2 ze 3 lidí zažili, že jim firmy neodpověděly na životopis

Logicky vzato to nedává žádný smysl. Na jedné straně se mluví o tom, jak firmám chybí lidi a jak nabírají ve velkém. Na druhé straně se obrovské množství uchazečů stále setkává s tím, že pošlou životopis a nedostanou žádnou reakci. Zajímalo nás, jak vážné to skutečně je a zadali jsme si průzkum. O své zkušenosti se s námi podělilo několik tisíc lidí. Co jsme zjistili?

Sad Woman Being Stood Up on a Date in a Restaurant

Jak to vidí uchazeči

Tohle jsou tři reálné citace lidí, kteří nedávno hledali práci na Jobs.cz a naštvalo je, že většině společností nestáli ani za krátkou odpověď:

„Firmy nejsou schopné ani napsat, že nemají zájem. Prostě lidi nechávají kvasit.“

„Kdy firmy začnou uchazeče vnímat jako člověka, který hledá práci? A kterému nepřidá, pokud se setká s nulovou odpovědí a nezájmem.“

„Věnuji čas přípravě CV a motivačního dopisu, tak bych očekávala alespoň základní slušné jednání od personalistů.“

Zažily to dvě třetiny hledajících

Náš průzkum nám ukázal, že takové zkušenosti bohužel nejsou ani zdaleka ojedinělé. Přesněji: 68 % uchazečů v nedávné době zažilo, že někam poslali životopis, ale od firmy nepřišla žádná reakce.

Tím myslíme, že skutečně vůbec žádná. Ani neosobní fráze typu: „Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému zájemci.“

» Čtěte dále: Nenapíše, nezavolá. Když marně čekáte na reakci firmy

Hazard s důvěrou

Pokud už se někdo rozhodne, že změní práci, ale narazí na hradbu mlčení, samozřejmě ho to otráví. Podle průzkumu to v lidech vzbuzuje třeba následující pocity:

  • 58 % lidí řeklo, že je přešla chuť odpovídat na další nabídky práce,
  • 76 % lidí řeklo, že by danou firmu nedoporučili svým známým,
  • 83 % lidí řeklo, že do dané firmy se už nikdy na žádnou pozici nepřihlásí.

Neodpovídání na zaslaná CV je také docela hazard z důvěrou. Lidé si o firmě, která uchazečům nepíše, myslí třeba tohle:

2_01

Proč personalisté mlčí?

Ta otázka se samozřejmě nabízí. Proč to firmy vlastně dělají? Proč nedokáží lidem, kteří projevili zájem o to u nich pracovat, napsat alespoň krátkou zprávu?

Abychom to zjistili, zeptali jsme se devíti stovek personalistů. Tohle jsou nejčastější důvody, proč prý uchazečům neodpovídají:

  • 50 % personalistů řeklo, že za tím vězí hlavně nedostatek času.
  • 40 % personalistů řeklo, že danému zájemci nic nenapsali, protože zatím nepadlo jednoznačné rozhodnutí, zda ho pozvou, nebo nepozvou na pohovor.
  • 29 % personalistů řeklo, že výběrko je u nich ve firmě na dlouhé lokte. Vnímají pak jako trapné ozývat se uchazečům s velkým časovým odstupem.

Co se s tím dá dělat?

My v Jobs.cz se tuto nepříznivou praxi snažíme změnit. Myslíme si, že každý uchazeč, který firmě poslal životopis, si zaslouží dostat alespoň stručnou odpověď.

Snažíme se proto na firmy působit,  aby odpovídání nepodceňovaly. Už proto, že si tím zbytečně kazí pověst a odrazují spoustu šikovných lidí.

Na začátku srpna jsme spustili novinku: označování inzerátů firem, o kterých bezpečně víme, že uchazečům píší. Přečtěte si o tom více: Novinka: Označujeme firmy, které lidem odpovídají na CV

 Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

V inzerátu hledají supermana: nevadí, i tak odpovězte

Na juniorní pozici hledáme člověka s pětiletou praxí, který mluví čtyřmi jazyky a ovládá programy, které se na trhu objeví za dva roky. To je samozřejmě nadsázka, ale také máte z některých inzerátů pocit, že firmy hledají spíš supermany než skutečné lidi? Ukážeme vám, že je zbytečné se tím nechat odradit. Stejně by mě nevzali Lidé prolétnou … číst více

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme 3 tipy, … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnáší

Vážně máte na pohovoru vyrukovat s tím, co plánujete dělat v roce 2022? Na některé otázky personalistů se vážně neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl váš bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co na to mají říct, aby to neznělo jen jako … číst více

Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami, podobné zkušenosti mají i další uchazeči. A co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili? 1. … číst více