Stejná pozice, jiný plat: ženy berou o 29 % méně

Provozní manažer si vydělá v průměru 47 406 korun, provozní manažerka jen 32 766 korun. Zjistil to nový průzkum portálu Platy.cz. Rozdíl v průměrných výdělcích mužů a žen letos činí 29 procent – ve prospěch silnějšího pohlaví. To je jeden z nejhorších výsledků v EU.

Propast se snižuje

I v Česku se ale propast mezi výdělky mužů a žen začíná postupně zacelovat. Zatímco loni muži našli na výplatní pásce v průměru o 31,4 procenta více než jejich ženské kolegyně, letošní rozdíl představuje „jen“ 29 procent.

Správkyně budovy si vydělá víc než správce

Nejlépe placeným ženským povoláním, v němž si ženy vydělají více než muži, je Finanční analytik. Na této pozici průměrný ženský plat dosahuje 40 857 Kč – tedy o dvě procenta více, než na stejném místě vydělá muž. Vůbec nejlepší platový rozdíl ve prospěch žen pak je na pozici Správce budov, kde ženy berou o 9 procent více než muži. Zmíněné pozice najdete i na Jobs.cz.

Rodina a kariéra: stále buď a nebo?

Podle průzkumu Platy.cz. činí průměrný plat na nejlépe placené pozici zastávané většinou muži více než 138 tisíc korun. Nejvyšší výdělek na nejlépe placeném „typicky“ ženském místě přitom dosahuje jen 70 500 korun. Nejzávratnější propast mezi výdělkem muže a ženy vykazuje v úvodu zmíněná pozice provozní manažer – 45 procent.

Průměr EU: 17 procent

V celé Evropské unii ženy mají v průměru o 17 procent nižší plat než muži. Nemusí jít vždy o totožné pozice. Ženy však v mnoha případech stále zůstávají těmi, kdo se stará o děti a domácnost, případně kvůli založení rodiny na nějakou dobu přerušuje kariéru. Vrátit se na dobře placené, avšak časově náročné místo si ne každá matka může dovolit.

Sendvičová generace

Agentura ppm factum v srpnu zveřejnila průzkum, podle kterého v Česku přibývá žen spadajících do takzvané sendvičové generace. Jedná se o ženy ve věku 45 +, které ještě nemají dospělé děti, ale už musí pečovat o stárnoucí rodiče. Jsou tudíž stlačené mezi dvěma závazky. Pouze 30 procent respondentek uvedlo, že se jim daří kariéru a rodinu dobře skloubit. Péče o rodinné příslušníky těmto ženám nezřídka zabere až 20 hodin týdně.

Jobs.cz

Porovnejte si anonymně plat s lidmi v podobné situaci

Další články k tématu

Šéfe, chci přidat. Jak si říct o vyšší plat

Dva ze tří Čechů jsou spokojeni se svým nynějším zaměstnáním. Ovšem s výší platu už ne. Konkrétně 63 procent lidí soudí, že je jejich měsíční příjem nižší, než by si  za odváděnou práci zasloužili. Vyplynulo to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Do firmy jste nastoupili před více než třemi lety a vaše mzda se … číst více

Návod: Daňové přiznání pro začátečníky

Budete podávat daňové přiznání poprvé? Pro ty, kteří v tom naprosto plavou, netuší, jestli se mají k něčemu přiznávat a proč,  jsme napsali přehledný návod. » 2 minuty čtení « Daňové přiznání za rok 2014 se podává do 1. dubna. Začněte to ale řešit dřív než poslední týden v březnu – budete potřebovat podklady a často  je budete … číst více

10 oborů, ve kterých rostou nástupní platy

Cítíte, že byste si zasloužili lepší výplatu, ale šéf o tom nechce ani slyšet? Možná je na čase zkusit to jinde. Vytipovali jsme 10 oborů, ve kterých si nyní na pohovoru vyjednáte více než třeba před třemi lety. Konkrétní částka samozřejmě vždy závisí na regionu a  firmě. 1. Strojírenství » Aktuální nabídky ve strojírenství Tuzemští … číst více

Video: Jak zníte, když si říkáte o vyšší plat

„Pracuju tady už pět let a ještě nikdy jsem o zvýšení platu nežádal,“ říká brýlatý muž šéfovi a doufá, že tento argument zabere. Jenže co slyší šéf? Jako by muž ve skutečnosti řekl: „Pracuju tak mizerně, že jsem pět let nedostal přidáno.“ České ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v EU a firmy vystavují rekordně nabídek. … číst více