Programátorské CV: pište o projektech, technologiích i o tom, co vás láká do budoucna

O programátory je na trhu pořád obrovský zájem. Až by se mohlo zdát, že CV je v jejich případě jen zbytečný cár papíru. Lidé z praxe to ale vidí úplně jinak!

Vyzpovídali jsme 8 IT manažerů a 5 personalistů, kteří nabírají programátory. Shodli se, že jim často chodí příliš stručné, univerzální a snadno zaměnitelné životopisy, ze kterých není cítit skutečný zájem o nabízenou práci. Místo skvělého prvního dojmu pak vznikají rozpaky.

To se přitom dá snadno změnit. Oslovení odborníci nám dali spoustu tipů, jak napsat programátorské CV, které bude po všech stránkách prostě pecka. Přečtěte si, jak na to.

 

Dejte v CV najevo, že o tu pozici stojíte

Pokud jste programátor, firmy o vás stojí. Dejte však v CV najevo i vy, že stojíte o práci u nich. Když vypíchnete ty správné informace a trochu si pohrajete s tím, jak je v životopise podáte, otevře vám to dveře víc než znalost padesáti technologií. Lidé, kteří pak životopisy čtou, rozhodně ocení, když je znát, že vás zajímá právě TATO práce, a ne kterákoliv jiná.

„Setkávám se s tím, že CV je moc strohé. Vůbec z toho nepoznám, jestli ho programování baví.“ (Tomáš, teamleader React)

„Pro mě je důležitý obsah i forma. Když vidím dvoustránkový popis toho, co dělal, tak je mi jasné, že moc nepřemýšlel o tom, kdo CV bude číst.“ (Eva, personalistka)

Životopis by se měl vejít na jednu A4, maximálně dvě. Obsažené informace by měly personalistům a IT manažerům bohatě stačit, aby posoudili, zda se jim hodíte na konkrétní pozici, na konkrétní projekt a do konkrétního týmu. Proto nedává smysl posílat jeden univerzální životopis. Vždycky ho trochu polaďte, aby seděl na požadavky uvedené v inzerátu.

 

Co to například znamená?

 • Buďte osobnější. Neuvádějte suše jen to, kde a jak dlouho jste pracovali. Alespoň u poslední zkušenosti (nebo posledních dvou) se víc rozepište. V jak velkém týmu a na jakých projektech jste dělali? Co se povedlo? (níže v článku najdete konkrétní příklady, jak to zformulovat)
 • Uvádějte jen relevantní technologie. Technologie uvádějte jen takové, které znáte opravdu dobře nebo takové, které firma požaduje v inzerátu. Dlouhý seznam možná působí impozantně, ale opravdu jen na první pohled. Nikomu totiž neřekne nic o vaší skutečné úrovni znalostí. Dobrý tip z praxe přímo od personalistů a IT manažerů: pro popis úrovně použijte sebehodnotící škály:

„U technických znalostí je dobré uvést je jako škálu a také pojmenovat body na škále: když k něčemu dá dvě hvězdičky z pěti, co to znamená? Pracoval na tom rok, půl roku? Relevantní mi přijde zvolit škálu 1–5 a doplnit k tomu roky praxe.“ (Eva, personalistka)

„Když tam má napsáno hodně věcí, tak si pod tím nedokážu představit, co skutečně zná. Bylo by super, kdyby napsal, na kolik procent se cítí. Například: umím JavaScript na 60 %. Je to pro mě lepší měřítko a umím si líp představit, kolik toho umí a jak sám sebe hodnotí.“ (Petr, teamleader Frontend)

 

Co často chybí v programátorském CV

 

Stáhněte si šablonu programátorského CV z dílny Jobs.cz    Už to stahuju

 

Super zbraň do vašeho CV: projekty

Už jsme to trochu naťukli, tak si to pojďme rozebrat blíž. Popis konkrétních projektů je to, co vaše CV vylepší takřka instantně. Prozradíte totiž o sobě hned několik klíčových věcí. Třeba to, že umíte pracovat v týmu, na jaké úrovni skutečně ovládáte vypsané technologie a jaké další dovednosti vám nejsou cizí.

„Pokud napíše: pracoval jsem na projektu zavedení objednávkového systému, který měl 100 000 zákazníků, tak už mi to něco řekne. Nebo když napíše: pracoval jsem na projektu eshopu. Dovedu si představit, co za tím je a jaké skilly musí mít.“ (Láďa, manažer v IT)

Když popíšete projekty, prozradíte tím i něco o své osobnosti. Respektive o tom, jak vám vyhovuje fungovat a co pro vás práce programátora znamená.

