On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo.
Videodotazníky
Možná už jste zažili rychlý pohovor po telefonu nebo přes Skype. S videodotazníky jdou ještě o krok dál. Do e-mailu vám přistane odkaz na videodotazník. Vyberete si, kdy se vám nejlépe hodí na něj odpovídat. Z odkazu spustíte otázky a rovnou na ně v časovém limitu odpovídáte. Videodotazníky simulují pohovor, takže máte jen jednu šanci – nahrajete se a odpovědi rovnou posíláte personalistovi. Ten si je ze záznamu pustí a rozhodne se, zda vás pozve do dalšího kola. Sleduje nejen, co říkáte, ale také jak to říkáte – nakolik jste nervózní, spontánní, zda si odpovědi promýšlíte nebo se z vás valí jako voda a podobně. Firmy používají videodotazníky zejména na pozice, na kterých jednáte s lidmi – třeba na obchodníky, marketingové specialisty a podobně. Videodotazníky používají na vybrané pozice třeba společnosti ČEZ, Lego, Česká pošta, L´ORÉAL a další.
On-line testování
„We are seeking for a communicative person who handles time pressure and knows how to get things done.“ Jazykovou úroveň a vaše osobnostní rysy si personalisté zpravidla ověřují na pohovoru nebo v průběhu assessment centre. Například Komerční banka, ŠKODA AUTO, Česká pojišťovna a další firmy vám ale místo toho mohou zaslat žádost o vyplnění on-line testů. Kromě toho, jak přistupujete k práci a kolegům nebo jak se domluvíte anglicky, mohou on-line měřením ověřovat, jak si rozumíte s čísly a textem, jak se dokážete soustředit, určovat priority a podobně. Výsledná zpráva jim pomáhá rozhodnout se, komu nakonec dát v přijímacím řízení přednost.
↑ Ukázka z on-line testu na logické myšlení.
Volná místa na Facebooku
Na to, že firmy na Facebooku propagují své produkty a komunikují se zákazníky, jste si už asi zvykli. Nově můžete na profilech některých zaměstnavatelů najít také výpis volných pracovních pozic. Pokud tedy pošilháváte po nějaké firmě a už teď vám na Facebooku neunikne žádný její krok, můžete se podívat na volná místa bez toho, že byste z Facebooku vůbec odešli. Tímto způsobem propagují svá volná místa například firmy OBI, Škoda Transportation, McDonald´s a další.
Background check
Máte zálusk na vysoký manažerský post? Některé firmy zajímá nejen to, co na sebe zveřejníte v CV, ale i to, co jste možná záměrně zamlčeli. Chtějí prověřit vaši důvěryhodnost dříve, než nastoupíte. Mohou ověřovat třeba vaše údaje ze životopisu, pravost výpisu z rejstříku trestů, vysokoškolského diplomu a podobně. Zaměstnavatel může zkoumat pouze údaje, které souvisí s výkonem práce. Naopak třeba zdravotní záznamy nad rámec povinné zdravotní prohlídky nebo vaši finanční situaci zkoumat nesmí. K tak zvanému background checku musíte vždy poskytnout prokazatelný, nejlépe písemný, souhlas a můžete jej kdykoliv odvolat. Pokud ale uvažujete, že byste s takovou „šťárou“ nesouhlasili, ještě si to rozmyslete. Nesouhlas představuje dostatečný důvod, aby s vámi zaměstnavatel nepodepsal smlouvu. Background check zpravidla pro zaměstnavatele zpracovává třetí strana, například personální agentura.
→ Další články z Právního rádce
Kariérní poradenství
Pomalu začíná přibývat kurzů, webinářů a konzultací, ve kterých lektoři radí lidem, jak zaujmout při hledání práce. Jejich výhodou je, že s vámi lektoři budou řešit více než jen strukturu životopisu a motivačního dopisu. Pokusí se spolu s vámi odhalit, v čem právě vy jste jiní než ostatní a jak to o sobě dát vědět.
Lenka Kováříková