Zůstat v Googlu, nebo se vrátit domů. Jak dělat důležitá (kariérní) rozhodnutí, abyste jich nikdy nelitovali?

Snad každý z nás už alespoň jednou stál v té pomyslné chodbě, z níž vede mnoho dveří, ale projít lze jen jedněmi a cesty zpět už není. Je pak celkem jedno, jestli jde o volbu mezi Googleplexem a Prahou nebo dráhou inženýra a ilustrátora… Udělat jakékoli rozhodnutí je vždycky pořádný oříšek. 

Své o tom vědí i oba inženýři (v českém i anglickém slova smyslu), s jejichž pomocí jsme sepsali tento jednoduchý návod, jak k decision-makingu” přistupovat zodpovědně a nikdy nelitovat jeho následků.

Posbírejte informace a rozehrajte příběh

Sesbírat všechny informace je naprostý základ. Musíte zjistit, kam všechny dveře vedou, a představit si celý plán za nimi. Za žádnými totiž nečeká jen jedna dlouhá cesta, ale také desítky odboček, na které časem můžete sběhnout. 

Dejte si na papír všechny možné scénáře, snažte se v nich jít až do úplných detailů, a porovnávejte je se svými cíly. Vnímejte, jak se v nich cítíte. Hrajte. Ptejte se, jestli ten člověk tam na konci, je opravdu ten, kterým chcete být, a hlavně nezapomínejte na možná negativa. Lidé totiž mají tendenci nechat se unést lákavou nabídkou a nekoukat nalevo napravo,” říká šestatřicetiletý David, jenž se před lety po stáží v Googlu rozhodl vrátit domů, přestože mohl v Kalifornii zůstat a dělat kariéru”.

I on si tehdy po dlouhých rozhovorech s ostatními stážisty a zaměstnanci ze všech koutů světa sepsal všechna pro a proti toho, co práce v jedné z nejprestižnějších firem světa dává a bere, a když se zkoušel do jednotlivých rolí vcítit, pochopil, že tenhle životní styl není pro něj.

 

Řiďte se jen sami sebou

Což úzce souvisí s radou číslo dvě: Nikdy se nesnažte naplnit očekávání a cíle druhých, ať už jsou jimi rodina nebo přátelé. A už vůbec je do svého rozhodnutí nenechte mluvit. Nejen proto, že by vás jejich vliv mohl poslat do jiných dveří, ale – a to je možná ještě důležitější – proto, že kdyby to byly dveře nesprávné, bylo by pak mnohem těžší za takové rozhodnutí přijmout osobní zodpovědnost. Jinými slovy: nikdy byste se s tím nesrovnali, do smrti se litovali a ze svého neúspěchu vinili ostatní.

Právě tímhle posvátným pravidlem se řídil šestadvacetiletý absolvent jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty na ČVUT Soumik, když musel své rodině a známým v Bangladéši oznámit, že po promoci nebude pokračovat v oboru, ale místo toho bude kreslit. Barevně a srandovně. 

Bylo to samozřejmě hodně těžké, protože v naší kultuře se klade obrovský důraz na technické vzdělání a kariéru. Rodiče z toho nebyli zrovna nadšeni, ale já věděl, že jestli chci žít naplněný život, musím následovat svou vášeň,” vypráví Soumik, jenž se během magisterského studia začal kreativně vyjadřovat” na instagramu pod přezdívkou Alien_in_bohemia a jako grafický designér na volné si začal i něco vydělávat.

 

Napište si seznamy

Neznám žádného inženýra, který by se hned po promoci dal na umění, takže jsem se nemohl opřít o žádný precedent, ale moje online komunita mi byla dostatečnou oporou. Takže jsem si sepsal své slabé a silné stránky, porovnal je s jednotlivými obory a vybral si. Věděl jsem, že dělám riskantní rozhodnutí, které může mít fatální důsledky, ale jako ilustrátor jsem se cítil více efektivní než jako inženýr a věřil jsem, že dělám správnou věc,” popisuje Soumik, jenž prý své inženýrské zkušenosti přenáší i do kreativního procesu.

