V Amazonu se nikdy nenudím

V únoru dokončil vysokou školu a hned v květnu nastoupil do Amazonu, největšího internetového obchodu světa. Martin Šárek je jedním z absolventů, kteří v Amazonu jako Graduate Area Manageři řídí oddělení, zjednodušují stávající procesy a vedou velké týmy lidí. Vyprávěl nám, co ho na práci baví nebo jak probíhá přijímací řízení. Poradil také, jak uspět na pohovoru.

mm

↑ Martin Šárek nastoupil do Amazonu krátce po dokončení vysoké školy.

Proč pracovat právě pro Amazon?

Na vysoké škole se člověk setká se spoustou teoretických věcí, které v životě nepoužije. V Amazonu se učíte praxí – jak pracovat s lidmi, zvládat stres a organizovat si čas, jak se osobnostně rozvíjet. Jsem obklopen chytrými a schopnými lidmi, kteří mě inspirují. Naučil jsem se toho tolik, jako nikdy předtím.

Jak přesně probíhá přijímací řízení?

Pro různé pozice se proces liší, ale vždy je vícekolový. Popíšu, jak to bylo v mém případě. Ze všeho nejdřív píšete on-line test, který prověřuje vaše numerické myšlení. Když uspějete, čeká vás rozhovor přes telefon. Poté se setkáte se různými zástupci Amazonu a s každým absolvujete asi 45 minut dlouhý pohovor. Soustředí se na vaše silné stránky a snaží se odhalit, zda se do Amazonu hodíte.

Jak udělat na pohovoru ten nejlepší dojem?

Pokud chcete uspět, prostudujte si naše principy řízení, to je opravdu důležité. Najdete je na webových stránkách Amazonu označené anglicky „Amazon Leadership Principles“. Perfektní je, když při pohovoru analyzujete konkrétní situace. Účastnili jste se zajímavého projektu? Vysvětlete, jak jste postupovali, proč jste tak jednali, jaký byl výsledek a co nového jste se díky tomu naučili. Obecné fráze nás moc nezajímají, proto mluvte k věci a opravdu se nad tím zamyslete.

» Graduate Area Manager v Amazonu: podívejte se na pozici

Jak tedy vypadá ideální kandidát?

Je to proaktivní člověk, který umí přiložit ruku k dílu, problémy řeší efektivně, má chuť se učit a rozvíjet, pracuje analyticky a umí jít do hloubky. Vhodné je, aby nebyl jen zaměstnancem, ale také zákazníkem. V Amazonu stojí zákazník na prvním místě a my bychom mu měli rozumět.

Může uspět i člověk, který nemluví cizím jazykem?

Všichni mí podřízení mluví česky, proto spolu komunikujeme rodným jazykem, ale potřebná je také angličtina. Anglicky píšeme reporty, probíhá v ní také e-mailová komunikace s vyšším vedením. V angličtině jsou i všechny systémy, s kterými pracujeme, takže ji musíme ovládat.

Co čeká absolventy, kteří uspějí a do Amazonu nastoupí?

Když nastoupíte na manažerskou pozici, absolvujete školení. V prvním týdnu si vyzkoušíte práci řadových zaměstnanců v provozu. Projdete čtyřmi základními odděleními, pochopíte, jak distribuční centrum funguje a ocitnete se v kůži svých budoucích podřízených, kterým tak lépe porozumíte. Druhý týden se zúčastníte školení v Lucemburku. Probíhá formou workshopů a přednášek, setkáte se se spoustou zajímavých lidí z evropské centrály a pochopíte, jak Amazon funguje na evropské bázi. Poté nastoupíte na svou pozici a ještě asi dva týdny stínujete jiného manažera. Vidíte, jak pracuje a učíte se od něj. A zhruba po měsíci začínáte pracovat sami za sebe.

Co přesně obnáší práce Graduate Area Managera?

V Amazonu mám na starost oddělení zákaznických vratek, vedu tým asi 70 lidí. Mým úkolem je zajistit, aby oddělení fungovalo tak, jak má. Ráno přijdu do práce a dohlížím na to, aby se směna svižně rozjela – rychle zkontroluji, jak probíhala ta předchozí, smysluplně rozdělím práci, zajistím zaměstnancům vše, co potřebují. Zajímá mě produktivita a kvalita práce, snažím se lidi motivovat a dávat jim zpětnou vazbu. Přemýšlím nad tím, co by se dalo zjednodušit a zefektivnit. Spolupracuji s personálním oddělením a neustále se snažím zlepšovat prostředí, aby se nám všem pracovalo co nejlépe.

Co nového jste se v Amazonu naučil?

Než jsem nastoupil, neměl jsem tolik zkušeností s prací s lidmi. Amazon mě učí, jak k nim přistupovat, abychom dosáhli společného cíle. Naučil jsem se, jak zlepšit komunikaci s lidmi a jak je motivovat. Chci, aby se mí podřízení do práce těšili. Umím si lépe zorganizovat čas a zdokonalil jsem se také v práci se systémy, třeba s takovým Excelem teď umím opravdu výborně.

Co vás na práci nejvíc baví?

Neustále se vzdělávám. Právě jsem dokončil workshop zaměřený na manažerské schopnosti a rád bych se zúčastnil dalšího, kde vás učí, jak pracovat s lidmi. Navíc mám možnost on-line vzdělávání – máme přístup ke znalostní síti, kde najdeme spoustu přednášek a kurzů. Ale nejlepší na práci v Amazonu je, že každý den je jiný. Nikdy se nenudím – prostředí je natolik dynamické a děje se toho tolik, že čas hrozně letí. Pokaždé žasnu nad tím, jak mohl den uběhnout tak rychle.

» Graduate Area Manager v Amazonu: podívejte se na pozici

 (PR článek)

Další články k tématu

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

Howden ČKD Compressors hledá techniky i manažery

Zakázková strojírenská výroba, kde se vymýšlejí unikátní řešení na míru zákazníkům. Úzký kontakt se zahraničím – Velkou Británií, Holandskem a spoustou dalších zemí. Firma Howden ČKD Compressors teď nabízí zajímavé příležitosti pro techniky, manažery nebo třeba nákupčí a obchodníky. Čím zaujmete v životopise? A jak tady probíhají pohovory? Jobs.cz vyzpovídal personální ředitelku Jaroslavu Raisovou. » 4 … číst více

7 profesí, o které se letos firmy poperou

Podívali jsme se v Jobs.cz do naší křišťálové koule (která ovšem nelže) a vybrali těchto 7 profesí, které nebudou mít v roce 2015 s uplatněním problém. » 3 minuty čtení « 1. Programátor, IT analytik Programátoři a IT analytici budou i v roce 2015 jednou z nejžádanějších pozic.  Průměrné platy se pohybují kolem 40.000 korun měsíčně, výjimkou nejsou ani mnohem … číst více

Infografika: Absolventi 2015 - fakta, která ovlivní vaši kariéru

Absolventi – jásejte. Oproti loňskému roku vám firmy nabízejí o třetinu více volných míst. Ti šťastnější z vás se navíc dočkají i mzdy nad 25 000 Kč. Jen do konce dubna vám navíc špičkoví zaměstnavatelé věnují zvýšenou pozornost. Celkem jednoduše na sebe můžete upozornit a zajistit si místo ještě před státnicemi. Podívejte se na Mesicabsolventu.jobs.cz a … číst více