Co tím riskujete: Spokojím se s polovičatostí – přesně to je zpráva, kterou o sobě doručujete. Váš pohled na věc brzy přestane kohokoliv zajímat (protože beztak žádný nemáte).

» Změny práce: Jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

3. Novinky v oboru jdou mimo vás

Krátce po nástupu: Bažili jste po nových informacích. Obcházeli jste konference a sbírali novinky z oboru. Hodně jste četli, bavili se s lidmi a pozorně sledovali, na čem dělá konkurence.

Teď: Jste rádi, že máte své jisté a nic dalšího vás nezajímá. Pokud narazíte na něco, co neumíte, neláká vás naučit se to. Radši půl hodiny obíháte firmu a sháníte „dobrovolníka“, který vyšetří čtvrthodinku a splní to za vás.

Co tím riskujete: Svůj životopis. Jakmile se v práci přestanete učit, ztratíte konkurenceschopnost. Až budete hledat novou práci (dobrovolně, nebo protože se s vámi rozloučí), na pohovoru jen těžko přesvědčíte o svých kvalitách.

» Najděte si práci, která bude zase výzva

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více

11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? » 3 minuty čtení « 1. Vývojář aplikací Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se). Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více