Rutina útočí: 3 signály, že už vážně potřebujete jít dál

Pocit, že své práci rozumíte, je super. Vlastně k tomu všichni směřujeme. Když nastoupíme do nové firmy, všechno je neznámé: kolegové, vztahy i úkoly. Jak se člověku uleví, když tenhle úvodní stres pomine! Jenže mírná nejistota má taky něco do sebe…  Jakmile práce začne být příliš snadná, není o co stát.

1. Často říkáte: na to nemám čas. To nejde

Krátce po nástupu: Jako nováčci jste se toužili co nejlépe zapsat. Když vás kolega o něco požádal, mohli jste se strhat, abyste danou věc vyřešili. Přiznat, že něco nevíte, neumíte, nezvládnete? To ani náhodou, vaše ego by to nerozdýchalo.

Teď: Ta osvěžující objevitelská energie už je pryč. Zaparkovali jste v rutině a přemýšlíte jinak. Dojde-li za vámi kolega s náročnějším zadáním, nestojí vám za to namáhat si hlavu. Raději mu povíte, že to nejde. Anebo se vymluvíte na nedostatek času.

Co riskujete: Svou pověst. Brzy si toho, že se zašíváte, všimnou kolegové i šéf.

↑ „Tak ještě 7 hodin, 59 minut a můžu jít konečně domů.“

2. Nic neposouváte

Krátce po nástupu: Snažíte se, aby váš názor nezapadl. Na poradách brainstormujete, jak by se nový projekt dal uchopit. Nasloucháte myšlenkám ostatních a v hlavě vám to šrotuje: tohle zní dobře, ale dokázali bychom to udělat ještě líp? Spokojenost klienta je pro vás na prvním místě.

Teď: Hledání nevyšlapaných cestiček vás neláká, nesnažíte se nic posouvat. Naopak rádi souhlasíte se vším, co kolegové navrhli jako první. Čím míň nápadů totiž zazní, tím dřív porada skončí a můžete jít domů (to je váš skutečný cíl).

Co tím riskujete: Spokojím se s polovičatostí – přesně to je zpráva, kterou o sobě doručujete. Váš pohled na věc brzy přestane kohokoliv zajímat (protože beztak žádný nemáte).

» Změny práce: Jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

3. Novinky v oboru jdou mimo vás

Krátce po nástupu: Bažili jste po nových informacích. Obcházeli jste konference a sbírali novinky z oboru. Hodně jste četli, bavili se s lidmi a pozorně sledovali, na čem dělá konkurence.

Teď: Jste rádi, že máte své jisté a nic dalšího vás nezajímá. Pokud narazíte na něco, co neumíte, neláká vás naučit se to. Radši obíháte firmu a sháníte „dobrovolníka“, který vyšetří čtvrthodinku a splní to za vás.

Co tím riskujete: Svůj životopis. Jakmile se v práci přestanete učit, je to jako byste stopli budování kariéry. Až budete hledat novou práci (dobrovolně, nebo že se s vámi rozloučí), na pohovoru jen horko těžko přesvědčíte o svých kvalitách.

» Najděte si práci, která bude zase výzva

Jobs.cz

Další články k tématu

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? » 3 minuty čtení « 1. Vývojář aplikací Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se). Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme … číst více

8 firem, které i o prázdninách nabírají na plné obrátky

Byť se může zdát, že začala okurková sezóna a prázdniny, personalisté nespí! Tyto firmy nyní hledají stovky šikovných lidí na velmi zajímavé pozice. Vyberete si? » 3 minuty čtení « ↑ Firmy i v létě hledají nové tváře. Podívejte se na nabídky, které jsme pro vás vybrali. 1. Škoda Auto Stálice a tahoun českého průmyslu, mladoboleslavská … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více