Přijímací zkoušky pro starší a pokročilé

Rozhodli jste se, že při práci vystudujete vysokou školu? Mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ).

shutterstock_159917684

Bez biflování

Národní srovnávací zkoušky (známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů) nejsou pro středoškoláky neznámým pojmem. Dospělý, od jehož posledního studia už uplynula pěkná řádka let, však může tápat.

„Tento test není založen na množství nabiflovaných dat, ale na schopnostech a dovednostech, které by se daly jednoduše popsat jako: použij svůj mozek teď a tady,“ říká Bohumil Kartous, mluvčí společnosti Scio, která za NSZ zodpovídá.

Scio testy pro přijímání nových studentů v současnosti využívá více než 30 fakult.

S jedním výsledkem se lze dostat na více škol

Na rozdíl od klasických přijímacích zkoušek nemusíte kvůli NSZ jezdit na vybranou školu, ale zvolíte si, ve kterém městě test složíte. Výsledky testů jsou poté platné pro všechny fakulty, které NSZ požadují. Proto se můžete na základě jednoho výsledku dostat na více škol. Tím se významně snižuje stres a čas, kterého jako pracující pravděpodobně nemáte nazbyt.

Termíny: kdy a kde?

NSZ probíhají v několika termínech, přihlásit se můžete ke kterémukoliv z nich. Testy můžete skládat i vícekrát a zlepšit tak svůj výsledek i šanci na přijetí. Stěžejní bude, jakého percentilu v NSZ dosáhnete. Fakulty zpravidla přijímají uchazeče s nejlepším výsledkem. Proto někteří studenti ve snaze o dosažení lepšího skóre absolvují NSZ několikrát. Na vysokou školu totiž Scio pošle jen nejlepší výsledek každého uchazeče.

Začněte se starat včas, v dubnu je pozdě

Shromažďovat informace a začít se připravovat na přijímačky byste měli co nejdříve. Z analýz společnosti Scio vyplývá, že starší uchazeči si podají přihlášku, ale o přijímací řízení se začínají starat až někdy v dubnu. „V případě Národních srovnávacích zkoušek, které se konají šestkrát za rok, jim tak utečou tři nebo čtyři termíny a často zbude jediný. Ten poslední už řada škol neakceptuje, přijímací řízení už v té době mají uzavřené,“ upozorňuje Kartous.

Výsledek platí jen pro aktuální rok

A co když dosáhnete výtečného výsledku, ale rozhodnete se studium o rok odložit? „Většina českých vysokých škol uznává pouze výsledky NSZ dosažené v akademickém roce, kdy se koná přijímací řízení. To znamená, že na většinu škol budete muset absolvovat NSZ v příštím roce, což ostatně platí pro jakékoliv jiné přijímačky,“ dodává Bohumil Kartous z firmy Scio.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více

Na vysokou šla ve dvaačtyřiceti. Zkuste to také

Když podnikatelka Andrea (42) dorazí večer domů, místo k televizi často zasedá k odborné literatuře. Přihlásila se totiž na vysokou školu – dálkově studuje andragogiku. Studium při práci: zvládnu to? Přednášky fakulta pořádá jednou měsíčně vždy v pátek a sobotu. Další čas Andree zabírá samostudium a příprava na zkoušky. „Nechtěla jsem zakrnět. Studuju ze zájmu, ne kvůli titulu,“ … číst více

VŠ studium při práci? Tyhle obory mají budoucnost

Už příští pátek vyprší na řadě vysokých škol termín pro podání přihlášky. Uvažujete, že si doplníte vzdělání, ale pracujete na plný úvazek a 19 let už vám zrovna také není? Přihlaste se na kombinované studium, které je uzpůsobené časovým možnostem zaměstnaných studentů. Vybíráme pro vás tipy na zajímavé obory. Jazyky a mezinárodní studia Česko je … číst více

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více