Z volné nohy do práce: můžete to skvěle prodat na pohovoru!

Po letech v zaměstnání jste si dobrovolně prošli školou života v podobě práce na volné noze. Ať už se vám v podnikání dařilo více nebo méně, po návratu do nového zaměstnání je třeba nabyté zkušenosti zúročit. Jak?

» 2 minuty čtení «

Business is easier with technology

↑ Udělejte na pohovoru výhodu z toho, že jste strávili nějaký čas na volné noze.

Networking, konexe a kontakty

Novému zaměstnavateli můžete prospět svými zkušenostmi s navazováním kontaktů a tvořením leadů. Jako živnostníci na volné noze jste zkrátka museli vyrazit mezi lidi, oslovovat nové kontakty, tvořit nabídky, vyjednávat o podmínkách. Využijte toho, že umíte přivést do firmy nové zakázky. Nový zaměstnavatel ocení vaši zkušenost, dá vám více prostoru a měl by vás i lépe ohodnotit!

Dokážete vést sebe i druhé

Podnikání vám dalo silnou dovednost v rozhodování o důležitých věcech. Něco prodat, nakoupit, zaplatit nebo jednoznačně odmítnout. Bezpečný polštář jistého zaměstnání toto lidi naučit nemusí. Využijte svoji přednost a staňte se přirozeným lídrem, který věci takzvaně rozsekne a lidé půjdou za vámi.

Na Jobs.cz je teď spousta čerstvých nabídek      Podívat se

Pomůžete s byznysem a tvorbou cen

Vyjednávání cen nebo hodinových sazeb vám jako podnikateli dalo velký rozhled o cenotvorbě, situaci na trhu, dražších a levnějších podnikatelích. Přeneste to do firmy. Zaměstnavateli pomůžete najít úspory v nákladech, doporučit lepší dodavatele služeb a celkově zefektivnit chod firmy.

Kamarádíte s termíny

Jako podnikatelé jste se jistě naučili dodržovat termíny dodání zakázek. Zkrátka nad vámi nestál žádný manažer nebo projekťák se stopkami. Přeneste si svůj smysl pro zodpovědnost a dodržování deadlinů k novému zaměstnavateli. Můžete hlídat i méně zkušené parťáky v týmu, připomenout věci včas, odhadnout časovou náročnost projektů. Můžete kolegům udělat i školení o time-managementu.

Je na vás spoleh

Na volné noze jste byli „samostatnou jednotkou“, což vás to naučilo mít odpovědnost sám za sebe. Pomáhejte méně zkušeným kolegům radou v práci, vždyť na volné noze jste se museli naučit vše od spravení počítače, administrativních úkonů, ovládání různých softwarových nástrojů a mnoha dalších užitečných věcí, se kterými můžete kolegům pomoci.

Na Jobs.cz je teď spousta čerstvých nabídek      Podívat se

Jiří Kocourek
jiri.kocourek@gmail.com

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě … číst více

3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr. Lidé, kteří (se) změnili Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně … číst více