Na začátku mu věřili jen čtyři lidé. Teď rozšiřuje výrobu

Václav Klapetek stavěl vodovody v rozvojových zemích. Po návratu na rodnou Moravu začal podnikat – založil firmu Budka jako dárek a vyrábí stavebnicové ptačí budky, které si mohou sestavit i děti. Loni se svým nápadem uspěl v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy roku. „Díky tomu jsem se hodně zviditelnil,“ říká Václav Klapetek, který chce brzy vyrábět také budky pro netopýry.

IMG_4603

↑ Václav Klapetek založil firmu na výrobu stavebnicových ptačích budek. Chce tak dětem představit práci se dřevem a přivést je k přírodě.

Máte také nápad na vlastní podnikání? Přihlaste jej do Rozjezdů roku, uzávěrka přihlášek je už v pondělí 24. března.

Jobs.cz: Václave, jaká je vaše původní profese?

Dříve jsem působil na několika rozvojových projektech v zahraničí. Učil jsem češtinu ve Vietnamu, staral se o vodní hospodářství na farmě v Angole, navrhl a postavil fotovoltaickou elektrárnu na škole v Himalájích nebo opravoval vodovody ve venkovské nemocnici v Nepálu. Chtěl jsem si ale najít také nějaké uplatnění v ČR, abych se z projektů měl za čím vracet. Výjezdy jsem proto omezil a začal se rozkoukávat v mé rodné vesnici Dobroslavice na Opavsku. Po čase jsem si řekl, že zkusím začít podnikat a spolu s tím vznikl i nápad na výrobu ptačích budek – ne však hotových, ale jako stavebnic, které si děti sestaví s rodiči.

Jobs.cz: Jak dlouho trvalo, než se vám začalo dařit? A jak jste se vyrovnával s prvotní skepsi okolí, byla-li?

Kdo začne podnikat, musí svému nápadu věřit a jít za ním velmi tvrdě. Zpočátku mi věřili jen čtyři lidé a proti ostatním jsem se musel obrnit. První měsíce byly nejtěžší – pracoval jsem od rána do večera na manuálech a prototypech, pracně získával první zákazníky. Často jsem slyšel, že jdu po špatné cestě a že mě to neuživí, ale vytrval jsem, zakázek začalo přibývat a s nimi přišla i změna názoru lidí okolo mne.

Dily univerzalni polobudky

↑ Takhle vypadá stavebnicová budka těsně po vybalení…

Jobs.cz: Jaký typ zákazníků vaše budky odebírá?

Nejvíce se osvědčil model, ve kterém mé stavebnice kupují rodiče jako dárek pro děti. Společně stavebnici sestaví, venku pověsí a pak ptáčky u budky či na krmítku pozorují. Stále pracuju i na modelu, kdy stavebnice kupují školy. Tady se osvědčila cesta, kdy stavebnice koupí odbor životního prostředí města a sestaví je děti ve škole. Hotové budky a krmítka se pak vyvěsí v parku a zvyšují tak „ekologickou vizitku“ města.

Jobs.cz: A co plány do budoucna? Chcete vyrábět i něco dalšího?

Tím, že jsem strávil delší dobu v rozvojových zemích, mám trošku změněný žebříček hodnot. Nejsem příliš motivovaný penězi, a proto se nesnažím za každou cenu co nejvíce akcelerovat a „točit peníze“. Mojí hlavní motivací je přivádět děti zpátky k přírodě a ukázat jim práci se dřevem. Je pravda, že to postupně spěje k prvním zaměstnancům, mám hodně nových nápadů, ale jsou brzděny časem, který zabírá zpracování objednávek. Takže rozšiřovat se bude – o stavebnice budek pro netopýry, na tom už pracuju. Navíc tím, že bych do výroby zapojil chráněnou dílnu, bych svému projektu přidal další sociální rozměr.

IMG_6380

↑ … a takhle, když už je skoro hotová.

Jobs.cz: Setkal jste se během podnikání s nečekanými problémy, které jste musel řešit?

Nevidím podnikání jako řešení problémů, ale jako rozhodování. Člověk si stanovuje cesty, po kterých se chce vydat, postupně zjišťuje, která je schůdná a kudy se jít nedá. Je dobré si vše plánovat, dávat si termíny a mít radost i z odškrtnutí špatné cesty – protože už na ni není potřeba dále myslet.

Jobs.cz: Co vašemu podnikání přinesla soutěž Rozjezdy roku?

Z počátku jde hlavně o to, že se člověk potkává s lidmi, kteří jsou také na začátku podnikání a vzájemně se mohou podporovat a pomáhat si. V čem mi ale Rozjezdy nejvíce pomohly, tak to je publicita – asi díky té mé původní profesi s rozvojovou pomocí jsem se do médií dobře „prodával“ a  vyšlo o mně několik článků na webu, v novinách i časopisech, byl jsem v rádiu i v televizi. Rozjezdy mi pomohly dát o sobě vědět.

» Přihlaste svůj podnikatelský nápad do soutěže Rozjezdy roku – uzávěrka přihlášek je už v pondělí 24. března!

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Sportovní seznamka vyhrála soutěž pro začínající firmy

Roman Sterly (25) z Plzeňska je autorem nejlepšího podnikatelského nápadu roku 2013. Ještě jako student vysoké školy vymyslel web Sportcentral.cz a vyhrál s ním letošní Rozjezdy, soutěž pro začínající podnikatele pořádanou společností T-Mobile. Romanův nápad zvítězil v konkurenci čtyř stovek přihlášených projektů. „Sportcentral je web, který propojuje lidi se zájmem o sport. V podstatě je to sociální síť pro sportovce. … číst více

V New Yorku na úspěch čekáte roky, říká česká manažerka

Marcela Bělovská pracovala v New Yorku, kde úspěšně vedla pobočku české cestovní kanceláře. Když se dařit přestalo, s těžkým srdcem, ale velkou pokorou, zabalila kufry a vrátila se zpátky do Česka. Dnes pracuje jako manažerka Českého národního panelu. Jaké vidí rozdíly mezi Českem a Amerikou a proč je tak těžké prorazit v „nejlepším“ městě na světě? ↑ Marcela … číst více

Založila kadeřnictví pro děti a získala svobodu

Že je dnes těžké najít díru na trhu? To je pravda. Monice Hertlové se to však podařilo. Po 20 letech v bankovnictví vsadila na podnikatelskou kartu a založila kadeřnický a kosmetický salon pro děti Funny Sassy. „Stříhat děti skoro nikdo nechce. Kadeřníci říkají, že je to strašně nedoceněná práce za málo peněz,“ říká Monika Hertlová, sama … číst více

Papír, budky, plstěné brambory. 3 příběhy úspěchu

Skládanky z papíru, stavebnicové ptačí budky nebo plstěné jídlo. I takovým směrem se může ubírat podnikání. Ukazují to příběhy Terezy Hradilkové, Jolany Kandji a Václava Klapetka. Všichni uspěli i v podnikatelské soutěži Rozjezdy roku. Porigami Nápad, v čem podnikat, vás může zastihnout klidně na druhém konci světa. Stalo se to architektce Tereze Hradilkové, která před pár … číst více