Rutina útočí: 3 signály, že už vážně potřebujete jít dál

Pocit, že své práci rozumíte, je super. Vlastně k tomu všichni směřujeme. Když nastoupíme do nové firmy, všechno je neznámé: kolegové, vztahy i úkoly. Jak se člověku uleví, když tenhle úvodní stres pomine! Jenže mírná nejistota má taky něco do sebe…  Jakmile práce začne být příliš snadná, není o co stát.

1. Často říkáte: na to nemám čas. To nejde

Krátce po nástupu: Jako nováčci jste se toužili co nejlépe zapsat. Když vás kolega o něco požádal, mohli jste se strhat, abyste danou věc vyřešili. Přiznat, že něco nevíte, neumíte, nezvládnete? To ani náhodou, vaše ego by to nerozdýchalo.

Teď: Ta osvěžující objevitelská energie už je pryč. Zaparkovali jste v rutině a přemýšlíte jinak. Dojde-li za vámi kolega s náročnějším zadáním, nestojí vám za to namáhat si hlavu. Raději mu povíte, že to nejde. Anebo se vymluvíte na nedostatek času.

Co riskujete: Svou pověst. Brzy si toho, že se zašíváte, všimnou kolegové i šéf.

↑ „Tak ještě 7 hodin, 59 minut a můžu jít konečně domů.“

2. Nic neposouváte

Krátce po nástupu: Snažíte se, aby váš názor nezapadl. Na poradách brainstormujete, jak by se nový projekt dal uchopit. Nasloucháte myšlenkám ostatních a v hlavě vám to šrotuje: tohle zní dobře, ale dokázali bychom to udělat ještě líp? Spokojenost klienta je pro vás na prvním místě.

Teď: Hledání nevyšlapaných cestiček vás neláká, nesnažíte se nic posouvat. Naopak rádi souhlasíte se vším, co kolegové navrhli jako první. Čím míň nápadů totiž zazní, tím dřív porada skončí a můžete jít domů (to je váš skutečný cíl).

Co tím riskujete: Spokojím se s polovičatostí – přesně to je zpráva, kterou o sobě doručujete. Váš pohled na věc brzy přestane kohokoliv zajímat (protože beztak žádný nemáte).

» Změny práce: Jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

3. Novinky v oboru jdou mimo vás

Krátce po nástupu: Bažili jste po nových informacích. Obcházeli jste konference a sbírali novinky z oboru. Hodně jste četli, bavili se s lidmi a pozorně sledovali, na čem dělá konkurence.

Teď: Jste rádi, že máte své jisté a nic dalšího vás nezajímá. Pokud narazíte na něco, co neumíte, neláká vás naučit se to. Radši obíháte firmu a sháníte „dobrovolníka“, který vyšetří čtvrthodinku a splní to za vás.

Co tím riskujete: Svůj životopis. Jakmile se v práci přestanete učit, je to jako byste stopli budování kariéry. Až budete hledat novou práci (dobrovolně, nebo že se s vámi rozloučí), na pohovoru jen horko těžko přesvědčíte o svých kvalitách.

» Najděte si práci, která bude zase výzva

Jobs.cz

Další články k tématu

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě … číst více

VIDEO: Hloupé výmluvy, když jdete tajně na pohovor

Taky už jste zažili kolegy, kteří se zničehonic objevili v práci vyfiknutí jako na třídní sraz po dvaceti letech? Nebo jako na – nedejbože – pohovor? Je možné, že s trapnými výmluvami jako vystřiženými z našeho videa se teď budete setkávat častěji než kdy jindy. Až půl milionu zaměstnanců totiž právě teď zvažuje odchod od současného chlebodárce. … číst více

3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr. Lidé, kteří (se) změnili Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně … číst více