Zaměstnankyně krajského úřadu odmítla na teambuldingu tahat kelímky na provázku a stavět věž s odůvodněním, že ji to ponižuje. Nadřízený jí kvůli tomu sebral osobní ohodnocení. Nejvyšší soud nyní konstatoval, že neprávem.
Žena pracovala na krajském úřadě Ústeckého kraje. Ke svému platu dostávala osobní ohodnocení 5500 korun měsíčně. O to ale přišla poté, co bojkotovala teambuilding a školení o rovných příležitostech.
Kelímky tahat nebudu
Na firemním teambuildingu žena odmítla stavět věž z kelímků a tahat je na provázku. Zdůvodnila to tím, že jí to vzhledem k jejímu věku přijde nevhodné a ponižující. Nechtěla se také účastnit vzdělávacího programu „Rovné příležitosti“. Ke své práci ho prý nepotřebovala.
Úřad jí musí doplatit 55 tisíc
Nadřízený ji za tento postoj potrestal odebráním prémií. Zaměstnankyně si to nenechala líbit a krajský úřad zažalovala. Podle nynějšího rozsudku Nejvyššího soudu je žena v právu a úřad jí musí zpětně doplatit 55 tisíc korun za ušlé osobní ohodnocení.
Trest lze dát jen za zhoršení práce
Ženě už vyhověl krajský soud v Ústí nad Labem, ale s rozsudkem nespokojený krajský úřad se obrátil na Nejvyšší soud. Ten nyní rozhodl stejně. „Odnětí osobního příplatku je odůvodněné při takové míře zhoršení výsledků práce zaměstnance, že jeho pracovní výsledky nelze nadále hodnotit jako velmi dobré,” uvedli podle serveru Aktuálně.cz soudci.
jam, čtk
» TIP: Vytvořte si na Jobs.cz profesní profil a firmy vás s nabídkou osloví samy