Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu?

shutterstock_181043288

↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách.

Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. Vyplatí se tedy důkladně zvážit, která smlouva vám zajistí nejvýhodnější podmínky.

Oblíbená dohoda o provedení práce

Se zkratkou DPP se setkáte u celé řady inzerátů shánějících brigádníky. Tento typ smlouvy je velmi výhodný pro obě strany. Tedy pokud si nevyděláte více než 10.000 korun za měsíc, protože do této částky si nemusíte se zdravotním a sociálním pojištěním lámat hlavu. Neplatí se. Dohodu můžete uzavřít u několika zaměstnavatelů zároveň. Jediné omezení je počet odpracovaných hodin. Těch nesmí být víc jak 300 u jednoho zaměstnavatele za rok.

Vraťte mi daně

Ačkoli platbám za zdravotní a sociální pojištění se většina studentů pracujících na DPP vyhne, s daněmi je to složitější. Jako studenti máte nárok na velké úlevy, ale finanční úřad vrací daně až zpětně. Jak o jejich vrácení požádat? Stačí vyplnit Prohlášení poplatníka k dani alias růžový papír. Pozor, podepsat ho můžete na každý měsíc pouze u jednoho zaměstnavatele. Po konci roku požádáte o vydání potvrzení o příjmu a zahrnete ho do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.

Od ledna 2014 platí pro všechny zaměstnance s nízkými příjmy zajímavá novinka. Růžový papír ani nemusíte podepsat a srážkovou patnáctiprocentní daň z příjmů do 10.000 korun lze získat zpět pomocí daňového přiznání.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se uzavírá při dlouhodobějších brigádách. Počet odpracovaných hodin nesmí v průměru překročit polovinu týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin. Z pohledu studenta není práce na DPČ už tolik výhodná. Při výdělku 2.500 korun a vyšším se odvodům za zdravotní a sociální pojištění nevyhnete. Z výdělku se také odvádí 15% daň z příjmů. Opět ale platí, že díky daňovému zvýhodnění získáte většinu peněz zpět. Stačí podepsat růžové prohlášení.

shutterstock_72969748

↑ „Oblíbené” růžové prohlášení k dani. Jako student ale můžete daně získat zpět.

Chci být pan podnikatel

Jestli jste se rozhodli vydělávat sami na sebe, vaše první kroky musí zamířit na živnostenský úřad. Vyplníte jednoduchý registrační formulář, zaplatíte tisíc korun a dostanete živnostenské oprávnění. Jako student se můžete těšit na celou řadu výhod.

V prvním roce podnikání nemusíte odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Hlídejte si tzv. rozhodnou částku, která se letos rovná 62.261 korunám. Pokud váš čistý výdělek nepřesáhne stanovený limit, nemusíte sociální pojištění platit. Navíc další rok jste opět osvobozeni od plateb záloh. Podobně funguje i zdravotní pojištění. Doplácíte ho zpětně a pouze v případě zisku.

Studentský daňový ráj

Podnikání sebou přináší otravné papírování. Daňové přiznání se podává na začátku roku. Vyhnete se mu pouze tehdy, když roční příjmy nepřesáhnou patnáct tisíc korun. Jestli jste byli úspěšní, z vašeho výdělku si ukousne svou porci stát. Naštěstí až do věku 26 let (doktorandi do 28 let) můžete v přiznání uplatnit daňovou slevu na studenta, která letos činí 4.020 korun za rok. Jako každý jiný podnikatel samozřejmě máte nárok na slevu na poplatníka. Ušetříte dalších 24.840 korun.

Příležitostný příjem

Když si tu a tam občas přijdete k nějaké koruně navíc, nemusíte okamžitě uzavírat smlouvu. Legálně si můžete vydělat až 30.000 korun za rok. Peníze se nedaní ani se z nich nestrhává pojištění. Příkladem příležitostného příjmu je například výpomoc sousedovi na stavbě, řezání dřeva, půjčení auta za úplatu nebo sběr a prodej hub. Důležité je, aby se nejednalo o soustavnou činnost.

» Najděte si brigádu na Jobs.cz

Jan Hruška

Další články k tématu

Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků. ↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli. Jde to i na … číst více

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Brigáda mimo kancelář: průvodce turistů Prahou

Eva Pešková už čtvrtým rokem provádí turisty po Praze. Letos dokončila vysokou školu a chystá se za pracovními zkušenostmi do zahraničí. Provádění ale stále považuje za krásnou práci, která se dá velmi dobře zkombinovat se studiem. O tom, jak zvládnout prohlídkovou trasu s padesátkou turistů v zádech a co je pro takovou práci vlastně potřeba, … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více