Mentální mapy: vemte je investorovi místo byznys plánu

„Mentální mapa je jen nástroj, ne cíl – i když si to lidé často myslí,“ říká Daniel Gamrot, lektor techniky mentálních map. Jeho přednášky si teď můžete poslechnout zdarma na seminářích podnikatelské soutěže Rozjezdy roku. Jak tedy mapy využít v podnikání?

» 2 minuty čtení «

LifeNotes-74

↑ Daniel Gamrot učí, jak používat mentální mapy.

Jobs.cz: Když jde začínající podnikatel za investorem, je lepší s sebou vzít mentální mapu, nebo klasický byznys plán?

Myslím, že mentální mapa bude atraktivnější. Všichni totiž přemýšlíme hlavně v obrázcích. Když vám řeknu „počítač“, tak si  v duchu představíte obraz notebooku nebo stolního počítače, ale ne to slovo jako takové. Pokud se vžiju do role investora, tak pokud mi někdo přinese byznys plán vytištěný na několika stranách A4, musel bych se do čtení asi trochu nutit. V mentální mapě se dá rychleji zorientovat a také jasněji pochopit myšlenky autora.

Jobs.cz: Dejme tomu, že si chci otevřít kosmetické studio. Jak mám začít kreslit mentální mapu?

Důležité je vědět, že mentální mapa je jen nástroj, ne výsledek – i když si to lidé často myslí. Skutečný cílem je přece spustit podnikání a vydělat peníze. Kdybych si chtěl otevřít kosmetický salon, první, co si nakreslím, je mapa šesti otázek: Kdo? Kdy? Kde? Pro koho? Proč? Jak? Ve větvi „Kdo?“ se zamyslím: kdo budou mí spolupracovníci a zaměstnanci? Potřebuju investora? A myšlenky můžu rozpracovávat dál – napadne mě třeba, že v kosmetickém salonu by se hodilo, aby kadeřnice a kosmetičky nosily firemní uniformy.

Jobs.cz: Mám mentální mapu vymýšlet sama, nebo do toho zapojit i další lidi?

Klidně bych zapojil i další lidi. Loni jsme na workshopech Rozjezdů roku nechávali mapy kolovat. Bylo tam krásně vidět, jak vás mohou cizí myšlenky inspirovat. Nad mentální mapou nápadů někoho jiného vás napadnou úplně jiné asociace. Můžete pak dotyčného „nakopnout“ v tom, kde může oslovit potenciální zákazníky nebo jaké využít komunikační kanály.

Jobs.cz: Máte nějaké doporučení, jak moc rozvětvenou si mentální mapu udělat?

Ve chvíli, kdy se pouštím do brainstormingu, je úplně jedno, jak podrobná mapa bude. Na začátku si můžete kreslit, cokoliv vás napadne. Pak je ale dobré z mapy vyzobat ty nejlepší nápady a rozpracovat je, třeba do prezentace pro investora nebo potenciálního klienta. Pokud to bude moc košaté, druhá strana se v tom ztatí.

Jobs.cz: Vy sám podnikáte. Dva a půl roku působíte jako lektor mentálních map a time managementu. Co se vám v podnikání nejvíce osvědčilo?

Začal jsem fungovat tak, že jsem odložil ostych z prezentování na veřejnosti. S tím jsem dřív měl obrovské problémy. Teď přímo vyhledávám různé konference, protože mě to baví a mám rád lidi. Filip Dřímalka se mě jednou zeptal, co bych dělal, kdybych měl 10.000 korun na start nového podnikání. Odpověděl jsem, že bych je investoval do kafe a potkával se s lidmi: aby mi řekli, co je zajímá a čím by jim můj nápad mohl prospět.

» Rady pro podnikání zdarma: semináře Rozjezdů roku

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Pro freelancery: 5 rad, jak přivábíte klienty

Opustili jste bezpečí velké korporace, začali podnikat sami na sebe a zakázek dostáváte méně, než jste čekali? Freelanceři, osvojte si těchto 5 bodů a zákazníci se o vás budu prát. » 3 minuty čtení « ↑ Jste na volné noze? Poradíme vám, jak získáte důvěru klientů. 1.  Prodejte se (i za hranicemi) Rozhlédněte se za … číst více

VŠE láká startupy do nového inkubátoru. Jmenuje se xPORT

V lednu otevře Vysoká škola ekonomická v Praze xPORT Business accelerator – prostor pro začínající firmy nebo mladé lidi, kteří v hlavě nosí zajímavý nápad s byznysovým potenciálem. Ti všichni tu dostanou k ruce zkušené mentory, rozpočet i členy týmu. Přihlášky xPORT přijímá do poloviny ledna, a tak je nejvyšší čas začít chystat prezentaci svého projektu. … číst více

5 rad, jak na volné noze nepřijít o peníze

Pustit se na volnou nohu není jen tak. Stává se z vás samostatná firma, která odpovídá za finanční plánování, uzavírání smluv s klienty, vystavování objednávek a faktur… Zvláště při poslední zmíněné činnosti brzy zjistíte, že platební morálka není v českém podnikatelském prostředí právě nejlepší: platit faktury včas prostě není „zvykem“. » 2 minuty čtení « ↑ Podnikání na … číst více

Slova, která přinášejí úspěch v podnikání

Máme pro vás „minislovníček“ úspěchu v podnikání. Pokud jste na volné noze, bude se vám znalost a pochopení těchto pěti slov velmi hodit. » 2 minuty čtení « ↑ Deadline byl včera. S tím jako podnikatel na volné noze klienta nedojmete… 1. Profesionalita Důvěryhodnost je základním předpokladem úspěchu. Jen s kreativitou si jako freelancer nevystačíte. Termíny schůzek, … číst více