Jak si na pohovoru vyjednat pěknou mzdu

Jednání o tom, kolik budeme vydělávat, může být leckomu nepříjemné. Jedna věc je ale jasná: kolik peněz si při nástupu vyjednám, tolik pak budu mít. Pravdou totiž je, že zatímco ve stávající práci dosáhneme meziročního zvýšení mzdy maximálně v jednotkách procent, při změně zaměstnání to může být i několikrát více. Jak na to, abyste si opravdu polepšili?

Udělejte si průzkum trhu

Než se pustíte do vyjednávání, zjistěte si, jak se mzdy na trhu pohybují. Kolik firmy obvykle platí lidem ve vašem oboru a na vaší pozici? Patříte ke specialistům, kterými je trh momentálně přesycen, nebo jste vzácné zboží? Informace čerpejte z platových průzkumů nebo se podívejte na výši nabízené odměny u firem, které mzdu uvádějí v inzerátech.

Náš tip: Některé společnosti nechtějí konkrétní částku u nabídky uvést. Je ale možné, že mzdu zadaly do našeho vnitřního systému. Pozice je pak podle výše mzdy filtrovatelná. Stačí, když si na Jobs.cz vyjedete pozice, které vás zajímají podle klíčových slov nebo odvětví a lokality. Následně filtrujete podle výše mzdy a sledujete, při jaké částce už vámi vybraná pozice z výpisu zmizí. Pak zhruba víte horní hranici uvedené mzdy. Ale pozor, horní hranice může platit například pro velmi zkušeného pracovníka včetně bonusů.

↑ Nabídky na Jobs.cz můžete filtrovat podle nástupní mzdy.

Co na personalistu nefunguje

Co může váš protějšek od dalšího vyjednávání odradit? Například když začnete o penězích mluvit sami a příliš brzy. Vyvoláte dojem, že peníze jsou vaší hlavní motivací. To není dobré, protože zaměstnavatel si řekne: „Aha, takže když mu někdo za půl roku nabídne o pár tisíc víc, tak mi uteče.“

Proto nejprve ukažte tu „správnou“ motivaci (pokud ji máte). Zaměřte se na práci samotnou, na procesy, na kolektiv, na kulturu ve firmě – a až pak se bavte o mzdě.

» Odpovídejte na pohovoru tak, jako nikdo jiný

Co když si řeknu moc?

Na otázku: „Jaká je vaše představa o finančním ohodnocení?“ buďte dobře připraveni. Když hledáte novou práci, začněte s financemi úplně od začátku. Spočítejte si své náklady na život. Včetně toho, kolik vás bude stát dovolená, na kterou jste dosud nikdy neměli a toho, kolik byste opravdu chtěli spořit. K této měsíční částce připočtěte 10 – 20 %. S touto sumou se mentálně ztotožněte a začněte s ní vyjednávat.

Z první reakce poznáte, zda je protějšek v nesouhlasném šoku. Pátrejte po svraštění obočí, stažených rtech nebo sklopeném zraku. Pokud následuje otázka: „A to je vaše minimum, optimum, nebo jste ochoten o tom ještě jednat?“ tak víte, že jste přestřelili.

  • Co s tím? Pokud to není skutečně vaše minimum (a to byste stejně nikdy, nikdy neměli nikomu říkat), tak odpovězte, že byste byli neradi, kdyby měly dalšímu jednání bránit jen peníze. Dejte najevo, že jste ochotni diskutovat. Pokud vás firma bude chtít, začne hledat cesty, jak vám zaplatit víc, ale bude se vás snažit také stlačit.

Tu práci chci, ale nabízejí málo peněz

Pokud máte o pozici opravdu velký zájem, ale peníze nejsou takové, jak si představujete, zeptejte se, zda by bylo možné mít pohyblivou složku v závislosti na výkonu. Ukážete tím zájem i to, že nechcete peníze zadarmo. Většina firem nemá tak pružný systém, aby vám to mohla nabídnout, ale ocení snahu a návrh.

Vyjednejte si navýšení do smlouvy

Někdy se firmy zdráhají dát plnou sazbu hned od začátku. Chtějí si napřed ověřit, co ve vás je. Nabídněte, že budete půl roku pracovat za nabízenou mzdu a po půl roce, pokud v zaměstnání setrváte, vám bude mzda navýšena. Jakmile to budete mít ve smlouvě, nikdo vám to nemůže vzít nebo zapřít.

» Přejít na hledání nové práce

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Stejná pozice, jiný plat: ženy berou o 29 % méně

Provozní manažer si vydělá v průměru 47 406 korun, provozní manažerka jen 32 766 korun. Zjistil to nový průzkum portálu Platy.cz. Rozdíl v průměrných výdělcích mužů a žen letos činí 29 procent – ve prospěch silnějšího pohlaví. To je jeden z nejhorších výsledků v EU. Propast se snižuje I v Česku se ale propast mezi výdělky mužů a žen začíná postupně zacelovat. … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více

21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jaká otázka dělá uchazečům na pohovorech největší potíže? Často ta, která padá až na závěr. Zní: „Chcete se na něco zeptat vy nás?“ Spoustu lidí tento dotaz zbytečně rozhodí. Nepočítali s tím, že se role mohou obrátit a nemají připravenou žádnou dobrou otázku. Takže zrudnou a začnou koktat: „No, víte, vlastně mě teď ani nic nenapadá…“ … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Třeba: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na neoblíbené otázky se však dá připravit. 1. Kde se vidíte za pět let? Proč se na to … číst více