Student ČVUT založil firmu a radí, jak stavět

Pro Davida Dudáše byl poslední rok podnikatelským experimentem. Tento student ČVUT se rozhodl uplatnit své znalosti v praxi a založil firmu, která lidem radí se stavbou a rekonstrukcí bytů a domů. S nápadem dokonce vyhrál středočeské kolo loňských Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. Teď jeho firmu přebírá jiná studentka.

↑ David Dudáš začal podnikat ještě na vysoké škole.

Stavba domu by měla těšit

Svým projektem chtěl pomoci lidem, kteří budují nebo renovují rodinný dům nebo byt. „Stavba nebo rekonstrukce vlastního bydlení by neměla být hrůza a děs, ale něco, na co člověk bude rád vzpomínat,“ říká mladý dobříšský podnikatel. Jeho společnost Construction Consulting vznikla loni v červnu a první zakázky měla vzápětí. „Rádi bychom se postavili na stranu investorů a pomohli jim, aby za své často celoživotní úspory dostali odpovídající služby,“ řekl David Dudáš loni v létě poté, co vyhrál středočeské kolo Rozjezdů.

Stavební kalkulačka zdarma

Na webu firmy najdete i jeden šikovný nástroj zdarma: možnost ověřit si cenu projektu a časový plán už v předinvestiční fázi výstavby. Zadáte velikost zastavěné plochy, typ domu, plánovaný začátek stavby a kalkulačka vám spočítá nejen kolik bude dům orientačně stát, ale nabídne i hrubý časový plán. To vše vám pomůže se zorientovat, než podepíšete smlouvu se stavební firmou. Dudášova společnost pak vydělává na tom, že připravuje rozpočty, smlouvy, časové plány a vybírá dodavatele.

Vyvíjí webovou simulaci

V tuto chvíli ale firmu přebírá jiná vysokoškolská studentka. „Mne tato práce příliš nenaplňovala. Raději se soustředím na nové nápady, některé ještě čekají na uskutečnění. Vyvíjím třeba webovou hru (simulaci) zaměřenou na řízení stavební společnosti, která bude sloužit pro výuku a zábavu,“ odhaluje své budoucí plány David Dudáš.

Radši zaměstnání

Teď píše diplomovou práci, kterou chce během léta dokončit. „Od září už mám domluvenou práci na plný úvazek. Myslím, že být zaměstnancem přináší více jistoty než podnikaní a navíc chci získat nové zkušenosti.“  Některé aktivity si nechá jako koníček.

Odradily ho složité daně

A proč s podnikáním končí? Co ho tak překvapilo? „Nic mě tak nepřekvapilo jako daně a byrokracie s nimi spojená. Velmi mě rozladil náš složitý daňový systém, kde téměř každý podnikatel musí mít svého účetního, jinak nemá možnost dát vše v pořádku dohromady,“ kroutí hlavou.

Zatím nemusím jen vydělávat peníze

David Dudáš by prý šel podnikat, i kdyby v Rozjezdech nevyhrál. Měl to v plánu už před podáním přihlášky. Soutěž mu ale pomohla. „Zvedla mi sebevědomí a poskytla mi zpětnou vazbu. Dobrých rad je, dle mého názoru, v praxi pořád velmi málo.“  Teď si chce ale ještě užívat studentských let. „Můžu dělat to, co mě baví, a to je to nejdůležitější. Užívám si, že se zatím nemusím starat jenom o vydělávání peněz,“ shrnuje David Dudáš.

Markéta Kaclová

Rozjezdy 2013: Přihlaste se na některý z bezplatných seminářů pro začínající podnikatele! Odborníci z praxe vám poradí, jak nastartovat vlastní byznys a na co si dát pozor.

Další články k tématu

Indonésané mohou Čechy učit nadhled, říká podnikatel

„Jednou z motivací, proč jsem začal podnikat, bylo získat svobodu, rozhodovat o věcech sám, dělat, co mi dává smysl a nemuset něco papouškovat,“ říká Michal Waserbauer, který už více než dva roky žije a podniká v Indonésii. Povídali jsme si o tom, jaké je pracovat v jihovýchodní Asii a jací jsou Indonésané kolegové. ↑ Michal Waserbauer, Čech podnikající … číst více

Největší mýtus? Že podnikatel musí riskovat

Původně měla namířeno do nemocnice, ale práce s nemocnými ji psychicky vyčerpávala. Dnes má třiatřicetiletá Barbora Rektorová cateringovou firmu s luxusním sushi, které vám připraví přímo před očima na firemním večírku nebo doma v kuchyni. A o podnikání mluví příjemně realisticky. Však si to přečtěte sami. ↑ Barbora Rektorová, zakladatelka firmy Sushiqueeen, se svým kolegou … číst více

Mateřství není brzda, říká mladá podnikatelka

Eva Vašková Čejková začala podnikat ve dvaceti. Dnes je jí o deset let víc, vede úspěšnu firmu zabývající se reklamní činností a PR, napsala knihu pro začínající podnikatele, porodila syna a ještě na mateřské přišla s projektem, který mimo jiné podporuje ženy ve startu vlastního byznysu. Jestli Eva něco nemá ráda, pak stagnaci. Proto přišel … číst více

Založila kadeřnictví pro děti a získala svobodu

Že je dnes těžké najít díru na trhu? To je pravda. Monice Hertlové se to však podařilo. Po 20 letech v bankovnictví vsadila na podnikatelskou kartu a založila kadeřnický a kosmetický salon pro děti Funny Sassy. „Stříhat děti skoro nikdo nechce. Kadeřníci říkají, že je to strašně nedoceněná práce za málo peněz,“ říká Monika Hertlová, sama … číst více