Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě ní Jobs.cz mluvil i se dvěma vývojáři: Michalem Černíkem a Markem Kyselým.

» 4 minuty čtení «

konplan-foto

↑ Konplan letos plánuje nabrat 15 nových vývojářů.

Jobs.cz: Hledáte teď nové vývojáře. Co budou mít na starosti?

Hledáme vývojáře v jazycích Java a C Sharp. Od naší mateřské firmy Krones, která je současně i naším největším zákazníkem, jsme dostali zadání vytvořit v Plzni tým zkušených vývojářů, kteří vyvíjejí nervový systém pivovarů a mlékáren.

Jobs.cz: Nervový systém?

To je zjednodušené přirovnání. Vývojáři stojí na začátku vývoje softwaru do různých typů výrobních linek využívaných v nápojovém průmyslu. Náš software výrobní linky konfiguruje, sbírá z nich data a řídí je za provozu – proto nervový systém.

Jobs.cz: Kolik vývojářů potřebujete získat?

Tento rok bychom rádi nabrali 15 vývojářů. Momentálně jich máme 6. Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí.

Volná místa v Konplan      Zobrazit nabídky

Jobs.cz: Odborné znalosti ale nejsou všechno. Jaký člověk k vám zapadne osobnostně?

Musí být otevřený, a to jak komunikačně, tak co se týká názorů a mysli. Naše firma funguje hodně flexibilně. Zakázky nám nepřicházejí samy, musíme si je aktivně shánět. Lidé tedy musejí být hodně samostatní a pružní. Někdy je nárazově více práce, jindy méně. Máme flexibilní pracovní dobu na období půl roku. Během něj nemusíme každý měsíc splnit počet hodin, ale můžeme mít hodiny i do minusu. Zaměstnanci si tedy mohou vyřídit nějaké osobní věci. Nebo když je pokles zakázek, lidé si berou volno a nemusejí tu sedět.

Jobs.cz: Jak u vás vypadají pohovory? S čím má uchazeč počítat?

Na prvním pohovoru je kromě mě přítomen i vedoucí IT skupiny, který se uchazeče ptá na odborné věci. Když to dobře dopadne, posíláme uchazeči odkaz na on-line test, který ověřuje, na jaké úrovni dokáže programovat. Pokud testem projde, následuje druhé kolo – uchazeč se jede spolu s vedoucím IT skupiny představit zákazníkovi do Německa. Dozví se tak o konkrétní zakázce, vidí pracovní prostředí i to, pro koho bude pracovat. Obě strany tak mají možnost se i osobnostně otipnout.

Jobs.cz: Je pro vás důležité, jak se uchazeč u zákazníka chová, čeho si všímá a zda ho třeba už napadlo nějaké řešení?

Samozřejmě. Sledujeme i to, jak je komunikativní. Schůzka u zákazníka probíhá pouze anglicky nebo německy. Aktivní znalost jednoho z těchto jazyků pro nás velmi důležitá. Člověk nepotřebuje mít dokonalou gramatiku, ale musí si se zákazníkem porozumět a vysvětlit, co je potřeba. Člověk s pasivní znalostí jazyka by tuto práci nezvládl. Zaměstnancům ale nabízíme jazykové kurzy přímo na pracovišti, mohou se jim věnovat v pracovní době.

konplan-avalon

↑ Vchod do Avalon Business Centre v Plzni, kde sídlí i společnost Konplan.

Jobs.cz: Hledáte teď kromě vývojářů i další odborníky?

Obsazujeme také velmi zajímavou pozici PLC programátora, který cestuje k zákazníkům do všech koutů světa. Do Angoly, Thajska, USA, Nigérie nebo Vietnamu. Přiváží tam software pro výrobní linky, implementuje jej a školí místní obsluhu. Je to velmi lákavá práce pro ty, kteří rádi cestují a umí aktivně alespoň jeden světový jazyk. Na tuto pozici nabíráme i absolventy, podmínkou je vystudovaný IT obor nebo automatizační technika. PLC programátoři díky cestování získávají neotřelé životní zkušenosti a mohou si i velmi zajímavě vydělat.

Jobs.cz: Mají lidé na vývojářských pozicích možnost kariérně růst?