„Když v CV vidím, že se ten člověk přesouval mezi firmami a pracuje na projektech, které jsou z mého pohledu rutina, nezajímavé, nejsou výzva, tak si o něm vytvořím určitý dojem.“ (Marek, teamleader Python)

Tip z praxe: Projekty a vaši roli v nich popište u pracovních zkušeností přímo v CV. Přihodit můžete i odkaz na svůj web nebo třeba na GitHub, GitLab nebo Bitbucket.

 

Jak psát o projektech a praxi?

Suchá teorie ale ještě nikoho na pohovor nedostala. Přidáváme proto konkrétní tipy a formulace, jak v životopise popsat svou praxi, projekty a dovednosti. Následující popisy jsme konzultovali přímo s programátory a také těmi, kteří je do svých týmů vybírají.

Co napište vždycky:

 • Velikost týmu, ve kterém jste pracovali a z jakých specialistů se skládal.
 • V jaké metodice jste jako tým pracovali (Kanban, Scrum, klasický vývoj).
 • Co jste měli konkrétně na starosti: backend, frontend, nasazování na produkci, návrh architektury, monitoring, část aplikace, správu databáze…
 • S jakými technologiemi a frameworky pracujete na denní bázi.
 • Jaké byly v týmu standardy: code review, unit testy, selenium testy.
 • Jak probíhal vývoj jednotlivých zadání (například: návrh architektury nové funkcionality jsem dostával od lead engineera a pak nasazoval do produkce).
 • Co se v týmu nebo vám za dobu vašeho působení povedlo.

 

Programátorské CV s nápovědou od personalistů a manažerů

Stáhněte si šablonu programátorského CV z dílny Jobs.cz    Už to stahuju

 

A jak to může konkrétně vypadat v CV

 

Pozice: PHP Programátor

Firma: Šťastný programátor (říjen 2017 – současnost)

Pracuji v 5členném agilním týmu složeném ze tří vývojářů, jednoho team leada a product ownera. Mou hlavní zodpovědností je vývoj webové stránky www.stastny-programator.cz, která patří mezi nejnavštěvovanější portály ohledně programování. V týmu dbáme na code review, unit testy a psaní selenium testů. V rámci vývoje řeším i frontend, ale jen okrajově.

Na denní bázi se potkávám s PHP 7.2, Symfony, databází MySQL, nasazováním na prostředí pomocí Jenkinsu. Na zadaném úkolu pracuji od návrhu architektury až po jeho nasazení na produkci, kterou monitorujeme pomocí Graylogu a Pingdomu.

Technologie a frameworky: PHP 7.2, Symfony, Bitbucket, GitHub, React, Bower, Jenkins, MySQL

Co se nám povedlo:

 • Upgradovali jsme PHP z 5.6 na 7.2
 • Dockerizace portálu během jednoho roku
 • Pokryli jsme všechny základní cesty selenium testy

 

Pozice: Java vývojář

Firma: Šťastný programátor (říjen 2017 – současnost)

Pracuji v 5členném týmu složeném ze tří vývojářů, jednoho team leada a product ownera, v týmu používáme Kanban. Mou hlavní zodpovědností je vývoj na interní aplikaci pro správu dat, která zajišťuje přenos dat mezi interními systémy. Pracuji hlavně s Java SE 13, Spring, Hibernate a s databází PostgreSQL. Na zadaném úkolu pracuji od návrhu architektury, který konzultuji s lead engineerem, až po jeho nasazení na produkci.

Technologie a frameworky: JAVA SE 13, Spring, Hibernate, Jenkins, GitHub, Bitbucket, SQL, PostgreSQL

 

Pozice: JavaScript vývojář

Firma: Šťastný programátor (říjen 2017 – současnost)

Jsem součástí 5členného agilního týmu složeného ze tří vývojářů, jednoho team leada a product ownera. V týmu udržujeme code review a coding standards. Mou hlavní zodpovědností je vývoj mobilní aplikace Šťastný programátor pro iOS a Android, která spojuje komunitu vývojářů po celém světě. Pracuji hlavně na backendu, ale občas vypomůžu i na user interface části. Dbám na kvalitu kódu a vytvářím automatické testy.

Denně pracuji s Node.js, Docker, AWS, React Native, Typescript, GraphQL, REST, PostgreSQL, ElasticSearch, Buildfire.js. Na zadaném úkolu pracuji od návrhu architektury, který konzultuji s lead engineerem a zbytkem týmu, až po jeho nasazení na produkci.

