Učila, teď podniká. Šije hračky, které vypadají jako guláš nebo řízek

Z bývalé učitelky je podnikatelka. Jolana Kandji začala navrhovat, vyrábět a prodávat originální hračky pro děti, které vypadají jako talíře s jídlem. Kromě rodičů a škol její hračky kupují třeba i terapeuti řešící poruchy příjmu potravy. „K šití dobrot jsem se dostala pozvolna. Jednou o Vánocích mě napadlo ušít si netradiční dekoraci,“ říká Jolana Kandji. Loni se svým nápadem uspěla v soutěži Rozjezdy roku.

Jobs.cz: Jak vás napadlo vyrábět plstěné hračky, které vypadají jako jídlo a začít podnikat?

K dětem mám blízko. Nejen proto, že jsem dříve pracovala jako učitelka v mateřské škole, ale hlavně proto, že sama mám tři děti. Přála jsem si vytvářet nevšední a originální hračky, které rozvíjejí fantazii a motorické schopnosti. Interaktivních hraček ale v obchodech moc není. Hračky jsem zprvu šila jen na přání svých dětí. Později jsem jich pár, spíše ze zvědavosti, vystavila na prodejní portál Fler.cz. K šití dobrot jsem se dostala pozvolna. Jednou v době Vánoc mě napadlo vytvořit si nevšední vánoční dekoraci – mísu cukroví, která mi vydrží až do dalšího roku. Zájem o šité jídlo stoupal, zákazníci si psali o další a další dobroty a můj obchůdek se tak pomalu měnil v hostinec U kulaté báby.

Jídlo web 3

↑ Originální hračky, které vyrábí Jolana Kandji.

Jobs.cz: Jak dlouho trvalo, než se vám začalo dařit? A musela jste překonávat prvotní podnikatelskou skepsi?

Prvotní skepsi jsem neměla. Obchůdek jsem si na Fleru založila pro radost a ani mě nenapadlo, že se jednou budu šití hraček věnovat „profesionálně“. Teprve velký zájem zákazníků o šité jídlo způsobil, že jsem si založila živnost.

Jobs.cz: Kdo má o vaše výrobky zájem?

Textilní potraviny nejčastěji kupují maminky pro své děti do jejich kuchyněk a obchůdků na hraní. Mateřské a základní školy potraviny využívají jako pomůcky například při výuce angličtiny. Šité potraviny posloužily už i jako pomůcka k terapii osob s poruchami příjmu potravy.

Jobs.cz: Objevily se v průběhu podnikání potíže, se kterými jste nepočítala? Jak jste je řešila?

Největším problémem bylo (a stále je) uspokojit poptávku pokud možno v co nejkratším čase a zkrátit dodací lhůty na minimum. Vzhledem k tomu, že zaměstnávat švadleny se mi z různých důvodů neosvědčilo, oslovila jsem textilku, která se zabývá výrobou textilních hraček.

phoca_thumb_l_1D2_2689_small

↑ Jolana Kandji se loni umístila v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy roku.

Jobs.cz: Pokud byste se do stejného podnikání mohla pustit znovu, ale s nynějšími zkušenostmi – co byste udělala jinak?

Pokud bych předem tušila, že o šité jídlo bude tak velký zájem, určitě bych textilku oslovila již v samém začátku.

Jobs.cz: Loni jste se svým podnikatelským nápadem uspěla v soutěži Rozjezdy roku. Kam vás účast posunula a co plánujete dále?

Soutěž Rozjezdy roku mi velmi pomohla podnikání zviditelnit, získala jsem zajímavé kontakty a dozvěděla jsem se spoustu důležitých poznatků z oblasti marketingu. Do budoucna plánuji hračky vyrábět  ve velkém a prodávat nejen na Fleru a svých webových stránkách, ale zásobovat i kamenné prodejny, dodávat do mateřských škol a podobně.

Jobs.cz

Další články k tématu

Indonésané mohou Čechy učit nadhled, říká podnikatel

„Jednou z motivací, proč jsem začal podnikat, bylo získat svobodu, rozhodovat o věcech sám, dělat, co mi dává smysl a nemuset něco papouškovat,“ říká Michal Waserbauer, který už více než dva roky žije a podniká v Indonésii. Povídali jsme si o tom, jaké je pracovat v jihovýchodní Asii a jací jsou Indonésané kolegové. ↑ Michal Waserbauer, Čech podnikající … číst více

Student ČVUT založil firmu a radí, jak stavět

Pro Davida Dudáše byl poslední rok podnikatelským experimentem. Tento student ČVUT se rozhodl uplatnit své znalosti v praxi a založil firmu, která lidem radí se stavbou a rekonstrukcí bytů a domů. S nápadem dokonce vyhrál středočeské kolo loňských Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. Teď jeho firmu přebírá jiná studentka. ↑ David Dudáš začal podnikat ještě na … číst více

Na začátku mu věřili jen čtyři lidé. Teď rozšiřuje výrobu

Václav Klapetek stavěl vodovody v rozvojových zemích. Po návratu na rodnou Moravu začal podnikat – založil firmu Budka jako dárek a vyrábí stavebnicové ptačí budky, které si mohou sestavit i děti. Loni se svým nápadem uspěl v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy roku. „Díky tomu jsem se hodně zviditelnil,“ říká Václav Klapetek, který chce brzy vyrábět … číst více

Petr Veselý: V Thajsku si nechal ušít oblek, teď je dováží do ČR

Petr Veselý si před šesti lety nechal na dovolené v Thajsku ušít oblek. Za nějaký čas ho napadlo: co v tom začít podnikat? Dnes má úspěšnou firmu Peter Venett, která se zabývá šitím pánských obleků a košil na míru. Na šití Petr spolupracuje s Thajci a Barmánci. Jak se mu v jihovýchodní Asii podniká? Co … číst více