Časem mohou vést svůj mikrotým. Jako firma velmi rapidně rosteme. V roce 2007 nás bylo pět, aktuálně je nás už 99. Postupně se dělíme do menších týmů a skupin, a proto potřebujeme více manažerů.

Volná místa v Konplan      Zobrazit nabídky

„Máte rádi hádanky a rébusy? Pak vás to tu bude bavit“

Michal Černík v Konplanu šéfuje skupině vývojářů. A Marek Kyselý je jedním z nich. „Myslím si, že k nám od týmu zapadne skoro každý. Jediné, s čím se nedokážu srovnat jsou lidé, kteří přenášejí odpovědnost na druhé a nedokáží uznat chybu,“ říká šéf Michal Černík.

konplan-foto1

↑ Takto vypadají kanceláře ve firmě Konplan.

Jobs.cz: Pánové, jak dlouho ve firmě pracujete?

Michal Černík: Téměř rok. Předtím jsem prošel více různých pozic v trochu jiném oboru, a sice v internetové reklamě. Chtěl jsem se ale vrátit k technice a vývoji.

Marek Kyselý: Jsem tu pátý měsíc. Dostal jsem se sem přes agenturu. Práci jsem aktivně nehledal, ten někdo si aktivně našel mne a nabídl mi práci. Byl jsem zrovna v rozpoložení, že jsem si chtěl zkusit něco nového, a tak mi nabídka přišla vhod.

Jobs.cz: Jaké úkoly řešíte během svého pracovního dne?

Michal Černík: 50 procent času věnujeme údržbě, tedy hlavně opravě chyb a z 50 procent se věnujeme vývoji. Mění se to ale v čase, někdy se ze sta procent věnujeme opravování chyb a jindy z 80 procent budujeme něco nového. Náš den vypadá tak, že si ráno řekneme, co nás čeká a rozdělíme si práci. Pak každý pracujeme samostatně, nebo i ve dvojici.

Marek Kyselý: To, že se každé ráno sejdeme a řekneme si, co kdo dělá, považuju za obrovské plus. Práce tady není o tom, že by vás někdo postavil před problém a pak ho měsíc nezajímalo, co s tím děláte, nebo neděláte.

Jobs.cz: Váš tým se letos bude hodně rozšiřovat. Co myslíte, že může vývojáře na práci u vás hlavně zajímat?

Michal Černík: Každého mohou zajímat různé úhly pohledu, tak zkusím nabídnout dva. Prvním jsou naši zákazníci. Softwarová řešení, která vyvíjíme, používá nápojový průmysl. Jsou to často velká nadnárodní jména jako Coca Cola, Prazdroj nebo Nestlé. Naše řešení jsou tedy po celém světě. Druhým úhlem pohledu může být, co je v Konplanu možné se naučit, a přitom je obtížnější se to naučit jinde. My děláme nervový systém nápojových linek. Píšeme systém, který částečně řídí a částečně sbírá data z výrobních strojů. Jsou to velice rozsáhlá řešení, která jsou náročná na odolnost a spolehlivost. Protože linek může být třeba 16 vedle sebe a pod každou spadá 10 nebo 20 výrobních strojů. Pokud se stane chyba, musíme ji co nejrychleji najít, a pokud možno bez ztráty dat. Museli jsme si zvyknout, že vždycky děláme se zdrojovým kódem, který psal někdo jiný než my sami – právě kvůli té rozsáhlosti řešení. To na nás klade obrovské nároky z hlediska budoucnosti: vím, že můj kód po mně někdo bude číst a nemá čas jej luštit. Proto jej musím napsat co nejsrozumitelněji, jako jednoduchou „báseň“.

Jobs.cz: Jaký člověk do vašeho týmu zapadne?

Michal Černík:  Popravdě řečeno, skoro každý. Jediné, s čím se nedokážu srovnat jsou lidé, kteří přenášejí zodpovědnost na někoho jiného a kteří si nedokáží přiznat, že udělali chybu a poučit se z ní.

Marek Kyselý: Člověka, který sem chce jít pracovat, by mělo bavit luštění hádanek a rébusů. Často tu totiž luštíme nějaký rébus, když potřebujeme zjistit, kde se stala chyba. Staráme se o hodně velkou kódovou bázi, což je to, čím jsme specifičtí.

Volná místa v Konplan      Zobrazit nabídky

Jobs.cz

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme … číst více