2 ze 3 lidí zažili, že jim firmy neodpověděly na životopis

Logicky vzato to nedává žádný smysl. Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám chybí lidi a jak nabírají ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zajímalo nás, jak vážné to skutečně je a zadali jsme si průzkum. O své zkušenosti se s námi podělilo několik tisíc lidí. Co jsme zjistili?

Jak to vidí uchazeči

Tohle jsou tři reálné citace lidí, kteří nedávno hledali práci na Jobs.cz a naštvalo je, že většině společností nestáli ani za krátkou odpověď:

„Firmy nejsou schopné ani napsat, že nemají zájem. Prostě lidi nechávají kvasit.“

„Kdy firmy začnou uchazeče vnímat jako člověka, který hledá práci? A kterému nepřidá, pokud se setká s nulovou odpovědí a nezájmem.“

„Věnuji čas přípravě CV a motivačního dopisu, tak bych očekávala alespoň základní slušné jednání od personalistů.“

Zažily to dvě třetiny hledajících

Náš průzkum nám ukázal, že takové zkušenosti bohužel nejsou ani zdaleka ojedinělé. Přesněji: 68 % uchazečů v nedávné době zažilo, že někam poslali životopis, ale od firmy nepřišla žádná reakce.

Tím myslíme, že skutečně vůbec žádná. Ani neosobní fráze typu: „Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému zájemci.“

» Čtěte dále: Nenapíše, nezavolá. Když marně čekáte na reakci firmy

Hazard s důvěrou

Pokud už se někdo rozhodne, že změní práci, ale narazí na hradbu mlčení, samozřejmě ho to otráví. Podle průzkumu to v lidech vzbuzuje třeba následující pocity:

  • 58 % lidí řeklo, že je přešla chuť odpovídat na další nabídky práce,
  • 76 % lidí řeklo, že by danou firmu nedoporučili svým známým,
  • 83 % lidí řeklo, že do dané firmy se už nikdy na žádnou pozici nepřihlásí.

Neodpovídání na zaslaná CV je také docela hazard z důvěrou. Lidé si o firmě, která uchazečům nepíše, myslí třeba tohle:

2_01

Proč personalisté mlčí?

Ta otázka se samozřejmě nabízí. Proč to firmy vlastně dělají? Proč nedokáží lidem, kteří projevili zájem o to u nich pracovat, napsat alespoň krátkou zprávu?

Abychom to zjistili, zeptali jsme se devíti stovek personalistů. Tohle jsou nejčastější důvody, proč prý uchazečům neodpovídají:

  • 50 % personalistů řeklo, že za tím vězí hlavně nedostatek času.
  • 40 % personalistů řeklo, že danému zájemci nic nenapsali, protože zatím nepadlo jednoznačné rozhodnutí, zda ho pozvou, nebo nepozvou na pohovor.
  • 29 % personalistů řeklo, že výběrko je u nich ve firmě na dlouhé lokte. Vnímají pak jako trapné ozývat se uchazečům s velkým časovým odstupem.

Co se s tím dá dělat?

My v Jobs.cz se tuto nepříznivou praxi snažíme změnit. Myslíme si, že každý uchazeč, který firmě poslal životopis, si zaslouží dostat alespoň stručnou odpověď.

Snažíme se proto na firmy působit,  aby odpovídání nepodceňovaly. Už proto, že si tím zbytečně kazí pověst a odrazují spoustu šikovných lidí.

Na začátku srpna jsme spustili novinku: označování inzerátů firem, o kterých bezpečně víme, že uchazečům píší. Přečtěte si o tom více: Novinka: Označujeme firmy, které lidem odpovídají na CV

 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Zlepšováky, díky kterým si najdete práci

Hledání a třídění inzerátů na Jobs.c si můžete usnadnit – když znáte tyhle zlepšováky. Zařídit si je vám zabere jen pár kliků. 1. Nabídky na míru Doporučujeme vám přihlásit se do svého účtu vždy, když přicházíte na Jobs.cz hledat práci. Díky tomu vám můžeme zobrazit lépe padnoucí nabídky, než když inzeráty pročítáte bez přihlášení. Přihlaste … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více

5 sebeklamů, které vám brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Nebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dal jsem tomu šanci. Šel jsem na Jobs.cz a díval se na nabídky. … číst více

Pozice, kde vám dají home office nebo pružnou dobu

Když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Podle průzkumu portálu FlexJobs dá více než polovina Američanů přednost práci z domova. Do kanceláře by zamířil pouze jeden z pěti. Jako vysvětlení zmiňovali, že v práci by je zdržovaly firemní procesy a rušili kolegové. 36 % lidí chce flexibilitu Také čeští zaměstnanci by uvítali, pokud by jim … číst více