Petr Veselý: V Thajsku si nechal ušít oblek, teď je dováží do ČR

Petr Veselý si před šesti lety nechal na dovolené v Thajsku ušít oblek. Za nějaký čas ho napadlo: co v tom začít podnikat? Dnes má úspěšnou firmu Peter Venett, která se zabývá šitím pánských obleků a košil na míru. Na šití Petr spolupracuje s Thajci a Barmánci. Jak se mu v jihovýchodní Asii podniká? Co je stejné a co je naopak úplně jiné?

« 3 minuty čtení »

IMG_0884

↑ Petr Veselý založil firmu a pendluje mezi Prahou a Thajskem.

Jobs.cz: Studoval jsi fakultu tělesné výchovy, pracoval jsi na ministerstvu školství. Jak tě napadlo založit firmu na šití pánských obleků?

Asi před šesti lety jsem s kamarádem poprvé letěl do Thajska a chtěl si tam nechat něco ušít. O šití obleků v Thajsku jsem četl na internetu a zjistil, že to vychází to mnohem levněji než v Česku. Svůj první oblek jsem si nechal ušít v jednom krejčovství v Bangkoku. Po návratu do ČR byly ohlasy pozitivní a kamarádi se ptali, jak to celé funguje. Krejčovství, kde jsem byl, si vedlo databázi měr zákazníků, a byli mi pak schopní něco ušít, i když jsem už byl zpět v Česku. Zboží mi zasílali poštou až domů. A tak jsme s kamarádem zkusili první objednávku, kdy jsem jeho tělesné míry nabral já sám. Postupem času projevilo zájem několik dalších kamarádů, postupně jsem to zkusil rozjet ve větším. V té době jsem samozřejmě pracoval, měl jsem dvě jiné práce. Dělal jsem ve sportovním marketingu a evropské fondy pro neziskovku, takže obleky byly jen okrajová záležitost – spíš jenom pro kamarády.

Jobs.cz: Jak se z okrajové záležitosti stalo podnikání?

Párkrát jsem přijel do Thajska na dovolenou, kontaktoval jsem tam dodavatele, nastavil systém a spustil web. Největší problém byl na tu dálku v komunikaci a kontrole všech   zakázek. Jsem dost perfekcionista a snažím se zákazníkům vyhovět ve všem, v čem to lze. Nakonec jsem se rozhodl přestěhovat do Thajska. Shodou okolností tehdejší přítelkyně dostala v Thajsku stáž, takže to bylo jednodušší. Pokud se vám naskytne taková přiležitost, musíte všechno hodit za hlavu a prostě do toho jít naplno.

DSC_0389

↑ Krejčovství v Bangkoku.

Jobs.cz: Je v Thajsku nutné mít nějaké povolení k podnikání, něco jako živnostenský list?

Podnikání v Thajsku je pro cizince, pokud nemáš zrovna americký pas, hrozně složité. Stal jsem se tak raději opět studentem, studoval thajštinu na místní jazykovce a díky studentskému vízu mohl v Thajsku oficiálně žít a pomalu začít neoficiálně podnikat. Výhodou thajských škol je, že pro studium nejste věkově omezení. Je mi 31 a můžu v pohodě dál studovat a žít v zemi na studentské vízum. Naučil jsem se základy thajštiny a asi půl roku mi trvalo, než jsem si udělal analýzu lokálních firem, které jsou schopné v daných dodacích lhůtách ušít opravdu stoprocentní produkt a především umí komunikovat v angličtině. To je v Thajsku celkem problém. Ze začátku jsem kontroloval všechny objednávky osobně a co se mi nelíbilo, to jsem do Evropy prostě nepustil.

Jobs.cz: Jak se Evropanovi v Thajsku podniká? Co je tam jiné?

Upřímně musím říci, že spolupráce s Thajci nebyla vždy ideální. Velkým problémem bylo dodržování termínů a zpracování všech detailů objednávky dle zadání. Pokud byl člověk na místě, vše vcelku fungovalo, jakmile jsem však nebyl kontrole osobně přítomen, drtivá většina Thajců měla tendenci si práci ulehčovat, což se samozřejmě projevovalo na výsledku. Pak se na mě ovšem usmálo štěstí, objevil jsem firmu vlastněnou Barmánci a od té doby vše funguje bez problémů Chvilku jsem přemýšlel i o založení vlastní společnosti v Thajsku, ale to se nakonec ukázalo jako příliš komplikované. Pro cizince platí, že nesmí být majoritním vlastníkem společnosti, musí od začátku zaměstnávat minimálně čtyři Thajce ke každému zaměstnanému cizinci a rovněž požadavky na vstupní základní kapitál byly v té době vyšší, než jsem si mohl dovolit.

