Sezona brigád a stáží je tu. Ta správně vybraná může nastartovat vaši kariéru

Brigáda neboli krátkodobá práce, nejčastěji letní, může mít mnoho podob od točení zmrzliny ve stánku na koupališti po asistování řediteli v mezinárodní firmě. Všude se lze něčemu naučit, nicméně některé brigády mohou být i dobrým odrazovým můstkem pro další kariéru. Na Jobs.cz máme širokou škálu nabídek. 

Kdysi se jezdilo na bramborové brigády nebo česání chmele. Mladí lidé tehdy poměrně tvrdě fyzicky pracovali a užívali si společnosti vrstevníků. Jak to probíhalo, je možné zhlédnout ve filmu Starci na chmelu.

Dodnes se pojem brigáda často spojuje spíše s fyzickou prací. Přitom už dávno může mít podobu intelektuální činnosti v různých oborech. Účastnit se zejména těchto typů brigád umožňuje získat cenné zkušenosti, kterými se lze později blýsknout v CV. Nicméně každý uchazeč si může rozmyslet, jakému typu činnosti dá přednost. Netýká se to zdaleka jen mladých zájemců. Brigáda je vhodná pro různé typy lidí:

  •       Studenty – ti mohou díky brigádě získat praxi ve svém oboru.
  •       Pečující osoby – nemohou nebo nechtějí pracovat na plný ani částečný úvazek.
  •       Seniory – mohou si přivydělat a získat pocit smysluplně využitého času.
  •       Lidi „na zkušené“ – chtějí si vyzkoušet nějaký obor a nejprve si ho „osahat“.

 

 Mrknu rovnou na brigády

 

Když se dívám po brigádě, je dobré zvážit…

Vyhledávání na Jobs.cz nabízí několik filtrů, podle nichž je možné brigády a různé přivýdělky třídit. Záložka „Brigády“ je nejjednodušší cestou, jak o nich získat základní přehled. Kromě odměny je možné vyhledávat také podle lokality a oboru. Při hledání je dobré si rozmyslet:

Chci pracovat spíše fyzicky nebo intelektuálně?

Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, můžete zkusit při zadávání přejít i na záložku „Nabídky práce“ a ve filtru “Typ úvazku” zaškrtnout „Stáže, praxe, trainee programy“.  Vyjedou nabídky krátkodobé práce ve firmách, které nabízejí zaučení v různých oborech.

Sháním práci v konkrétním oboru?  

Klíčová otázka zejména pro ty, kteří nehledají jen přivýdělek, ale i pracovní zkušenosti využitelné v budoucnu. Pokud někdo touží po práci například v administrativě, může zadat jako klíčové slovo třeba i „asistent“ a vyjedou mu různé typy brigád od práce na recepci až po asistenta/tku ředitele. Snadno si pak vybere, co ho nejvíc oslovilo.

TIP: Pokud máte ambici sehnat si intelektuálně náročnější práci, nejspíš budete do firem zasílat životopis. Přečtěte si, co do něj napsat.

Jak vysokou odměnu si představuji?

Výši odměny lze při hledání na Jobs.cz nastavit, nicméně tato položka bude nejspíš tématem při pohovoru. Vyplatí se určit si spodní hranici, pod níž nechci jít a té se držet.  

Kolik hodin denně/týdně/měsíčně bych chtěl/a pracovat?

Odpověď na tuto otázku je dobré znát především na případný pohovor, který přijetí na brigádu předchází podobně jako na stálé místo. V inzerátech lze údaje o časové náročnosti práce nebo jejím rozložení leckdy vyčíst. Například jestli je flexibilní, takže si ji může brigádník do jisté míry přizpůsobit svým časovým možnostem, nebo je potřeba chodit například na čtyři hodiny denně. 

Jaký typ pracovní smlouvy by mi vyhovoval?

U brigád jsou to nejčastěji dohody o provedení práce nebo o provedení činnosti. Sezónní práci, zvlášť je-li na delší dobu, je však možné sjednat si i s klasickou pracovní smlouvou na dobu určitou.

Vyjasněte si se zaměstnavatelem předem

I když je brigáda jen na pár měsíců, zaměstnavatel bude chtít najmout někoho, kdo je spolehlivý. Připravte se proto, že si vás bude během pohovoru prověřovat podobně jako stálého zaměstnance. Také vy se ale ptejte na vše, co vás zajímá, viz otázky výše – časová náročnost práce, flexibilita, typ úvazku, odměna… Ať zjistíte, nakolik lze vaše a očekávání zaměstnavatele sladit.

Rozmyslete si, z čeho můžete případně slevit. Pokud se vám třeba náplň práce a firma hodně líbí, ale nechcete tam docházet denně, jak požadují, přece jenom to zvažte. Třeba by se časem dalo přejít na částečný hybridní režim.

Samozřejmostí je zjistit si před kontaktováním firmy něco o ní, to platí i v případě brigádníka. Zaměstnavatel bude chtít nejspíš slyšet, proč se rozhodl pracovat zrovna pro něho, protože by rád nabral motivované posily.

Pokud se mu osvědčí, není vyloučeno, že jim později nabídne dlouhodobější spolupráci. Jedna letní brigáda pak může nastartovat vaši kariéru.

Ať narazíte na tu pravou, vám přeje Jobs.cz, v jehož databázi je aktuálně přes 1300 brigád.

 

Další články k tématu

Testovali jsme pro vás 3 pražská coworkingová centra

Náš kolega Lukáš Dobrovolný, který se stará o propagaci Jobs.cz na sociálních sítích, si před časem zkoušel, jaké je to pracovat mimo svou běžnou kancelář. Navštívil postupně 3 coworkingová centra v Praze: TechSquare, Hub Praha a Locus Workspace. Jak na něj prostředí sdílených kanceláří působilo, co mu vyhovovalo a co naopak ne? TechSquare: Bývalá tovární hala … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

První brigáda v životě: S tímto návodem se neztratíte

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Studentský život něco stojí a peněženka rodičů není nevysychající studna. Kdo chce víc, musí na brigádu. Poradíme vám, jak zatočit se smlouvami, daněmi a dalšími pracovními záludnostmi. » 3 minuty čtení « ↑ Hledáte první brigádu? Víme, co se hodí vědět. Neohrnujte nos Brigáda za vámi sama nepřijde. Abyste si … číst více

Brigádu na poslední chvíli? Nabídka prací je letos velmi slušná a různorodá. Jednejte však rychle

Sezóna brigád a přivýdělků se tento rok kryje s postupným rozvolňováním ekonomiky. Ale nejen díky tomu je i nyní, krátce před prázdninami, na Jobs.cz téměř 1400 nabídek. Poptávka po výpomoci je i v oborech, které nebyly v době nejsilnější pandemie omezeny. Výše odměn se přitom oproti loňskému roku nepropadla, spíš zůstala na stejné výši. Tak … číst více