Tři triky, které vás posunou před ostatní kandidáty

Zdravím, Danieli. Líbí se mi heslo vaší firmy. Představuji si, že na této pozici dostanu 52 tisíc. Co je na těchto větách zvláštního? Celkem nic. Až na to, že když je správně použijete, můžete přeskočit své konkurenty u výběrového řízení.

Hynku! Viléme! Jarmilo!

„Pojďte dál, Martino,“ zve personalistka do zasedačky uchazečku, která se podivně zatváří. Jmenuje se totiž Petra. Jak by asi bylo vám, kdyby se u pohovoru někdo takhle spletl? Moc příjemně nejspíš ne. Na druhou stranu udělat chybu může každý. Lepší ale je si jméno člověka, s nímž jednám, zapamatovat. A používat ho. Každého to totiž potěší. Znamená to, že na ostatní zapůsobil. Zároveň to poukazuje na vstřícnost a galantnost ze strany oslovujícího.

Můžete to vyzkoušet už během úvodního telefonátu. Když se volající z firmy představí jménem, zkuste si ho zapamatovat. Na pozdrav: „Dobrý den, pane Skálo, tady Konečná z Telekontu,“ můžete rovnou opáčit: „Zdravím vás, paní Konečná.“ Je to maličkost, ale dámu na druhé straně aparátu to potěší, a přidá vám to pár nenápadných bodíků navíc. A pokud uslyšíte neformální: „Dobrý den, Karle, tady Marie z Telekontu“, bez rozpaků můžete otočit: „Dobrý den, Marie.“

Za všech okolností si ovšem dávejte pozor na zdrobněliny. A to i když jsou naboráři o dvacet let mladší než vy. „Kamilko“ nebo „Pavlíčku“ vaše šance získat místo spolehlivě pohřbí.

Líbí, mně se líbí

To, co zpívala Zlatovláska o Jiříkovi ve filmové pohádce, použijte taky. Ovšem nikoliv ve spojení s osobou, ale s náplní práce, kterou byste měli na novém místě zastávat. Líbí se mi, baví mě, mám rád/a… „Asi nejvíc mě na mé práci baví organizovat různé eventy. Vždycky mě nabije energií, když vidím, že se na nich lidé baví.“ „Mám skvělý pocit, když čísla v tabulkách na konci kvartálu sedí.“ Vyjádřit vztah k práci pomocí emočně zabarvených výrazů je dalším malým trikem.

A pokud s jejich pomocí zhodnotíte i něco na firmě, šplhnete si o to víc. „Líbí se mi, jak komunikujete se zákazníky. Je to lidské, ale ne zas příliš familiární.“ „Mám rád/a vaše heslo: ‚Doručíme ještě dnes a když ne dnes, hned zítra. ‘ Vyjadřujete to, že uděláte vše, co můžete, ale připouštíte si zároveň realitu, která může věci zkomplikovat.“

Jednou a dost

Nespletli jste jméno náborářky a párkrát ho použili (i když jménu Anabela zrovna neholdujete), pochválili jste firmu a dokázali říct, co máte rádi na účtařině. Teď je na řadě řeč o mzdě. Vyjednávání není zrovna vaší silnou stránkou, nicméně cifru jste si doma rozmysleli a na vyzvání jste připraveni ji použít. V tom případě ji vyřkněte a odmlčte se. A to i když nastane poněkud trapná chvilka ticha, takže je slyšet větrák z toalety naproti přes chodbu. Vydržte to a nezačněte svoji cifru obhajovat. Vypadalo by to, že sami nevěříte tomu, že na ni máte nárok. Svoje argumenty, proč byste měli dostat tolik, předložte případně až po vyzvání.

Všeho s mírou

S výše popsanými triky je to jako se sladkostmi. Nesmí se to s nimi přehánět. Jestliže se budete na Jarmilu obracet jménem za každou druhou větou, na vaší práci vás bude bavit i vyplňování měsíčních výkazů činnosti, a rozplynete se nad vším, co o firmě víte, bude to působit nedůvěryhodně, ba divně. Všeho proto užívejte s rozmyslem a citem.

Získat lepší místo nemusí být nedostupný sen, ale dosažitelná realita. Na Jobs.cz na vás čeká moře možností. Tak jen do toho.

Další články k tématu

Jak si na pohovoru vyjednáte pěknou mzdu

Jednání o tom, kolik budeme vydělávat, může být leckomu nepříjemné. Jedna věc je ale jasná: kolik peněz si při nástupu vyjednám, tolik pak budu mít. Pravdou totiž je, že zatímco ve stávající práci dosáhneme meziročního zvýšení mzdy maximálně v jednotkách procent, při změně zaměstnání to může být i několikrát více. Jak na to, abyste si opravdu … číst více

Platová očekávání mladých se přibližují realitě

Doby, kdy firmy hladověly po mladých absolventech, již pominuly. Se zpožděním na to reagují i samotní absolventi, kteří dnes mají platová očekávání, na která jsou firmy ochotny slyšet. Mladí lidé začínají odlišně vnímat i pracovní dobu a mnohem více touží po flexibilních úvazcích. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu tohoto roku zorganizovala  společnost LMC, … číst více

Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že se některé inzeráty objevují pořád dokola? A proč mají některé firmy problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to. Proč mzdu píše jen část firem? Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel. Nabízený plat. Vyjednávat o mzdě na pohovoru je pak … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více