Slova, která přinášejí úspěch v podnikání

Máme pro vás „minislovníček“ úspěchu v podnikání. Pokud jste na volné noze, bude se vám znalost a pochopení těchto pěti slov velmi hodit.

» 2 minuty čtení «

1. Profesionalita

Důvěryhodnost je základním předpokladem úspěchu. Jen s kreativitou si jako freelancer nevystačíte. Termíny schůzek, včasné odpovědi, pořádek v účetnictví, hlídání deadlinu pro dodání zakázky… Máte v tom rezervy? Pracujte na sobě, vaše místo u klienta rádo zaujme 20 dalších, kteří si uvědomují, že nejde jen o kvalitu služby, ale i o celkový obraz vás jako dodavatele.

2. Adaptabilita

Na první pohled složitější slovo skrývající v sobě „přizpůsobení se“. Pro specialisty na volné noze to znamená chápat stále komplexnější zadání klientů. Smazávají se oborové hranice. Například v oblasti marketingu, PR a digitálních médií dnes klienti požadují kompletní mix dovedností. Dodejte ho, spolupracujte s ostatními na trhu, a to je polovina úspěchu!

shutterstock_90828434

Deadline byl včera. S tím jako podnikatel na volné noze klienta nedojmete…

» 5 věcí, které vás jako freelancera proškolí

3. Viditelnost

Aneb budování vlastní značky na trhu. Fakt, že musíte být vidět, není nový. Mění se ale oblíbenost nástrojů, které k tomu pomáhají. Stále více lidí pomalu upouští od Facebooku, který je zahlcený reklamou a balastním obsahem. Mezi odborníky a decision makery, které chcete oslovit, se čím dál více lidí obrací ke stručnější a efektivnější komunikaci na Twitteru. Ve 140 znacích není prostor pro balast. Oblíbenější, zejména u kreativních profesí, je Instagram, určený pro sdílení fotek a videí. Právě tam se mohou prezentovat designéři, marketéři, grafici, fotografové, stylisté či zpěváci.

4. Aktivita

I když nyní máte dostatek zakázek a hodně práce, nebraňte se novým kontaktům a účasti na oborových akcích. Zajímejte se o trendy, studujte a zlepšujte se. Ve vašem podnikání někdy nastane období menšího počtu zakázek nebo se budete potýkat s odchodem klienta. Uvidíte, jak se vám budou hodit dříve nabyté kontakty a vědomosti.

5. Pokora

Pokora představuje jednu z hlavních ctností a může vám pomoci i ve vztazích s klienty. Neomalenost a sobeckost vidíme všude kolem sebe. Udržujte a pečujte o své pracovní kontakty se skromností a úctou. Byť se někomu tento bod může zdát „nebyznysový“, zejména zkušení a úspěšní podnikatelé pokoru často sami ztělesňují. Inspirujte se od nich.

Jiří Kocourek, konzultant PR & firemní komunikace
jiri.kocourek@gmail.com

Další články k tématu

Rozjíždíte podnikání? Tohle je dobré vědět

„Kdo je podnikatel? Člověk, který dobrovolně pracuje 80 hodin týdně, aby nemusel pracovat 40 hodin týdně,“ říká do mikrofonu Filip Dřímalka, šéf společnosti EF1, a publikum v sále mu s úsměvem přikyvuje. V hledišti sedí asi stovka začínajících podnikatelů. Vesměs lidí, kteří opustili zaměstnaneckou jistotu 40hodinového pracovního týdne a vrhli se do budování vlastního byznysu. 5 tipů pro … číst více

Šila pro radost na rodičovské, nyní se tím úspěšně živí

Libuše Čehylová je bývalá manažerka ve výstavnictví. Po narození dcer přemýšlela, jak bude zvládat kolotoč děti-práce-domácnost. Na rodičovské dovolené začala šít barevné doplňky – nejdřív jen tak pro radost. Dnes je z toho úspěšná značka Libuschka. „Podnikání mi dalo hlavně svobodu. S nadsázkou říkám, že tak flexibilní zaměstnavatel, u kterého bych mohla pracovat, neexistuje,“ říká Libuše, … číst více

VŠE láká startupy do nového inkubátoru. Jmenuje se xPORT

V lednu otevře Vysoká škola ekonomická v Praze xPORT Business accelerator – prostor pro začínající firmy nebo mladé lidi, kteří v hlavě nosí zajímavý nápad s byznysovým potenciálem. Ti všichni tu dostanou k ruce zkušené mentory, rozpočet i členy týmu. Přihlášky xPORT přijímá do poloviny ledna, a tak je nejvyšší čas začít chystat prezentaci svého projektu. … číst více

Rozjezdy ocení vaše nápady. Podnikat se dá i při práci

Možná ta myšlenka občas přepadá i vás: chybí mi dělat něco rukama! Něco vyrobit, uvařit, vymyslet. Něco, na co si pak můžu, na rozdíl od tabulky nebo prezentace, sáhnout. » 1 minuta čtení « ↑ Podnikat můžete i při práci – dělá to tak 78 % lidí, kteří se hlásí do Rozjezdů roku. Posílejte nápady … číst více