Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4.

Představte se už v CV

Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní představení vám poslouží zejména ve chvíli, kdy personalistu zaujaly vaše předchozí pracovní zkušenosti. Pak jej bude zajímat nejen to, co umíte, ale také kdo jste. A právě tehdy máte šanci jej svými třemi větami „ulovit“ nebo naopak navždy ztratit.

profil nahled

↑ Tip na netradiční představení v životopise (obrázek se po kliknutí zvětší).

Dvě až tři úderné věty

Životopisem chcete zaujmout, ne jej uměle natahovat. Pamatujte na to i při tvorbě svého osobního představení. Dejte si limit dvou až tří krátkých vět, po jejichž přečtení bude personalista hořet nedočkavostí, až se s vámi setká osobně. V nich popište: co děláte a proč? jakým způsobem? pro koho? Buďte struční, vyhněte se šroubovaným větám. Pište tak, jak mluvíte. Přečtěte si svůj výtvor nahlas, ať víte, jak zní. Použijte slova, kterým porozumí sedmileté dítě i vaše babička. Místo implementování raději zavádějte, místo kooperace spolupracujte.

Příklad: Navrhuji e-shopy, ve kterých zákazníci nakoupí více, než chtěli, odcházejí s úsměvem a rádi se o svůj zážitek podělí se známými.

Čím kratší text, tím déle jej budete psát

Tři věty? To vystřihnu za pět minut… Nedejte se touto představou ukolébat. Napsat tři snadno pochopitelné věty, které zaujmou, nebudou plné klišé a bude z nich čišet, jací jste, bude možná těžší, než o sobě napsat esej na stranu A4. Věnujte svému stručnému představení dostatek času, nebojte se text na pár dní odložit, po čase se k němu vrátit a upravit jej.

Já umím, ne Petr umí

Řečníci na konferencích nebo lektoři své představení často píší ve třetí osobě:

Petr Novák má na svědomí nejnovější úspěšnou reklamní kampaň předního českého telekomunikačního operátora. Během své kariéry prošel významnými reklamními agenturami, ve kterých měl šanci podílet se na kampaních známých mezinárodních značek. Vystudoval Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Nadšeně využívá moderní technologie, chodí na hory a miluje thajskou kuchyni.

V CV ale vystupujete sami za sebe, představujte se proto v první osobě:

Mám na svědomí nejnovější úspěšnou reklamní kampaň předního českého telekomunikačního operátora. Své desetileté zkušenosti z prostředí české i zahraniční reklamy a čerstvý přístup teď nabízím vám.

Do CV, na sociální sítě a do marketingových materiálů

Kromě profilu na Jobs.cz se vám bude svěží představení hodit také do profilů na sociálních sítích, na vaše osobní webové stránky, na konferenci, kde budete přednášet a podobně. Pravděpodobně jej budete muset mírně upravit, možná přepsat do třetí osoby. Vždy se vám však bude hodit jeden základ, který přeformulujete podle situace.

Založte si profil na Jobs.cz a sepište atraktivní CV

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Malí Češi chtějí být učiteli, velcí rentiéry

Každý čtvrtý Čech se věnuje povolání, po kterém toužil už jako dítě. Zjistila to personální agentura Advantage Consulting, která zkoumala, jak se v průběhu života mění kariérní sny dospělých. Do průzkumu se zapojilo 1463 lidí. Místo tabule bezpracný příjem A výsledky? Nejvíce Čechů v dětství toužilo po kariéře učitele nebo učitelky. Romantickou představu o psaní křídou a … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Šéf zjistil, že hledáte jinde. Co na to říct?

Šéfovi se doneslo, že se poohlížíte po jiné práci. Pozval si vás na kobereček, kde můžete očekávat šťouravé otázky. Přinášíme tipy, jak nepříjemný rozhovor ustát. 1. Přiznejte to narovinu Pokud se vás nadřízený přímo zeptá, jestli hledáte jinou práci, nesnažte se vykrucovat. Tím situaci jen zhoršíte. Naopak − buďte otevření a řekněte pravdu. Nespáchali jste zločin, … číst více

8 firem, které i o prázdninách nabírají na plné obrátky

Byť se může zdát, že začala okurková sezóna a prázdniny, personalisté nespí! Tyto firmy nyní hledají stovky šikovných lidí na velmi zajímavé pozice. Vyberete si? » 3 minuty čtení « ↑ Firmy i v létě hledají nové tváře. Podívejte se na nabídky, které jsme pro vás vybrali. 1. Škoda Auto Stálice a tahoun českého průmyslu, mladoboleslavská … číst více