Mentální mapy: vemte je investorovi místo byznys plánu

„Mentální mapa je jen nástroj, ne cíl – i když si to lidé často myslí,“ říká Daniel Gamrot, lektor techniky mentálních map. Jeho přednášky si teď můžete poslechnout zdarma na seminářích podnikatelské soutěže Rozjezdy roku. Jak tedy mapy využít v podnikání?

» 2 minuty čtení «

Jobs.cz: Když jde začínající podnikatel za investorem, je lepší s sebou vzít mentální mapu, nebo klasický byznys plán?

Myslím, že mentální mapa bude atraktivnější. Všichni totiž přemýšlíme hlavně v obrázcích. Když vám řeknu „počítač“, tak si  v duchu představíte obraz notebooku nebo stolního počítače, ale ne to slovo jako takové. Pokud se vžiju do role investora, tak pokud mi někdo přinese byznys plán vytištěný na několika stranách A4, musel bych se do čtení asi trochu nutit. V mentální mapě se dá rychleji zorientovat a také jasněji pochopit myšlenky autora.

Jobs.cz: Dejme tomu, že si chci otevřít kosmetické studio. Jak mám začít kreslit mentální mapu?

Důležité je vědět, že mentální mapa je jen nástroj, ne výsledek – i když si to lidé často myslí. Skutečný cílem je přece spustit podnikání a vydělat peníze. Kdybych si chtěl otevřít kosmetický salon, první, co si nakreslím, je mapa šesti otázek: Kdo? Kdy? Kde? Pro koho? Proč? Jak? Ve větvi „Kdo?“ se zamyslím: kdo budou mí spolupracovníci a zaměstnanci? Potřebuju investora? A myšlenky můžu rozpracovávat dál – napadne mě třeba, že v kosmetickém salonu by se hodilo, aby kadeřnice a kosmetičky nosily firemní uniformy.

LifeNotes-74

↑ Daniel Gamrot učí, jak používat mentální mapy.

Jobs.cz: Mám mentální mapu vymýšlet sama, nebo do toho zapojit i další lidi?

Klidně bych zapojil i další lidi. Loni jsme na workshopech Rozjezdů roku nechávali mapy kolovat. Bylo tam krásně vidět, jak vás mohou cizí myšlenky inspirovat. Nad mentální mapou nápadů někoho jiného vás napadnou úplně jiné asociace. Můžete pak dotyčného „nakopnout“ v tom, kde může oslovit potenciální zákazníky nebo jaké využít komunikační kanály.

Jobs.cz: Máte nějaké doporučení, jak moc rozvětvenou si mentální mapu udělat?

Ve chvíli, kdy se pouštím do brainstormingu, je úplně jedno, jak podrobná mapa bude. Na začátku si můžete kreslit, cokoliv vás napadne. Pak je ale dobré z mapy vyzobat ty nejlepší nápady a rozpracovat je, třeba do prezentace pro investora nebo potenciálního klienta. Pokud to bude moc košaté, druhá strana se v tom ztatí.

Jobs.cz: Vy sám podnikáte. Dva a půl roku působíte jako lektor mentálních map a time managementu. Co se vám v podnikání nejvíce osvědčilo?

Začal jsem fungovat tak, že jsem odložil ostych z prezentování na veřejnosti. S tím jsem dřív měl obrovské problémy. Teď přímo vyhledávám různé konference, protože mě to baví a mám rád lidi. Filip Dřímalka se mě jednou zeptal, co bych dělal, kdybych měl 10.000 korun na start nového podnikání. Odpověděl jsem, že bych je investoval do kafe a potkával se s lidmi: aby mi řekli, co je zajímá a čím by jim můj nápad mohl prospět.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Navštívili jsme 7 coworkingů v Brně. Co jsme zjistili?

Coworking je myšlenka, která zachraňuje spoustu těch, kdo pracují z domu. Jenže doma jim pobíhají psi, sousedé a děti a nejde se tam soustředit. Coworking slouží všem, kteří na dálku řídí firmu, jsou na volné noze nebo pracují pro společnost z jiného města a potřebují klid a motivující prostředí pro práci. A taky je to skvělý vynález pro … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více