Změny práce: jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

Každé tři roky? Nebo raději pět? Po jak dlouhé době má člověk změnit práci, aby nevypadal, že zahnívá na jednom místě? Asi tušíte, že jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na profesi i na tom, co máte za sebou. Přes tohle všechno platí, že častější změny práce mohou kariéře spíš prospět.

Junioři: po 1 – 2 letech

Příliš časté změny nepůsobí v životopise dobře, to si povězme na rovinu. Vystřídat během čtyř let pět zaměstnavatelů – to není pro budování reputace ideální.

Výjimku mají částečně junioři, ale i oni jen na přechodnou dobu. Mladí lidé krátce po škole si mohou dovolit měnit práci častěji, třeba každý rok nebo dva, aniž by se na ně někdo díval skrz prsty.

Jednak samozřejmě proto, že ještě nemusí být jednoznačně vyhranění. Když je vám 23, je normální, že chcete objevovat, co vám nejlépe sedí. Dalším důvodem pro změnu je, že cíle a úkoly nastavené na juniorních pozicích lze většinou splnit poměrně rychle – za rok, za dva, někdy i za pár měsíců.

Co potom? Než čekat, až na dveře zaklepe stereotyp, je lepší pustit se do něčeho nového. Ať už to bude jiná pozice ve stávající firmě, nebo úplně nová příležitost.

iStock-519575378-596x446

Senioři: po 3 – 5 letech

U lidí, kteří zastávají seniornější pozice, je to trochu jinak. Ti si obvykle nemohou dovolit měnit práci každý rok, aniž by jejich životopis neztratil na důvěryhodnosti.

Cíle a úkoly na seniornějších pozicích bývají nastavené dlouhodoběji. Počítá se s určitým cyklem a s tím, že výsledky se projeví až v budoucnu. Nedávalo by smysl pečlivě zasít a těsně před úrodou prásknout do bot.

Ovšem i tak – po třech nebo čtyřech letech na jedné pozici se přirozeně dostavuje pocit, že by to chtělo změnu. Úkoly se „podezřele“ opakují, všechno běží tak nějak stejně. Případně chybí prostor prosadit určité změny, což může být ubíjející.

Doba, kdy se dostaví výše popsaný pocit, je individuální. Hodně záleží i na oboru a typu práce. Ve firmách zaměřených na rychloobrátkové zboží se potřeba změny může ohlásit dříve, než když děláte ve společnosti s produkty s delším životním cyklem.

V každém případě – zůstávat „na sílu“ další roky v práci, která vám nevyhovuje, nemá smysl. Ani když vám někdo (zdravíme maminky) bude tvrdit, že je to dobré kvůli životopisu.

Jak dlouho je moc dlouho?

Dříve platilo, že čím déle člověk v jedné práci vydržel, tím líp. Dnes už je spíše raritou, pokud má někdo v životopise napsáno, že na jedné a té samé pozici vydržel deset, patnáct let (mluvíme o té samé pozici, ne o různých místech vystřídaných v jedné firmě).

To, jestli v práci zahníváte, nepoznáte pouhým pohledem do kalendáře. Pokud se vám ale zdá, že už se nikam neposouváte a v současné práci nevidíte příležitost s tím něco udělat, je čas poohlédnout se jinde.

Podle průzkumu amerického úřadu práce dnes lidé na jedné pozici vydrží v průměru 4,4 roku. U těch, kterým je mezi 20 až 30 lety, je to ještě méně – setrvají nejvýše 3 roky. To znamená, že dnešní dvacátníci a třicátníci za život vystřídají 15 až 20 zaměstnání, a bude to bráno jako naprosto normální věc.

Uzrál čas změnit práci?     Zobrazit nabídky

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « ↑ Pracovní úspěch? Tak se radujte! 1. Zapomeňte na: až … číst více

Český fotograf F1: Mít svůj styl je víc než peníze

Pilota ve formuli 1 Česko sice nemá, zato ve vysoce konkurenčním prostředí pracují hned dva fotografové. Jedním z nich je Vladimír Rys. Jak se daří člověku na volné noze v branži, do níž se denně tlačí desítky nových talentovaných lidí? A je to vůbec talent, na čem záleží, abyste uspěli? » 4 minuty čtení « ↑ Fotograf … číst více

Proč se dívat po inzerátech, i když jste v práci spokojení

Na první pohled to nedává smysl: jsem spokojený, tak nekoukám přes plot. Ukážeme vám, proč se vyplatí občas podívat sem, i když si myslíte, že teď máte skvělou práci. » 2 minuty čtení « ↑ Lepší kariéru si zasloužíte už teď. Nečekejte, až vás ubije stereotyp. Je to normální 45 % Američanů v nedávném průzkumu náborové … číst více

Vymýšlíme auta, která budou online, říká vývojář Škoda Auto

„Představte si, že sedíte v kině, mrzne a vy si během titulků mobilem na dálku zapnete topení v autě,“ popisuje Martin Sodomka, manažer projektu ConnectedCar ve Škoda Auto, na čem zrovna pracují. Jen do tohoto týmu teď v Mladé Boleslavi hledají 20 nových kolegů. Jejich úkolem bude vyvíjet různé online služby pro auta. Otevřeny jsou ale i další … číst více