Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo.

shutterstock_170896559

Videodotazníky

Možná už jste zažili rychlý pohovor po telefonu nebo přes Skype. S videodotazníky jdou ještě o krok dál. Do e-mailu vám přistane odkaz na videodotazník. Vyberete si, kdy se vám nejlépe hodí na něj odpovídat. Z odkazu spustíte otázky a rovnou na ně v časovém limitu odpovídáte. Videodotazníky simulují pohovor, takže máte jen jednu šanci – nahrajete se a odpovědi rovnou posíláte personalistovi. Ten si je ze záznamu pustí a rozhodne se, zda vás pozve do dalšího kola. Sleduje nejen, co říkáte, ale také jak to říkáte – nakolik jste nervózní, spontánní, zda si odpovědi promýšlíte nebo se z vás valí jako voda a podobně. Firmy používají videodotazníky zejména na pozice, na kterých jednáte s lidmi – třeba na obchodníky, marketingové specialisty a podobně. Videodotazníky používají na vybrané pozice třeba společnosti ČEZ, Lego, Česká pošta, L´ORÉAL a další.

 

Co je videodotazník? Podívat se na video

On-line testování

„We are seeking for a communicative person who handles time pressure and knows how to get things done.“ Jazykovou úroveň a vaše osobnostní rysy si personalisté zpravidla ověřují na pohovoru nebo v průběhu assessment centre. Například Komerční banka, ŠKODA AUTO, Česká pojišťovna a další firmy vám ale místo toho mohou zaslat žádost o vyplnění on-line testů. Kromě toho, jak přistupujete k práci a kolegům nebo jak se domluvíte anglicky, mohou on-line měřením ověřovat, jak si rozumíte s čísly a textem, jak se dokážete soustředit, určovat priority a podobně. Výsledná zpráva jim pomáhá rozhodnout se, komu nakonec dát v přijímacím řízení přednost.

1_logicke_mysleni_ukazka_testu
↑ Ukázka z on-line testu na logické myšlení.

Volná místa na Facebooku

Na to, že firmy na Facebooku propagují své produkty a komunikují se zákazníky, jste si už asi zvykli. Nově můžete na profilech některých zaměstnavatelů najít také výpis volných pracovních pozic. Pokud tedy pošilháváte po nějaké firmě a už teď vám na Facebooku neunikne žádný její krok, můžete se podívat na volná místa bez toho, že byste z Facebooku vůbec odešli. Tímto způsobem propagují svá volná místa například firmy OBI, Škoda Transportation, McDonald´s a další.

Background check

Máte zálusk na vysoký manažerský post? Některé firmy zajímá nejen to, co na sebe zveřejníte v CV, ale i to, co jste možná záměrně zamlčeli. Chtějí prověřit vaši důvěryhodnost dříve, než nastoupíte. Mohou ověřovat třeba vaše údaje ze životopisu, pravost výpisu z rejstříku trestů, vysokoškolského diplomu a podobně. Zaměstnavatel může zkoumat pouze údaje, které souvisí s výkonem práce. Naopak třeba zdravotní záznamy nad rámec povinné zdravotní prohlídky nebo vaši finanční situaci zkoumat nesmí. K tak zvanému background checku musíte vždy poskytnout prokazatelný, nejlépe písemný, souhlas a můžete jej kdykoliv odvolat. Pokud ale uvažujete, že byste s takovou „šťárou“ nesouhlasili, ještě si to rozmyslete. Nesouhlas představuje dostatečný důvod, aby s vámi zaměstnavatel nepodepsal smlouvu. Background check zpravidla pro zaměstnavatele zpracovává třetí strana, například personální agentura.

→ Další články z Právního rádce

Kariérní poradenství

Pomalu začíná přibývat kurzů, webinářů a konzultací, ve kterých lektoři radí lidem, jak zaujmout při hledání práce. Jejich výhodou je, že s vámi lektoři budou řešit více než jen strukturu životopisu a motivačního dopisu. Pokusí se spolu s vámi odhalit, v čem právě vy jste jiní než ostatní a jak to o sobě dát vědět.

 

Lenka Kováříková

lenka.kovarikova@jobs.cz

Další články k tématu

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Naučíme vás, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více