Šila pro radost na rodičovské, nyní se tím úspěšně živí

Libuše Čehylová je bývalá manažerka ve výstavnictví. Po narození dcer přemýšlela, jak bude zvládat kolotoč děti-práce-domácnost. Na rodičovské dovolené začala šít barevné doplňky – nejdřív jen tak pro radost. Dnes je z toho úspěšná značka Libuschka. „Podnikání mi dalo hlavně svobodu. S nadsázkou říkám, že tak flexibilní zaměstnavatel, u kterého bych mohla pracovat, neexistuje,“ říká Libuše, jejíž podnikání nabralo lepší směr i po loňské účasti v soutěži Rozjezdy roku.

Jobs.cz: Co vás přivedlo k podnikání?

Mám dvě malé dcery a po rodičovské dovolené jsem se děsila nástupu do práce. Ne kvůli práci samotné, ale kvůli tomu, zda vůbec bude možné časově zkombinovat péči o děti s osmihodinovým pracovním úvazkem. Kolotoč škola, školka, nákup, úkoly, večeře, domácnost… Myslím, že většina matek to zná. Když něco dělám, chci to dělat poctivě a myslím, že vůči zaměstnavateli by to nebylo fér, nemohla bych fungovat na sto procent.

Jobs.cz: Jaká je vaše původní profese?

Většinu svého profesního života jsem pracovala jako manažerka ve výstavnictví – organizovala jsem tuzemské i zahraniční veletrhy. Byla to zajímavá, ale časově hodně náročná práce. Nechtěla jsem se k ní už vracet, obecně jsem nechtěla dělat kancelářskou práci.

P1210941

↑ Libuše Čehylová s dcerkami a svými textilními výrobky.

Jobs.cz: Takže jste začala podnikat. Jak vás napadlo zrovna šití doplňků?

Na rodičovské dovolené jsem začala s výrobou oboustranných veselých čelenek. Nejprve pro sebe a dcerky, postupně pro kamarádky a jejich děti, pak pro kamarádky kamarádek atd. Pak jsem vystavila prvních pár kousků na internetu a vždy se velmi rychle prodaly. Nápad zkusit se šitím autorských doplňků živit, byl na světě.

oboustranná čelenka 1a

↑ Ručně šité výrobky značky Libuschka: oboustranná čelenka…

Jobs.cz: Dokázala jste se tím hned uživit?

První oboustranné čelenky se začaly prodávat poměrně rychle, měla jsem z toho obrovskou radost. Nicméně rozhodně ne tolik, abych se tím regulérně uživila. Takže jsem přemýšlela, jak prodeje zvýšit a napadlo mě, že bych se svým zbožím mohla jezdit na různé rukodělné jarmarky a podobné akce. To bylo asi čtyři měsíce po první prodané čelence. Práce mě bavila, prodeje rostly, ale pořád jsem si nebyla vnitřně jistá, jestli je to správná cesta. Pak mě na jednom jarmarku oslovila paní, udělala velkou objednávku čelenek a navrhla mi, abych se zúčastnila soutěže na podporu začínajících podnikatelů Rozjezdy roku. Nejdřív jsem se ani hlásit nechtěla, ale nakonec jsem si řekla, že nemám co ztratit. To, že jsem se v pražském kole umístila na krásném 3. místě a že jsem slyšela názory odborné poroty na své podnikání, mě utvrdilo v tom, že mohu uspět. A musím říct, že díky této soutěži a hlavně mediální podpoře se mi opravdu začalo víc dařit.

Jobs.cz: Na jaké problémy jste během podnikání narazila a úspěšně je vyřešila?

Mám velké štěstí, ale žádné zásadní problémy mě zatím nepotkaly. Možná nejtěžší bylo přesvědčit okolí, že to sezení u šicího stroje není jen můj koníček, ale moje práce, na kterou sice nemám správné vzdělání a výuční list, ale kterou se dokážu uživit.

kosmetické taštičky

↑ … kosmetická taštička….

