Jak si na pohovoru vyjednat pěknou mzdu

Jednání o tom, kolik budeme vydělávat, může být leckomu nepříjemné. Jedna věc je ale jasná: kolik peněz si při nástupu vyjednám, tolik pak budu mít. Pravdou totiž je, že zatímco ve stávající práci dosáhneme meziročního zvýšení mzdy maximálně v jednotkách procent, při změně zaměstnání to může být i několikrát více. Jak na to, abyste si opravdu polepšili?

Udělejte si průzkum trhu

Než se pustíte do vyjednávání, zjistěte si, jak se mzdy na trhu pohybují. Kolik firmy obvykle platí lidem ve vašem oboru a na vaší pozici? Patříte ke specialistům, kterými je trh momentálně přesycen, nebo jste vzácné zboží? Informace čerpejte z platových průzkumů nebo se podívejte na výši nabízené odměny u firem, které mzdu uvádějí v inzerátech.

Náš tip: Některé společnosti nechtějí konkrétní částku u nabídky uvést. Je ale možné, že mzdu zadaly do našeho vnitřního systému. Pozice je pak podle výše mzdy filtrovatelná. Stačí, když si na Jobs.cz vyjedete pozice, které vás zajímají podle klíčových slov nebo odvětví a lokality. Následně filtrujete podle výše mzdy a sledujete, při jaké částce už vámi vybraná pozice z výpisu zmizí. Pak zhruba víte horní hranici uvedené mzdy. Ale pozor, horní hranice může platit například pro velmi zkušeného pracovníka včetně bonusů.

↑ Nabídky na Jobs.cz můžete filtrovat podle nástupní mzdy.

Co na personalistu nefunguje

Co může váš protějšek od dalšího vyjednávání odradit? Například když začnete o penězích mluvit sami a příliš brzy. Vyvoláte dojem, že peníze jsou vaší hlavní motivací. To není dobré, protože zaměstnavatel si řekne: „Aha, takže když mu někdo za půl roku nabídne o pár tisíc víc, tak mi uteče.“

Proto nejprve ukažte tu „správnou“ motivaci (pokud ji máte). Zaměřte se na práci samotnou, na procesy, na kolektiv, na kulturu ve firmě – a až pak se bavte o mzdě.

» Odpovídejte na pohovoru tak, jako nikdo jiný

Co když si řeknu moc?

Na otázku: „Jaká je vaše představa o finančním ohodnocení?“ buďte dobře připraveni. Když hledáte novou práci, začněte s financemi úplně od začátku. Spočítejte si své náklady na život. Včetně toho, kolik vás bude stát dovolená, na kterou jste dosud nikdy neměli a toho, kolik byste opravdu chtěli spořit. K této měsíční částce připočtěte 10 – 20 %. S touto sumou se mentálně ztotožněte a začněte s ní vyjednávat.

Z první reakce poznáte, zda je protějšek v nesouhlasném šoku. Pátrejte po svraštění obočí, stažených rtech nebo sklopeném zraku. Pokud následuje otázka: „A to je vaše minimum, optimum, nebo jste ochoten o tom ještě jednat?“ tak víte, že jste přestřelili.

  • Co s tím? Pokud to není skutečně vaše minimum (a to byste stejně nikdy, nikdy neměli nikomu říkat), tak odpovězte, že byste byli neradi, kdyby měly dalšímu jednání bránit jen peníze. Dejte najevo, že jste ochotni diskutovat. Pokud vás firma bude chtít, začne hledat cesty, jak vám zaplatit víc, ale bude se vás snažit také stlačit.

Tu práci chci, ale nabízejí málo peněz

Pokud máte o pozici opravdu velký zájem, ale peníze nejsou takové, jak si představujete, zeptejte se, zda by bylo možné mít pohyblivou složku v závislosti na výkonu. Ukážete tím zájem i to, že nechcete peníze zadarmo. Většina firem nemá tak pružný systém, aby vám to mohla nabídnout, ale ocení snahu a návrh.

Vyjednejte si navýšení do smlouvy

Někdy se firmy zdráhají dát plnou sazbu hned od začátku. Chtějí si napřed ověřit, co ve vás je. Nabídněte, že budete půl roku pracovat za nabízenou mzdu a po půl roce, pokud v zaměstnání setrváte, vám bude mzda navýšena. Jakmile to budete mít ve smlouvě, nikdo vám to nemůže vzít nebo zapřít.

» Přejít na hledání nové práce

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček. » 3 minuty čtení « ↑ Lákavá odměna. Na některých … číst více

Jak si vytvoříte finanční rezervu, když jste na volné noze

Začínáte podnikat na volné noze? Vytvořte si dopředu dostatečnou finanční rezervu. Mohou vás potkat situace, se kterými jste nepočítali, byť jste váš začátek podnikání v předstihu promýšleli. » 2 minuty čtení « ↑ Než se podnikání rozběhně, může to trvat. Počítejte s tím! Finanční plánování by mělo být denním chlebem všech, nejen začínajících podnikatelů. Ale … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více