V Amazonu se nikdy nenudím

V únoru dokončil vysokou školu a hned v květnu nastoupil do Amazonu, největšího internetového obchodu světa. Martin Šárek je jedním z absolventů, kteří v Amazonu jako Graduate Area Manageři řídí oddělení, zjednodušují stávající procesy a vedou velké týmy lidí. Vyprávěl nám, co ho na práci baví nebo jak probíhá přijímací řízení. Poradil také, jak uspět na pohovoru.

mm

↑ Martin Šárek nastoupil do Amazonu krátce po dokončení vysoké školy.

Proč pracovat právě pro Amazon?

Na vysoké škole se člověk setká se spoustou teoretických věcí, které v životě nepoužije. V Amazonu se učíte praxí – jak pracovat s lidmi, zvládat stres a organizovat si čas, jak se osobnostně rozvíjet. Jsem obklopen chytrými a schopnými lidmi, kteří mě inspirují. Naučil jsem se toho tolik, jako nikdy předtím.

Jak přesně probíhá přijímací řízení?

Pro různé pozice se proces liší, ale vždy je vícekolový. Popíšu, jak to bylo v mém případě. Ze všeho nejdřív píšete on-line test, který prověřuje vaše numerické myšlení. Když uspějete, čeká vás rozhovor přes telefon. Poté se setkáte se různými zástupci Amazonu a s každým absolvujete asi 45 minut dlouhý pohovor. Soustředí se na vaše silné stránky a snaží se odhalit, zda se do Amazonu hodíte.

Jak udělat na pohovoru ten nejlepší dojem?

Pokud chcete uspět, prostudujte si naše principy řízení, to je opravdu důležité. Najdete je na webových stránkách Amazonu označené anglicky „Amazon Leadership Principles“. Perfektní je, když při pohovoru analyzujete konkrétní situace. Účastnili jste se zajímavého projektu? Vysvětlete, jak jste postupovali, proč jste tak jednali, jaký byl výsledek a co nového jste se díky tomu naučili. Obecné fráze nás moc nezajímají, proto mluvte k věci a opravdu se nad tím zamyslete.

» Graduate Area Manager v Amazonu: podívejte se na pozici

Jak tedy vypadá ideální kandidát?

Je to proaktivní člověk, který umí přiložit ruku k dílu, problémy řeší efektivně, má chuť se učit a rozvíjet, pracuje analyticky a umí jít do hloubky. Vhodné je, aby nebyl jen zaměstnancem, ale také zákazníkem. V Amazonu stojí zákazník na prvním místě a my bychom mu měli rozumět.

Může uspět i člověk, který nemluví cizím jazykem?

Všichni mí podřízení mluví česky, proto spolu komunikujeme rodným jazykem, ale potřebná je také angličtina. Anglicky píšeme reporty, probíhá v ní také e-mailová komunikace s vyšším vedením. V angličtině jsou i všechny systémy, s kterými pracujeme, takže ji musíme ovládat.

Co čeká absolventy, kteří uspějí a do Amazonu nastoupí?

Když nastoupíte na manažerskou pozici, absolvujete školení. V prvním týdnu si vyzkoušíte práci řadových zaměstnanců v provozu. Projdete čtyřmi základními odděleními, pochopíte, jak distribuční centrum funguje a ocitnete se v kůži svých budoucích podřízených, kterým tak lépe porozumíte. Druhý týden se zúčastníte školení v Lucemburku. Probíhá formou workshopů a přednášek, setkáte se se spoustou zajímavých lidí z evropské centrály a pochopíte, jak Amazon funguje na evropské bázi. Poté nastoupíte na svou pozici a ještě asi dva týdny stínujete jiného manažera. Vidíte, jak pracuje a učíte se od něj. A zhruba po měsíci začínáte pracovat sami za sebe.

Co přesně obnáší práce Graduate Area Managera?

V Amazonu mám na starost oddělení zákaznických vratek, vedu tým asi 70 lidí. Mým úkolem je zajistit, aby oddělení fungovalo tak, jak má. Ráno přijdu do práce a dohlížím na to, aby se směna svižně rozjela – rychle zkontroluji, jak probíhala ta předchozí, smysluplně rozdělím práci, zajistím zaměstnancům vše, co potřebují. Zajímá mě produktivita a kvalita práce, snažím se lidi motivovat a dávat jim zpětnou vazbu. Přemýšlím nad tím, co by se dalo zjednodušit a zefektivnit. Spolupracuji s personálním oddělením a neustále se snažím zlepšovat prostředí, aby se nám všem pracovalo co nejlépe.

Co nového jste se v Amazonu naučil?

Než jsem nastoupil, neměl jsem tolik zkušeností s prací s lidmi. Amazon mě učí, jak k nim přistupovat, abychom dosáhli společného cíle. Naučil jsem se, jak zlepšit komunikaci s lidmi a jak je motivovat. Chci, aby se mí podřízení do práce těšili. Umím si lépe zorganizovat čas a zdokonalil jsem se také v práci se systémy, třeba s takovým Excelem teď umím opravdu výborně.

Co vás na práci nejvíc baví?

Neustále se vzdělávám. Právě jsem dokončil workshop zaměřený na manažerské schopnosti a rád bych se zúčastnil dalšího, kde vás učí, jak pracovat s lidmi. Navíc mám možnost on-line vzdělávání – máme přístup ke znalostní síti, kde najdeme spoustu přednášek a kurzů. Ale nejlepší na práci v Amazonu je, že každý den je jiný. Nikdy se nenudím – prostředí je natolik dynamické a děje se toho tolik, že čas hrozně letí. Pokaždé žasnu nad tím, jak mohl den uběhnout tak rychle.

» Graduate Area Manager v Amazonu: podívejte se na pozici

 (PR článek)

Další články k tématu

10 zajímavých pozic, na které stačí i maturita

Připadá vám, že dnes všude chtějí alespoň bakaláře? Všude ne. Vybrali jsme pro vás těchto 10 aktuálních pozic, kde na vysoké škole nebazírují. A často jde o velmi zajímavé firmy: Socialbakers, Siemens, Avast Software… » 2 minuty čtení « ↑ Na Jobs.cz si najdete dobrou práci, i když máte „jen” maturitu. 1. PRAHA: SOCIAL MEDIA … číst více

Oblečení ovlivňuje úspěch. Co si vzít na pohovor a do práce

Lenka Šťastná pracovala jako auditorka a teď radí lidem, jak najít a podtrhnout svůj osobní styl. „V korporátním prostředí se dnes objevuje takový trend, že se ženy snaží i oblékáním podobat mužům,“  vypozorovala například. Co máte vytáhnout ze skříně, když míříte na pohovor do neznámé firmy? A je nutné ladit kapesníček s kravatou? » 3 minuty … číst více

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

Práce za rohem: aplikace, která vás zbaví dojíždění

36 procentům Čechů, kteří žijí ve velkých městech, sebere cestování do zaměstnání více než 60 minut každý den. To je jako by měli o hodinu delší pracovní dobu, jen neplacenou. Přitom stejně dobrá nebo i lepší práce na ně čeká třeba jen o dvě ulice dál. Tyto nabídky umí objevit mobilní aplikace Práce za rohem. … číst více