Jobs.cz: Kdybyste měla podnikatelský pokus číslo dvě, ale měla k dispozici dnešní zkušenosti: co byste udělala jinak?

Možná bych začala dřív jezdit na prodejní akce, dřív bych nakoupila více materiálu a dřív šila ve velkém. Na druhou stranu si myslím, že i ta prvotní fáze, kdy jsem prodala jen pár kousků, měla cosi do sebe a že by asi nebylo úplně správné ji přeskočit. Naučilo mě to trpělivosti. Kdybych zakládala firmu znovu, zcela určitě by se nejmenovala Libuschka – to jméno vzniklo vlastně úplně omylem. A tak nějak mi už zůstalo.

Jobs.cz: Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Mám spoustu nápadů, jen ten čas se nějak nedostává. V nejbližší době plánuji otevřít vlastní e-shop. Ráda bych své zboží nabídla do kamenných obchodů a dětských center – s několika již spolupracuji a prodeje mých výrobků jsou tam velmi úspěšně. Vlastní kamenný obchod zatím neplánuji, hlavně z časových důvodů.

Jobs.cz: Dovedete si představit, že by se z vás ještě někdy stal zaměstnanec, nebo byste nynější svobodu už nevyměnila?

Zatím bych určitě neměnila. Vždycky s nadsázkou říkám, že tak flexibilní zaměstnavatel, u kterého bych mohla pracovat, neexistuje. Ale na druhou stranu nikdy neříkám nikdy – možná v budoucnu ráda vyměním shon podnikání za relativní klid zaměstnaneckého poměru.

obaly na tablety

↑ … a obal na tablet.

Jobs.cz Co vám tedy podnikání zatím dalo a vzalo?

Dalo mi obrovskou flexibilitu a svobodu. Komu se v zaměstnání poštěstí pracovat v noci a ve dne, třeba uprostřed týdne, vzít děti jen tak ven nebo na výlet? Také jsem se musela naučit určitou dávku systematičnosti a trpělivosti, která mi v běžném životě občas chybí. Na druhou stranu mi podnikání vzalo spoustu času, protože často pracuji víc než v zaměstnání. Ale když to všechno hodím do kolonek „má dáti – dal“, pořád převažují plusy nad mínusy.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Tereza se našla v papíru, naučila se to v Asii

Papírové modely Terezy Hradilkové vypadají jako architektonické bonsaje. Trojrozměrná skládanka jednou znázorňuje Petřín, podruhé panoráma Žižkova a potřetí třeba japonskou horu Fudži. Své návrhy Tereza, původní profesí architektka, prodává pod značkou Porigami. Zálibu v papíru, která ji teď živí, si přivezla z Asie. ↑ Tereza Hradílková, autorka značky Porigami. Jobs.cz: Dva roky jste žila v Japonsku, čtyři roky … číst více

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více

Začínají Rozjezdy. Soutěž, která pomáhá začít podnikat

Internetová „seznamka“ pro rekreační sportovce, kteří hledají parťáka ze stejného města na tenis nebo volejbal. Taxíková sanitka, která vozí obtížně pohyblivé pacienty do nemocnic a na vyšetření. Módní značka Adaptia, která šije speciální kalhoty pro vozíčkáře. ↑ Roman Sterly, vítěz loňských Rozjezdů, vyhrál s nápadem na „sportovní seznamku”. Přihlaste se do 24. března To jsou … číst více

Podnikání mi dalo svobodu a vzalo klidné spaní

Zuzana Vičanová před časem ztratila práci. Když se oklepala, začala podnikat. Najala špičkové kuchaře a založila ve Zlíně Kulinářské centrum CHEF – školu vaření. Začátky rozhodně nebyly růžové. „Dost nás potrápil soud se zápisem do obchodního rejstříku a pak úřady, které na nás nemají škatulku,“ říká Zuzana Vičanová. Loni se svým nápadem uspěla v soutěži pro … číst více