Opačnou cestou než Soumik – tedy z nesouvisejícího vystudovaného oboru do IT – se před patnácti lety vydal Honza, když se v pátém ročníku medicíny rozhodl, že bude raději ajťákem než lékařem. I pro jeho příbuzné bylo nejdřív zklamáním, že nebudou mít v rodině doktora, ale když viděli, jak je v novém oboru šťastný, s jeho rozhodnutím se smířili. A smíření vystřídalo nadšení, protože Honza dnes působí jako IT administrátor v ostravské firmě, která patří ke globálním lídrům na poli rozšířené reality. I jemu tehdy pomohlo “nakreslit” si hypotetické scénáře a vypsat si seznamy k tomu, aby svého rozhodnutí nemusel nikdy litovat.

Právě seznamy jsou další osvědčenou metodou, kterou lidé stojící před složitými rozhodnutími používají. Dobré je vypsat si na papír třeba všechny věci, které chcete v následujících měsících zrealizovat, a ověřit jejich kompatibilitu s jednotlivými možnostmi, mezi nimiž se rozhodujete.

Zapomeňte ale na bucket-listovou” polární záři a seskok s padákem. Zaměřte se na reálné věci – klidně drobnosti –, ať už je to chození do bazénu, navázání nového vztahu, rozjetí nějakého side-projektu, koupě bytu či cokoli jiného. Stejně si můžete vypsat a porovnat parametry, které jsou pro váš život jinak klíčové. Dovolí vám v téhle práci tři měsíce cestovat? Můžete vzít do té druhé svého psa? Udělejte si priority a dejte je na papír (nebo do excelu). Jen tak uvidíte všechno jasně.

 

Nikdy nelitujte!

A nejdůležitější rada na závěr? Nikdy nehodnoťte minulá rozhodnutí současnou optikou. To byste se utrápili k smrti. Ano, nejspíš bych na tom byl dnes profesně lépe, ale zase bych nepotkal svou ženu. Když vždycky zvážíte všechny možnosti, rozhodnete se úplně sám a zpětně si dokážete říct, že to rozhodnutí se v danou chvíli objektivně jevilo jako nejlepší, nikdy nemůžete ničeho litovat,” uzavírá David s tím, že nevíme, jak se věci vyvinou, a proto si nemůžeme dávat za vinu, jak dopadly.

Další články k tématu

Programátorské CV: pište o projektech, technologiích i o tom, co vás láká do budoucna

O programátory je na trhu pořád obrovský zájem. Až by se mohlo zdát, že CV je v jejich případě jen zbytečný cár papíru. Lidé z praxe to ale vidí úplně jinak! Vyzpovídali jsme 8 IT manažerů a 5 personalistů, kteří nabírají programátory. Shodli se, že jim často chodí příliš stručné, univerzální a snadno zaměnitelné životopisy, … číst více

CV produkťáka, projekťáka a manažera v IT firmě: prodejte to, co umíte a také svou osobnost

Rozumíte vývoji produktů. Řídíte náročné projekty. Vedete tým složený z různých IT specialistů. A možná se poohlížíte po nové práci. Stejně jako nedávno programátorům, tak také vám poradíme, jak napsat skvělé CV. Opíráme se o názory lidí z praxe. Vyzpovídali jsme personalisty, produkťáky a IT manažery. Prozradili nám, co rádi vidí v dobrých životopisech a co … číst více

Diverzita ve firmách obohacuje hlavně většinu. Stačí na ni koukat jinak

„Ukážu to ještě vedle v kanclu, třeba do toho vnesou jinej pohled,” bývá často konečným řešením, když se v týmu něco zasekne. Někdy pro diverzitu stačí zajít do jiné kanceláře a jindy na druhý konec světa.  Myslet tzv. „out of the box” je vždy klíčem k úspěchu, ale tím „boxem” nemusí nutně být geografické území. … číst více

5 tipů, jak rozpoznat dobrou pracovní nabídku. Nejen podle inzerátu

Možná vás jako první napadne, že zhodnotit, která nabídka je pro vás ta pravá, zvládnete sami. Tyhle body vám ale zásadně usnadní rozhodování a pomůžou velmi rychle poznat, zda se vám vůbec vyplatí na inzerát reagovat. Tak schválně – vyplatí? 1. Inzerát musí být srozumitelný Jestli jste očima projeli nabídku a máte pocit, že víte … číst více