2 ze 3 lidí zažili, že jim firmy neodpověděly na životopis

Logicky vzato to nedává žádný smysl. Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám chybí lidi a jak nabírají ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zajímalo nás, jak vážné to skutečně je a zadali jsme si průzkum. O své zkušenosti se s námi podělilo několik tisíc lidí. Co jsme zjistili?

Sad Woman Being Stood Up on a Date in a Restaurant

Jak to vidí uchazeči

Tohle jsou tři reálné citace lidí, kteří nedávno hledali práci na Jobs.cz a naštvalo je, že většině společností nestáli ani za krátkou odpověď:

„Firmy nejsou schopné ani napsat, že nemají zájem. Prostě lidi nechávají kvasit.“

„Kdy firmy začnou uchazeče vnímat jako člověka, který hledá práci? A kterému nepřidá, pokud se setká s nulovou odpovědí a nezájmem.“

„Věnuji čas přípravě CV a motivačního dopisu, tak bych očekávala alespoň základní slušné jednání od personalistů.“

Zažily to dvě třetiny hledajících

Náš průzkum nám ukázal, že takové zkušenosti bohužel nejsou ani zdaleka ojedinělé. Přesněji: 68 % uchazečů v nedávné době zažilo, že někam poslali životopis, ale od firmy nepřišla žádná reakce.

Tím myslíme, že skutečně vůbec žádná. Ani neosobní fráze typu: „Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému zájemci.“

» Čtěte dále: Nenapíše, nezavolá. Když marně čekáte na reakci firmy

Hazard s důvěrou

Pokud už se někdo rozhodne, že změní práci, ale narazí na hradbu mlčení, samozřejmě ho to otráví. Podle průzkumu to v lidech vzbuzuje třeba následující pocity:

  • 58 % lidí řeklo, že je přešla chuť odpovídat na další nabídky práce,
  • 76 % lidí řeklo, že by danou firmu nedoporučili svým známým,
  • 83 % lidí řeklo, že do dané firmy se už nikdy na žádnou pozici nepřihlásí.

Neodpovídání na zaslaná CV je také docela hazard z důvěrou. Lidé si o firmě, která uchazečům nepíše, myslí třeba tohle:

2_01

Proč personalisté mlčí?

Ta otázka se samozřejmě nabízí. Proč to firmy vlastně dělají? Proč nedokáží lidem, kteří projevili zájem o to u nich pracovat, napsat alespoň krátkou zprávu?

Abychom to zjistili, zeptali jsme se devíti stovek personalistů. Tohle jsou nejčastější důvody, proč prý uchazečům neodpovídají:

  • 50 % personalistů řeklo, že za tím vězí hlavně nedostatek času.
  • 40 % personalistů řeklo, že danému zájemci nic nenapsali, protože zatím nepadlo jednoznačné rozhodnutí, zda ho pozvou, nebo nepozvou na pohovor.
  • 29 % personalistů řeklo, že výběrko je u nich ve firmě na dlouhé lokte. Vnímají pak jako trapné ozývat se uchazečům s velkým časovým odstupem.

Co se s tím dá dělat?

My v Jobs.cz se tuto nepříznivou praxi snažíme změnit. Myslíme si, že každý uchazeč, který firmě poslal životopis, si zaslouží dostat alespoň stručnou odpověď.

Snažíme se proto na firmy působit,  aby odpovídání nepodceňovaly. Už proto, že si tím zbytečně kazí pověst a odrazují spoustu šikovných lidí.

Na začátku srpna jsme spustili novinku: označování inzerátů firem, o kterých bezpečně víme, že uchazečům píší. Přečtěte si o tom více: Novinka: Označujeme firmy, které lidem odpovídají na CV

 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik kominíků je v Brně? Jak to mám asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy … číst více

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to … číst více

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit … číst více

Personalistka radí: jak si jako 50+ lépe najdete práci?

Tereza Valášková z projektu Průvodce kariérou má spoustu zkušeností s náborem zaměstnanců. Jobs.cz se jí zeptal, co by poradila lidem starším 50 let, kteří hledají práci. Poradí třeba, jak číst inzeráty trochu jinýma očima a také, jak si více věřit. „Řada lidí 50+ se sama zbytečně diskvalifikuje třeba jen kvůli tomu, že nemají požadované vzdělání,“ říká Tereza. … číst více