VŠE láká startupy do nového inkubátoru. Jmenuje se xPORT

V lednu otevře Vysoká škola ekonomická v Praze xPORT Business accelerator – prostor pro začínající firmy nebo mladé lidi, kteří v hlavě nosí zajímavý nápad s byznysovým potenciálem. Ti všichni tu dostanou k ruce zkušené mentory, rozpočet i členy týmu. Přihlášky xPORT přijímá do poloviny ledna, a tak je nejvyšší čas začít chystat prezentaci svého projektu. „xPORT je otevřen všem podnikavým lidem, kteří svou profesní budoucnost nevidí v korporaci, ale ve vlastní firmě,” říká koordinátor projektu Ota Novotný z VŠE.

ota_novotny_foto_2014

↑ Ota Novotný: V xPORTu bude částečně probíhat i výuka studentů VŠE.

Jobs.cz: Proč se VŠE, která připravuje především manažery a ekonomy, rozhodla otevřít prostor pro začínající firmy?

VŠE dosud připravovala studenty spíše pro práci v korporacích nebo veřejných institucích. Otevření xPORTu je ze strany VŠE krok k podpoře studentů, kteří tíhnou spíše k vybudování vlastního byznysu a snaha o vytvoření podnikatelské komunity kolem VŠE.

Jobs.cz: Co konkrétně se bude v xPORTu s nápady a firmami dít?

Pro nápady, ze kterých ještě nevzešel žádný produkt nebo služba, tu bude firemní inkubátor. Studenti s nápadem dostanou tým a rozpočet na služby, které jim během 3 měsíců umožní nápad převést do podoby produktu či služby. Pro ty, kteří již produkt či službu mají a začínají si na něm zakládat firmu, je v xPORTU akcelerátor. I týmy v akcelerátoru dostanou rozpočet, za který budou nakupovat služby, které jejich firmu posunou a dostanou její produkt na trh. XPORT pro ně připraví akcelerační program na 6 až 8 měsíců, mentory, investory a dá jim prostory.

Jobs.cz: Podobné služby nabízí i komerční inkubátory a akcelerátory, v čem bude přidaná hodnota univerzitního akcelerátoru?

Především v tom, že kromě inkubátoru a akcelerátoru má xPORT část, která sbírá zadání od firem. Například se na nás obrátí firma nabízející tiskařské služby s požadavkem na analýzu jejího věrnostního systému – zda přináší benefity, které firma očekává. A my jim analýzu zpracujeme. Na podobné projekty pro firmy jsme již nyní vypsali seznam volných míst. Jelikož je xPORT univerzitní akcelerátor, částečně se sem přesune výuka předmětů souvisejících s podnikáním a pravidelně na půdě xPORTu budeme pořádat „xPORT evening“ se zajímavmi hosty ze světa start-upů i investorů.

Jobs.cz: Kdo se může do xPORTu přihlásit?

xPORT je otevřen všem podnikavým lidem, kteří svou profesní budoucnost nevidí v korporaci, ale ve vlastní firmě. Projekty, které budou sídlit v xPORTu sice musí být personálně propojeny s VŠE, ale to rozhodně nezavírá dveře absolventům a studentům jiných škol. I ti se mohou do xPORTu přihlásit a získat do svého týmu posilu z VŠE – například pro oblast marketingu nebo finančního řízení projektu.

Jobs.cz: Jak bude vybírat výběr projektů?

Týmy a nápady se nabírají právě teď a nábor bude pokračovat až do začátku ledna. Přihlášky zhodnotí tým xPORT a následně je předloží Radě xPORT složené ze zástupců školy, mentorů a investorů. Do budoucna počítáme s tím, že výběr do inkubační fáze bude probíhat dvakrát ročně vždy před začátkem semestru. Výběr do akcelerační fáze bude probíhat průběžně.

xport vizualizace

↑ xPORT vznikne v lednu na kolejích na pražském Jarově. Takto bude vypadat.

Jobs.cz: Kdy se prostory xPORTU otevřou a co nový prostor nabídne mladým podnikatelům?

