Na začátku mu věřili jen čtyři lidé. Teď rozšiřuje výrobu

Václav Klapetek stavěl vodovody v rozvojových zemích. Po návratu na rodnou Moravu začal podnikat – založil firmu Budka jako dárek a vyrábí stavebnicové ptačí budky, které si mohou sestavit i děti. Loni se svým nápadem uspěl v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy roku. „Díky tomu jsem se hodně zviditelnil,“ říká Václav Klapetek, který chce brzy vyrábět také budky pro netopýry.

Jobs.cz: Václave, jaká je vaše původní profese?

Dříve jsem působil na několika rozvojových projektech v zahraničí. Učil jsem češtinu ve Vietnamu, staral se o vodní hospodářství na farmě v Angole, navrhl a postavil fotovoltaickou elektrárnu na škole v Himalájích nebo opravoval vodovody ve venkovské nemocnici v Nepálu. Chtěl jsem si ale najít také nějaké uplatnění v ČR, abych se z projektů měl za čím vracet. Výjezdy jsem proto omezil a začal se rozkoukávat v mé rodné vesnici Dobroslavice na Opavsku. Po čase jsem si řekl, že zkusím začít podnikat a spolu s tím vznikl i nápad na výrobu ptačích budek – ne však hotových, ale jako stavebnic, které si děti sestaví s rodiči.

IMG_4603

↑ Václav Klapetek založil firmu na výrobu stavebnicových ptačích budek. Chce tak dětem představit práci se dřevem a přivést je k přírodě.

Jobs.cz: Jak dlouho trvalo, než se vám začalo dařit? A jak jste se vyrovnával s prvotní skepsi okolí, byla-li?

Kdo začne podnikat, musí svému nápadu věřit a jít za ním velmi tvrdě. Zpočátku mi věřili jen čtyři lidé a proti ostatním jsem se musel obrnit. První měsíce byly nejtěžší – pracoval jsem od rána do večera na manuálech a prototypech, pracně získával první zákazníky. Často jsem slyšel, že jdu po špatné cestě a že mě to neuživí, ale vytrval jsem, zakázek začalo přibývat a s nimi přišla i změna názoru lidí okolo mne.

Dily univerzalni polobudky

↑ Takhle vypadá stavebnicová budka těsně po vybalení…

Jobs.cz: Jaký typ zákazníků vaše budky odebírá?

Nejvíce se osvědčil model, ve kterém mé stavebnice kupují rodiče jako dárek pro děti. Společně stavebnici sestaví, venku pověsí a pak ptáčky u budky či na krmítku pozorují. Stále pracuju i na modelu, kdy stavebnice kupují školy. Tady se osvědčila cesta, kdy stavebnice koupí odbor životního prostředí města a sestaví je děti ve škole. Hotové budky a krmítka se pak vyvěsí v parku a zvyšují tak „ekologickou vizitku“ města.

Jobs.cz: A co plány do budoucna? Chcete vyrábět i něco dalšího?

Tím, že jsem strávil delší dobu v rozvojových zemích, mám trošku změněný žebříček hodnot. Nejsem příliš motivovaný penězi, a proto se nesnažím za každou cenu co nejvíce akcelerovat a „točit peníze“. Mojí hlavní motivací je přivádět děti zpátky k přírodě a ukázat jim práci se dřevem. Je pravda, že to postupně spěje k prvním zaměstnancům, mám hodně nových nápadů, ale jsou brzděny časem, který zabírá zpracování objednávek. Takže rozšiřovat se bude – o stavebnice budek pro netopýry, na tom už pracuju. Navíc tím, že bych do výroby zapojil chráněnou dílnu, bych svému projektu přidal další sociální rozměr.

IMG_6380

↑ … a takhle, když už je skoro hotová.

Jobs.cz: Setkal jste se během podnikání s nečekanými problémy, které jste musel řešit?

Nevidím podnikání jako řešení problémů, ale jako rozhodování. Člověk si stanovuje cesty, po kterých se chce vydat, postupně zjišťuje, která je schůdná a kudy se jít nedá. Je dobré si vše plánovat, dávat si termíny a mít radost i z odškrtnutí špatné cesty – protože už na ni není potřeba dále myslet.

Jobs.cz: Co vašemu podnikání přinesla soutěž Rozjezdy roku?

Z počátku jde hlavně o to, že se člověk potkává s lidmi, kteří jsou také na začátku podnikání a vzájemně se mohou podporovat a pomáhat si. V čem mi ale Rozjezdy nejvíce pomohly, tak to je publicita – asi díky té mé původní profesi s rozvojovou pomocí jsem se do médií dobře „prodával“ a  vyšlo o mně několik článků na webu, v novinách i časopisech, byl jsem v rádiu i v televizi. Rozjezdy mi pomohly dát o sobě vědět.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více

Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková. ↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy … číst více

Začínají Rozjezdy. Soutěž, která pomáhá začít podnikat

Internetová „seznamka“ pro rekreační sportovce, kteří hledají parťáka ze stejného města na tenis nebo volejbal. Taxíková sanitka, která vozí obtížně pohyblivé pacienty do nemocnic a na vyšetření. Módní značka Adaptia, která šije speciální kalhoty pro vozíčkáře. ↑ Roman Sterly, vítěz loňských Rozjezdů, vyhrál s nápadem na „sportovní seznamku”. Přihlaste se do 24. března To jsou … číst více

Podnikání mi dalo svobodu a vzalo klidné spaní

Zuzana Vičanová před časem ztratila práci. Když se oklepala, začala podnikat. Najala špičkové kuchaře a založila ve Zlíně Kulinářské centrum CHEF – školu vaření. Začátky rozhodně nebyly růžové. „Dost nás potrápil soud se zápisem do obchodního rejstříku a pak úřady, které na nás nemají škatulku,“ říká Zuzana Vičanová. Loni se svým nápadem uspěla v soutěži pro … číst více