5 věcí, které musíte vědět, než půjdete na volnou nohu

„Pííp-píííp-píííp!“ zvoní neurvale budík v 6:30 ráno. Ach jo, už zase do práce? Co mě tam čeká? Jen další šedý týden v odstínech rutiny, nesmyslných porad, odkládání úkolů kvůli četbě knížky o prokrastinaci a šéf, který na poradách veledůležitě prezentuje moji práci? Mám já tohle zapotřebí? Pokud je vaší odpovědí rezolutní ne, na nic nečekejte a práskněte do bot. Práci „na sebe“ dnes volí čím dál víc lidí. Ještě předtím, než to uděláte, si ale přečtěte následujících 5 bodů.

shutterstock_68476651

↑ Svou paní, svým pánem. Kancelář člověka na volné noze může vypadat třeba takhle.

1. Práce na volné noze není pro každého

Být freelancer vám může obohatit život o ty nejlepší věci, které kdy zažijete. Opravdu. Srkat nad laptopem jahodové daiquiri při západu slunce na Bali, mít každý den novou „kancelář“ na jiném cool místě a po obědě se prostě na hodinku prospat. Freelancing má ale i svou druhou stránku. Zmizí část vašeho sociálního vyžití. Nebude pravidelná výplata. Ani stravenky. Ani další benefity. Peníze dostanete jen za hodinu, kterou skutečně odpracujete. Nikdo vás už nebude úkolovat, ale zároveň ani oceňovat. Vytrestáte se sami prostě tím, že nebudete mít peníze. Jste grafický designér? Výborně. Teď vás čeká ještě role marketéra, obchodníka, účetního a copywritera. Pro práci „na sebe“ musíte být správný typ. Dokázat se motivovat, nebát se přiměřeně riskovat a neúspěchy (a ty přijdou!) nebrat jako tragickou osobní prohru, ale jako skvělou životní lekci. Stále to zní dobře? Čtěte dále.

shutterstock_75406336

2. Ztratíte stálý příjem. Budete sahat do rezerv

Když pracujete v korporaci, zvyknete si, že vám každý měsíc chodí na účet sympatická částka. Neřešíte pojištění ani daňové přiznání. Prostě si žijete v bezpečí farmy, kde pravidelně snášíte vajíčka a pokud je sedlák spokojený, naplní vám krmítko. To se s přechodem na volnou nohu změní. Budete zažívat měsíce hojnosti, kdy přijdou velké projekty i platby, ale dojde také na období sucha, kdy vaše příjmy téměř zcela vyprahnou. Než tedy sebevědomě položíte šéfovi na stůl výpověď, ujistěte se, že máte finanční rezervu alespoň na 3 měsíce.

Tip: Připravte si předběžný byznys rozpočet s plánem příjmů a výdajů – využít můžete třeba některou z jednoduchých online kalkulaček.

shutterstock_116500825

3. Budete se (muset) stále něco učit

Klienti platí jen za vaši skutečně odvedenou práci. Tak by to mělo fungovat i v zaměstnání. Jenže když jste freelancer, máte jen velmi omezenou možnost „schovat se“. Možná vám jednou projde prodat manažerovi s velkým korporátním budgetem nedotažený projekt, protože jeho samého také někdo tlačí kvůli termínu. Nicméně bude si to pamatovat a příště už vám nic nezadá. A ztráta takového klienta vás bude bolet.

Navštěvujte kurzy

Nejlépe placeni jsou jen ti nejlepší. Abyste se mezi ně dostali, potřebujete zápal pro věc a schopnosti. Ty zlepšíte jednak praxí (zejména na začátku pracujte i na neziskových projektech, abyste se posunuli a zároveň naplnili portfolio) a pak vzděláváním. V dnešní době najdete v podstatě jakýkoliv kurz online. Začít můžete na Jobs.cz – denně vám přinášíme spoustu nových kurzů a školení o nejrůznějších tématech. Kurzy z celého světa pak najdete na portálech jako je Coursea a Udacity nebo na specifických, jako je Code academy, který vás naučí kódovat stránky.

shutterstock_153544730

4. Už nebude šéf. Jen vy

To je věc, se kterou má nejvíce lidí s přechodem ze zaměstnání na volnou nohu problém. Ztráta úkolování a vnějšího tlaku. Váš mozek si už za ty roky (včetně studia) navykl na systém úkolu, odměny a trestu. Teď jej budete muset přeprogramovat. Je důležité zavést si denní rutinu. Herec Jan Tříska například posledních několik desetiletí každé ráno běhá – při jakémkoliv počasí. Pomoci může také představa, že ten, pro koho teď pracujete, je stále firma. Jen s tím rozdílem, že je vaše. Minimálně první týdny budete využívat toho, že po veselé noci na baru nemusíte vstávat do práce. Ale pozor! Alkohol vás další den připraví o veškerou energii a chuť tvořit. A dodržování termínů a kvalitu práce mnoho klientů upřednostňuje před nízkou cenou.

Tip: S time managementem vám pomůže i tak jednoduchý nástroj, jako je Eggtimer.

shutterstock_98621411

5. Budete sami. Ale také poznávat hodně lidí

„Ahoj, jaký byl víkend?“ ptá se vás kolega-zaměstnanec ráno v kuchyňce. „Dobrý den, kde je ten návrh, který jste mi slíbil dodat už v pátek?!“ uslyší pravděpodobně na začátku nového týdne freelancer. Kromě sebedisciplíny, o které mluvil předchozí bod, se připravte, že budete hodně sami. Dvojnásob to platí u kreativních profesí. Pracovní samotu pocítíte i v emocionální rovině, a to když nebude s kým společně bojovat za výsledek a následně jej oslavit.

Jak ven z izolace?

Pokud se neživíte zrovna pořádáním firemních párty na klíč, spojte věci, které byste dělali tak jako tak, se společenským vyžitím. Běžte s kamarádkou na oběd, se známým si zaběhat, přidejte se do cross-fitové skupiny, kterou potkáte v parku. Vyhledávejte akce, kde je možné networkovat a vždy počítejte s tím, že každý se potenciálně může stát vaším klientem. Bojíte se lidí, stydíte se nebo nejste zrovna socializační typ? Připravte se, že to bude jedna z věcí, kterou budete muset změnit. Většina zakázek totiž přichází přes kontakty a reference.

Tip: Pro networking jsou skvělá co-oworkingová centra, jako v Praze Impact Hub či Pracovna. Ve světě jsou i taková, do kterých se můžete rovnou nastěhovat. Na poptávky můžete využít online tržiště, jako je například český Easytask nebo Guru.

David Matoušek
Marketingový specialista, který nedávno přešel na volnou nohu

Další články k tématu

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Navštívili jsme 7 coworkingů v Brně. Co jsme zjistili?

Coworking je myšlenka, která zachraňuje spoustu těch, kdo pracují z domu. Jenže doma jim pobíhají psi, sousedé a děti a nejde se tam soustředit. Coworking slouží všem, kteří na dálku řídí firmu, jsou na volné noze nebo pracují pro společnost z jiného města a potřebují klid a motivující prostředí pro práci. A taky je to skvělý vynález pro … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více