Studium při práci: získáte nižší daně i volno na zkoušky

Na co máte nárok, když při práci studujete vysokou školu? Zeptali jsme se právníků z advokátní kanceláře Jasanská & Co.

shutterstock_92107208

Napište si to do životopisu

Studujete při práci? Nezapomeňte si to napsat do životopisu. A to i přesto, že jste studium dosud neukončili. Tím, že při práci a rodině zvládáte ještě studovat, ukazujete zaměstnavateli své odhodlání, ochotu na sobě pracovat, zájem o nové věci, snahu překonávat překážky a vytrvalost. A takové pracovníky mají firmy rády. Do životopisu napište rok, kdy jste začali studovat a očekávaný rok promoce.

Dva dny volna na každou zkoušku

Pokud studium přímo souvisí s vaší pracovní náplní, musí vám zaměstnavatel při plnění studijních povinností vycházet vstříc. Šéf vás musí na nezbytnou dobu uvolnit k účasti na přednáškách. Na placené volno máte nárok také v případě, že se připravujete na zkoušky. Na každou zkoušku probíhající během studia na vysoké škole smíte čerpat dvoudenní volno, na státnice a obhajobu závěrečné práce vám přísluší deset pracovních dní. Pokud ale u zkoušky vyhoříte a půjdete k opravnému termínu, musíte už čerpat dovolenou. Totéž platí i u promoce.

Odpočet z daní až 10.000 Kč

Můžete také ulehčit svým daním. V případě, že vám zkoušky nehradí zaměstnavatel, můžete si náklady s nimi spojené odečíst od základu daně z příjmu, a to až do výše 10 tisíc korun. Lidé se zdravotním postižením si mohou odečítat ještě více. Pracující studenti, kterým ještě nebylo 26 let, mají navíc nárok na slevu na dani ve výši 4.020 korun. Tutéž slevu mohou čerpat studenti prezenčního doktorského studia, kterým je méně než 28 let.

Rychlé čtení nejen pro zkouškové

V nabitém programu budete nejspíš hledat jakoukoliv pomůcku, která vám pomůže dostat do hlavy v co nejkratším čase co nejvíce informací. Naučte se metodě rychlého čtení, ušetříte čas strávený nad skripty a více si toho zapamatujete. Kurz můžete absolvovat buď osobně nebo v online kurzu Rozečti se. Díky rychlému čtení dostanete text do hlavy o více než 100 % rychleji, budete se na něj lépe soustředit a lépe jej pochopíte. A to se vám bude hodit nejen během zkouškového období, ale i v práci při vyřizovaní plné e-mailové schránky, čtení dokumentů a podobně.

» Vyberte si kurz rychlého čtení

Zákaznický přístup

Student je pro vysokou školu klientem. Příslušníci akademické komunity na to ale někdy rádi zapomínají – čest osvíceným pedagogům. Ne snad, že byste měli titul získat jen proto, že za studium platíte. Pedagogové by však měli ocenit čas a energii, které jejich předmětu věnujete. Proto pokud něčemu nerozumíte, neváhejte je požádat o konzultaci.

Co škola, to jiné podmínky studia

Náročná práce a to, že chcete svůj čas věnovat také rodině a koníčkům, mohou studium při zaměstnání zkomplikovat. Zjistěte si včas, za jakých podmínek skládáte zkoušky, nakolik striktně dané je zkouškové období, kolik termínů na jednotlivé zkoušky máte, ve kterém ročníku je musíte vykonat, zda lze studium přerušit nebo zda a kolik platíte za opakování zkoušek. Rozvolnění studia může vám i vašemu okolí ušetřit spoustu napětí. Každá škola má vlastní studijní řád, potřebné informace hledejte v něm nebo se zeptejte na studijním oddělení.

Studentské výhody s kartou Alive

Studenti kombinované formy studia mohou využívat kartu Alive. Získáte díky ní slevy v dopravě, restauracích, kulturních zařízeních a podobně. Karta se vydává na rok a platí na území České republiky. O kartu zažádejte přímo na škole. Na nejrozšířenější, mezinárodně platnou kartu ISIC mají nárok jen studenti prezenční formy studia, na věku nezáleží.

Lenka Kováříková, Jobs.cz
(ve spolupráci s Advokátní kanceláří Jasanská & Co.)

Další články k tématu

Pozor na mzdový výměr. Firma může odměnu snižovat

Každá pracovní smlouva musí obsahovat tři podstatné náležitosti: vymezení druhu práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Výši mzdy není třeba ve smlouvě uvádět. Pokud částku nenajdete přímo ve smlouvě, pravděpodobně budete podepisovat ještě mzdový výměr. Mzdu může upravovat také kolektivní smlouva. Jaký je mezi nejčastějšími způsoby rozdíl? Mzdový výměr podepište nejpozději první … číst více

Přijímací zkoušky pro starší a pokročilé

Rozhodli jste se, že při práci vystudujete vysokou školu? Mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Bez biflování Národní srovnávací zkoušky (známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů) nejsou pro středoškoláky neznámým pojmem. Dospělý, od jehož posledního studia už uplynula pěkná řádka let, však může tápat. „Tento test není založen … číst více

Nárok na dovolenou a jak jej vypočítat

Dovolená bezesporu patří mezi nejoblíbenější zaměstnanecké výhody. Následující článek vás seznámí s pravidly jejího vzniku, čerpání a souvisejících otázek. Právo na dovolenou vám vzniká, pokud vykonáváte práci v pracovním poměru, tj. na základě pracovní smlouvy. Dovolená vám náleží, ať pracujete na plný, nebo částečný pracovní úvazek. Pokud se zaměstnavatelem spolupracujete na základě DPP a DPČ, nemáte ze … číst více

Mějte jasno: co je a není diskriminace při náboru

Pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou a vzniká dnem, který byl ve smlouvě sjednán jako den nástupu do práce. Samotnému sjednání pracovního poměru zaměstnavatele s určitým zaměstnancem však většinou předchází výběrové řízení. Celý proces začíná obvykle tím, že zaměstnavatel zveřejní nabídku práce. A již zde může dojít k diskriminaci. Z výzkumu ombudsmana vyplývá, že diskriminujících … číst více