XPORT bude sídlit v areálu kolejí VŠE na Jarově a otevře se na konci ledna. V únoru se sem nastěhují první vybrané týmy. Jde o moderně vybavený prostor o velikosti 900 m2  s open spacem, několika kancelářemi, přednáškovou místností a relaxační zónou. Kromě prostoru obdrží každý tým takzvaný kredit, virtuální peníze, které využije na čerpání služeb nabízené akcelerátorem. To proto, aby každý věděl, co stojí mentoři, nájem a další služby a mohl si sám rozhodovat, co si vybere. Když pak firma přijde na reálný trh, bude mít přehled o tom, kolik je jejich podnikání bude stát.

Jobs.cz: Kolik virtuálních peněz bude  mít jeden tým k dispozici?

Virtuální kredit bude v principu odpovídat nákladům na nájem a další služby xPORT pro jednotlivé týmy po dobu trvání programu. Záměrně ale nevystačí úplně na všechno – týmy se budou tmuset rozhodovat, na co kredit použijí, stanovovat si priority – stejně jako v reálném světě.

Jobs.cz: Bude xPORT požadovat nějaký návrat investovaných peněz do týmu či začínající firmy?

Většinou jsou akcelerační programy založené na tom, že se domluvíte dopředu s akcelerátorem, uzavřete smlouvu a dostanete jasně nastavený program na čtyři nebo šest měsíců, který něco stojí a na konci ho akcelerátor obvykle transformuje v  majetkový podíl ve vaší firmě. V xPORTu to bude jinak. Škola nebude majetkově vstupovat do akcelerovaných firem. Na konci, pokud budou firmy úspěšné, bude zde zpětná platba pro xPORT z výše získané investice či z výše obratu. Ale není to závazek majetkový.

Jobs.cz: Kolik týmů bude moci v xPORTu sídlit?

Prostory xPORT jsou schopny v jedné chvíli pojmout více než sedmdesát současně pracujících lidí. Ve spojení s tím, že značná část pracovních míst bude využívána sdíleně, je xPORT dostatečně kapacitně dimenzován. Cílem ale není prostory využít na maximum na úkor kvality projektů. Proto v prvním roce fungování bude xPORTcílit na cca dva týmy v akcelerační fázi a čtyři až šet týmů ve fázi inkubační.

Jobs.cz: Mezi partnery xPORTu je i americký univerzitní akcelerátor SkyDeck při univerzitě v Berkeley. Co toto partnerství přinese týmům, které budou v xPORTu sídlit?

České týmy budou moci vyjet do Kalifornie a ty americké zase do Prahy. Mohou tak získat nové kontakty i zákazníky.

Julie Daňková

Další články k tématu

5 věcí, které musíte vědět, než půjdete na volnou nohu

„Pííp-píííp-píííp!“ zvoní neurvale budík v 6:30 ráno. Ach jo, už zase do práce? Co mě tam čeká? Jen další šedý týden v odstínech rutiny, nesmyslných porad, odkládání úkolů kvůli četbě knížky o prokrastinaci a šéf, který na poradách veledůležitě prezentuje moji práci? Mám já tohle zapotřebí? Pokud je vaší odpovědí rezolutní ne, na nic nečekejte a práskněte … číst více

Pro freelancery: 5 rad, jak přivábíte klienty

Opustili jste bezpečí velké korporace, začali podnikat sami na sebe a zakázek dostáváte méně, než jste čekali? Freelanceři, osvojte si těchto 5 bodů a zákazníci se o vás budu prát. » 3 minuty čtení « ↑ Jste na volné noze? Poradíme vám, jak získáte důvěru klientů. 1.  Prodejte se (i za hranicemi) Rozhlédněte se za … číst více

5 věcí, které vás jako freelancera proškolí

Představovali jste si, že po odchodu na volnou nohu budete prostě prodávat klientům služby, které jste dosud dělali jako zaměstnanci. Myslíte si, že to bude stačit? Omyl! Musíte se naučit novým dovednostem, reagovat na nenadálé situace a zvládnout dodat i to, co neumíte. » 3 minuty čtení « ↑ Jste na zakázku sami? Klient to … číst více

Mentální mapy: vemte je investorovi místo byznys plánu

„Mentální mapa je jen nástroj, ne cíl – i když si to lidé často myslí,“ říká Daniel Gamrot, lektor techniky mentálních map. Jeho přednášky si teď můžete poslechnout zdarma na seminářích podnikatelské soutěže Rozjezdy roku. Jak tedy mapy využít v podnikání? » 2 minuty čtení « Jobs.cz: Když jde začínající podnikatel za investorem, je lepší s sebou … číst více