Oblek-a-kosile-na-miru-v-Thajsku-550x330

↑ „Získat kvalitní zaměstnance není vůbec jednoduché,“ říká Petr Veselý.

Jobs.cz: A jak to funguje teď, stačí si „naklikat” oblek přes váš eshop?

Nákup obleků a košilí na míru je u nás nyní možné dvěma způsoby – osobně v našem krejčovství, nebo prostřednictvím eshopu. Pokud u nás plánujete nakoupit poprvé, doporučuji osobní návštěvu, kdy dostanete plný odborný „servis” při výběru látky, volby stylu obleku či košile a rovněž naši krejčí naberou vaše míry.

Jobs.cz: Jaké jsou teď trendy v oblecích, co zkrátka letí?

„In” je v současnosti jednoznačně modrá barva a co se vzorů týká, pak jsou to velké či malé kostky, obecně tedy kárované vzory. Obleky se dnes šijí mnohem více „na tělo” (tzv. slim-fit), než tomu bylo dříve. Vše je ale individuální, proto s každým zákazníkem nejprve diskutujeme o jeho šatníku, abychom poznali, co je zvyklý nosit a pak teprve přicházíme s našimi návrhy, jak by mohl jeho nový oblek či košile na míru vypadat. Za univerzální oblek použitelný jak pro denní, tak i večerní nošení lze označit oblek tmavě modré či šedé barvy. Nikoliv černý oblek, což si stále řada českých mužů myslí a občas je problém jim tento zarytý názor vyvrátit. Černý oblek není vhodný pro denní nošení a už vůbec ne jako oblek svatební. V zahraničí se nosí černá barva na pohřby či vysoce formální „black-tie eventy“, které začínají po 6. hodině večer.

Jobs.cz: Jaké máte s firmou plány do budoucna?

Samozřejmě expanzi, avšak postupnou. Nechci, aby byl náš růst na úkor kvality. Raději ušiji 300 opravdu kvalitních obleků na míru za rok, než jich ušít 3 000, ale nebýt 100% přesvědčen, že jsme pro zákazníka udělali vše, co je v našich silách. Jak jsem řekl, jsem perfekcionista a stejný přístup vyžaduji i od dalších lidí, se kterými spolupracuji bez ohledu na to, zda je to to v ČR či v Asii. Bohužel, získat dnes kvalitní zaměstnance není jednoduché, takže to mě osobně mírně brzdí. V současnosti hledáme do našeho týmu například krejčí či krejčové na úpravy zakázek a rovněž někoho, kdo má zkušenosti s pánskou módou a nebál by se jednat s našimi zákazníky, kteří dokáží být v některých případech opravdu hodně nároční. Do budoucna plánujeme otevřít krejčovství rovněž v Brně a Ostravě, nebráníme se ani spolupráci s krejčovstvími či svatebními salony v dalších městech. Zároveň budeme samozřejmě dále rozvíjet i náš e-shop. V delším časovém horizontu pak máme ambici začít pod naší značkou šít i kvalitní pánskou konfekci, především opět obleky a košile. Plánů je tedy více než dost.

Lukáš Dobrovolný

Jaké pozice teď firmy nabízejí?      Podívat se

Další články k tématu

Práce v bance ho nebavila, tak v USA otevřel restauraci

Ze studenta, který před 15 lety přišel do Spojených států naučit se anglicky, se přes pozici bankovního manažera dostal až k vlastnímu podnikání. Jarek Míka otevřel před dvěma lety v americkém hlavním městě první – a jedinou – českou restauraci. A není dne, kdy by v ní neměl plno. „Život je hrozně krátký na to, aby člověk dělal … číst více

Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková. ↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy … číst více

Začínají Rozjezdy. Soutěž, která pomáhá začít podnikat

Internetová „seznamka“ pro rekreační sportovce, kteří hledají parťáka ze stejného města na tenis nebo volejbal. Taxíková sanitka, která vozí obtížně pohyblivé pacienty do nemocnic a na vyšetření. Módní značka Adaptia, která šije speciální kalhoty pro vozíčkáře. ↑ Roman Sterly, vítěz loňských Rozjezdů, vyhrál s nápadem na „sportovní seznamku”. Přihlaste se do 24. března To jsou … číst více

Filip Šanta: vývojář, který v 19 letech uspěl v Silicon Valley

„Vidím to tak, že každé zavřené dveře vedou k jiným, mnohdy ještě zajímavějším,” říká Filip Šanta, mladý slovenský vývojář, který v 19 letech získal práci v Silicon Valley. „Je to liberální a volnomyšlenkářské místo plné inovací, technologie a nejlepších designérů na světě. Pro mě to byl naprostý ráj na Zemi,“ říká Filip v rozhovoru pro Jobs.cz. » 4 … číst více