Technologie a frameworky: Node.js, React Native, MySQL, Bitbucket, Express, Meteor.js, Buildfire.js

 

Pozice: Lead frontend developer

Firma: Šťastný programátor (říjen 2017 – současnost)

Pracuji v 5členném týmu složeném ze tří vývojářů, jednoho team leada a IT managera. Mou hlavní zodpovědností je user interface část webové aplikace www.stastny-programator.cz, která spojuje komunitu vývojářů po celém světě. Jsem zodpovědný za zvolené frontend frameworky a knihovny, správu design systému, zároveň vedu tři vývojáře v mém týmu.

Technologie a frameworky: Bootstrap, React, jQuery, GitHub, UIkit, Materialize CSS

 

Pozice: Frontend developer

Firma: Šťastný programátor (říjen 2017 – současnost)

Pracuji v 5členném agilním týmu složeném ze tří vývojářů, jednoho lead frontend vývojáře a product ownera. Mou hlavní zodpovědností je user interface část webové aplikace www.stastny-programator.cz. Konkrétně pracuji na frontendu diskuzního fóra. Frontend máme postavený na Bootstrapu, na denní bázi se potkávám i s React a UIkit. Standardem jsou v našem týmu code review a selenium testy.

 

Shrnutí a pár dalších tipů

 • CV vždy trochu upravte na míru pozici. Ukážete tím zájem o danou práci.
 • Uvádějte jen technologie, se kterými reálně pracujete. Úroveň svých znalostí vyjádřete pomocí sebehodnotící škály.
 • Na popisu projektů si dejte obzvlášť záležet. V programátorském CV je to nejdůležitější část, která často rozhodne o pozvání na pohovor.
 • Buďte konkrétní a trochu víc osobní. Představte tým, ve kterém jste pracovali a specifikujte svou roli v něm. Uveďte, na čem jste pracovali a s jakým výsledkem.
 • A co když jste junior? V CV klidně přiznejte, že vám zkušenosti zatím chybí. Je to lepší, než to neuvádět vůbec. Přiložit můžete odkaz na své školní nebo soukromé projekty.
 • Vzdělání není až tak důležité. Stačí stručně uvést jen to nejvyšší dosažené.
 • Dejte si pozor nejen na obsah, ale i na formu. Dodržujte správnou strukturu (nejnovější praxi uvádějte jako první), dejte si pozor na překlepy.

 

Máte výsadní postavení na trhu, ale nehřešte na něj

Ve většině profesí znamená dobře napsaný životopis vstupenku na pohovor. Samozřejmě to platí i u programátorů, byť jim firmy leccos odpustí. Uchazečů v branži přece jen není tolik. O chybějící nebo neúplné informace si proto personalisté často zavolají. Vyptávají se na detaily o dřívější praxi, mapují znalost konkrétních technologií a podobně.

Hřešit na tohle výsadní postavení ale nelze. Co když zrovna vám (už) nezavolají, protože četli pět skvělých životopisů, a to jim do dalšího kola výběrka stačí? Už se nikdy nedozvíte, v čem byl problém a co jim ve vašem CV chybělo. Možná vás ale bude mrzet, že se ozvali jen z firem C a B a ne z firmy A, která vás přitom zajímala nejvíc. Držíme vám i vašemu CV palce při hledání nové práce!

Stáhněte si šablonu programátorského CV z dílny Jobs.cz    Už to stahuju

Další články k tématu

CV produkťáka, projekťáka a manažera v IT firmě: prodejte to, co umíte a také svou osobnost

Rozumíte vývoji produktů. Řídíte náročné projekty. Vedete tým složený z různých IT specialistů. A možná se poohlížíte po nové práci. Stejně jako nedávno programátorům, tak také vám poradíme, jak napsat skvělé CV. Opíráme se o názory lidí z praxe. Vyzpovídali jsme personalisty, produkťáky a IT manažery. Prozradili nám, co rádi vidí v dobrých životopisech a co … číst více

Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat. Napište své Proč Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na … číst více

Druhá půlka CV. Prodejte své dovednosti, vlastnosti a zájmy

Při psaní životopisu je důležité popsat nejen praxi a vzdělání, ale také dovednosti a vlastnosti. Dát trochu najevo, kdo jste. Firmy totiž namísto robotů hledají opravdové lidi. Jak nechat ze životopisu „vykouknout“ svou osobnost, a přitom nepůsobit zoufale, vlezle, příliš sebevědomě nebo jako příručka marketingu? « 3 minuty čtení » Druhou půlkou životopisu myslíme vše, co … číst více

Co psát a nepsat do CV nebo jak se chovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

5 minut čtení Není fér házet všechny lidi nad 50 let do jednoho pytle. Každý člověk je jedinečný a stejně tak jeho schopnosti a vlastnosti. Na trhu práce se na ně ovšem jako na jednolitou skupinu často pohlíží a je pravda, že padesátníci a starší uchazeči hledají práci obtížněji než lidé z jiných věkových skupin. … číst více