Dostat zamítavou reakci po absolvovaném pohovoru, případně po dalších kolech výběrového řízení není nic příjemného. Člověk se už viděl v nové firmě, která mu za těch pár týdnů začala přirůstat k srdci. Jak se s takovým odmítnutím vyrovnat a jak se z něj poučit?
Nenechte se tím udolat
Jedním z opravdu nepříjemných pocitů, které můžete při odmítnutí zažívat, je zpochybnění vlastní osoby – vašich schopností i lidských kvalit. „Nechtěli mě, protože nejsem dost dobrá/dobrý, nemám na to, jsem k ničemu,“ napadne možná leckoho, když se dozví neradostnou zprávu.
Podobné pocity a myšlenky je však potřeba zaplašit a nenechat si jimi otravovat vlastní nitro. Předně je to nesmysl – to, že firma dala přednost jinému kandidátovi nemusí vůbec znamenat, že byste obsazovanou pozici nezvládli zastávat. Třeba jste soutěžili s uchazečem, který měl o něco delší praxi. Nebo se nadřízenému víc hodil do týmu někdo opačného pohlaví. To, že vás nevzali, vaše kvality nijak nesnižuje.
Co vás dostalo tak daleko?
Ostatně kdybyste žádné kvality neměli, těžko byste se dostali ve výběrovém řízení tak daleko. Už to je určitý úspěch svědčící o vašich přednostech. A něm je potřeba stavět. Zkuste si nábor zpětně projít a uvědomit si, kde se vám dařilo. Co se firmě líbilo ve vašem CV, jaké vaše dovednosti ocenili a budou vaší silnou stránkou i do budoucna? Jak jste zvládli pohovor? Při kterých dotazech jste „zaváleli“? To všechno zkuste zpětně zanalyzovat.
Co se příliš nepovedlo?
Po odmítnutí je nežádoucí utápět se v sebemrskačství, jak o tom byla řeč výše, nicméně vyhodnotit, co se příliš nepovedlo a co by šlo příště udělat lépe, na místě rozhodně je. Zkuste se na celou věc podívat trochu s odstupem. Byly otázky, které vás zaskočily? Pokud ano, zapište si je a zkuste na ně vymyslet lepší odpověď. Nestalo se třeba, že jste se do nějaké odpovědi zbytečně zamotali? Až přijdete na to, co by šlo příště zlepšit, netlučte hlavou do zdi. Člověk není stroj a chyby dělá každý. Pokud se z nich dokáže poučit, je to jeho plus.
Požádejte o zpětnou vazbu
Může se stát, že si v duchu procházíte výběrové řízení, ale na vyloženě slabá místa jste nepřišli. Všechno šlo z vašeho pohledu jak po drátkách a o to těžší je přijmout fakt, že jste nebyli vybráni. V tom případě je nejlepší požádat firmu o zpětnou vazbu. Personalisté by měli být schopni a ochotni vám ji poskytnout. Zeptat se na ni není žádná ostuda. Prostě zvedněte telefon a zdvořile a slušně se zeptejte, co rozhodlo ve váš neprospěch. Třeba se dozvíte, na čem byste mohli do budoucna ještě zapracovat.
Dejte si pauzu, ale jen krátce. A začněte zase hledat
Po tom, co se člověk bezúspěšně snažil získat nějaké místo, je opravdu těžké pustit se hned do dalšího boje. Když si dáte pár dní od hledání práce pauzu a budete se věnovat něčemu, co vám dodává energii, bude to ku prospěchu věci.
Během této doby navíc možná zjistíte, že by pozice, která vám unikla, nebyla až takovou výhrou, jak se vám zprvu zdálo. Třeba zpětným procházením pohovoru přijdete na to, že se na spoustu věcí díváte vlastně jinak než lidé ve firmě a že by to do budoucna mohl být problém. Je tudíž zbytečné věšet hlavu. Nejspíš na vás jinde čeká místo, které vám lépe sedne a kde budete dlouhodobě spokojení. Tak po odmítnutí neotálejte příliš dlouho a začněte zase odpovídat na nabídky.
Na Jobs.cz pro vás máme práci na pozicích řadových zaměstnanců i vysokých manažerů. Běžte se podívat.