Testovali jsme pro vás 3 pražská coworkingová centra

Náš kolega Lukáš Dobrovolný, který se stará o propagaci Jobs.cz na sociálních sítích, si před časem zkoušel, jaké je to pracovat mimo svou běžnou kancelář. Navštívil postupně 3 coworkingová centra v Praze: TechSquare, Hub Praha a Locus Workspace. Jak na něj prostředí sdílených kanceláří působilo, co mu vyhovovalo a co naopak ne?

TechSquare: Bývalá tovární hala fandí startupům

Adresa: TechSquare, Křížová 4, Praha 5

Ve dvou větách: TechSquare sídlí ve zrekonstruované tovární budově z roku 1925. Toto coworkingové centrum se zaměřuje hlavně na startupy, ale chodí sem i jednotlivci.

Zajímavost: V TechSquare sídlí StartupYard, společnost, která organizuje různé startupové kempy, na které zve lidi z celého světa.

Technické zázemí: Vysokorychlostní WiFi, zásuvka a kabely u každého stolu. Kopírování a tisk je za poplatek. Možnost pronajmout si zasedačku nebo samostatnou kancelář. Když se stanete partnerem TechSquare, získáte přístup k právním, účetním a dalším službám. K dispozici je kuchyňka, ale lze si objednat doručení oběda podle vystaveného jídelníčku. Prostory jsou nekuřácké.

Názor Lukáše: Prostory působí na první pohled trochu studeně, ale to je dané typem budovy. Zároveň je tu hezký výhled, hodně světla a dostatek prostoru – člověk si může vybrat, jestli bude pracovat u psacího stolu, na sedačce nebo třeba na zemi na polštáři. Líbí se mi, že se centrum zaměřuje na startupy. V TechSquare potkáte týmy mladých lidí, kteří spolu sedí u velkého stolu a pracují na společném projektu. Chodí sem ale i jednotlivci. Atmosféra v centru má příjemný náboj, vysloveně vybízí k tomu dát se s někým do řeči. Nevýhodou je, že se budova TechSquaru špatně hledá, doporučil bych cestu i vchod lépe vyznačit.

Šel by sem Lukáš znovu? Ano, zvlášť, pokud bych zakládal startup.

Jak to vypadá TechSquare (fotogalerie)

↑ TechSquare sídlí ve zrekonstruované tovární budově z roku 1925.

↑ Výhled na Prahu z kanceláří TechSquaru.

↑ TechSquare se zaměřuje na startupy. Potkáte tu týmy mladých lidí sedících u sdíleného stolu, jak řeší společný projekt. Chodí sem ale i jednotlivci.

↑ Tabule, na kterou si v TechSquare můžete psát své nápady a diskutovat o nich s ostatními.

Hub Praha – Rodinné prostředí s kompostem a žížalami

Adresa: Hub Praha, Drtinova 10, Praha 5

Ve dvou větách: Nejznámější pražské coworkingové centrum. Konají se tu i různé konference a zajímavé večerní akce, například [!! Zrušen odkaz: http://www.jobs.cz/poradna/clanky/aktuality/jak-vypada-trida-naruby-a-dalsi-4-tipy-na-zajimave-uceni/ !! EduFórum !!].

Zajímavost: Hub sází na ekologii. Na terase si členové mohou pěstovat bylinky, mají tu i kompost se žížalami, kam se házejí zbytky jídla.

Technické zázemí: Vysokorychlostní WiFi, zásuvka a kabely u každého stolu. Je tu společná kuchyňka, kde je vystavené jídlo – sendviče, zákusky a podobně. Peníze se házejí do přistavené kasičky. Členové si mohou pronajmout zasedačky nebo samostatné kanceláře v prvním patře.

Názor Lukáše: Proti TechSqaru je Hub menší, díky čemuž působí více rodinně. Z některých lidí jsem ale měl pocit, že si z toho dělají druhou domácnost. Kdo si v Hubu zaplatí členství, dostává automaticky poštovní stránku a jeho vizitka se připíchne na nástěnku. V chodbě je cedule se seznamem plánovaných akcí, což mi v Techsquaru chybělo. Hub je dvoupatrový, ve spodním patře je sdílená kancelář a v horním stálé kanceláře k pronájmu. Nevýhodou Hubu je chybějící klimatizace.

Šel by sem Lukáš znovu? Proč ne.

Jak to vypadá v Hubu (fotogalerie)

↑ Každý člen Hubu dostane poštovní schránku a jeho vizitka se umístí na Hub Members Wall.

↑ V kuchyňce je vystavené jídlo, které si můžete vzít. Peníze se dávají do přistavené kasičky.

↑ Sdílená kancelář v Hubu.

↑ V Hubu sázejí na ekologii. Na fotce je kompost se žížalami, kam se házejí zbytky jídla.

↑ Terasa, kde se pěstují bylinky a kam se chodí kouřit, při dobrém počasí i pracovat s notebookem.

Locus Workspace- Přestavěný byt, kam chodí hlavně cizinci

Adresa: Krakovská 22, Praha 1 a Slezská 45, Praha 3

Ve dvou větách: Locus Workspace má v Praze dvě coworkingová centra. To sídlící v Krakovské ulici je spíše kancelářské, to ve Slezské ulici je udělané z přestavěného bytu.

Zajímavost: Do Locusu chodí pracovat zejména cizinci, na Čecha narazíte výjimečně. Obě pražská centra  Locus Workspace založil Američan, který se přestěhoval do ČR.

Technické zázemí: Vysokorychlostní WiFi, zásuvka a kabely u každého stolu. Stálí členové dostanou klíč, aby se do centra mohli dostat, stálá recepce tu nefunguje. V Locusu je členům k dispozici zasedačka, plátno, uzamykatelné skříňky.

Názor Lukáše (hodnotí pouze Locus ve Slezské): Zatímco v TechSquaru funguje stálá recepce a v Hubu mají informační centrum, kde se nový návštěvník může na cokoliv zeptat, Locus ve Slezské spravují dva nebo tři lidé, kteří tam ale docházejí jen občas. Člověk si tedy musí podle kalendáře zjistit, kdy tam dotyční budou a podle toho si první návštěvu naplánovat. Locus Workspace sídlí v běžném činžovním domě, kancelář je udělaná z přestavěného mezonetového bytu. Navzdory tomu mi prostředí připadalo hodně studené, nejsou tam žádné květiny, nástěnky. Lidé se tam spolu nebaví, každý si pracuje u svého stolu. Stoly nejsou nijak označené, ale pokud jste tam poprvé, může se stát, že někomu nevědomky zasednete „jeho“ místo.

Šel by sem Lukáš znovu? Ne, Locus mě příliš nezaujal.

Jak to vypadá v Locusu (fotogalerie)

↑ Locus sídlí v běžném činžáku v pražské Slezské ulici.

↑ U vchodu na vás čekají erární bačkory… 

↑ Sdílená kancelář je v podstatě předělaný mezonetový byt.

↑ Prostředí působí studeně. Lidé se spolu moc nebaví, každý se spíš věnuje své práci.

Jobs.cz

Kam dál?

Vytvořte si online životopis, firmy vás pak osloví samy

Další články k tématu

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

Navštívili jsme 7 coworkingů v Brně. Co jsme zjistili?

Coworking je myšlenka, která zachraňuje spoustu těch, kdo pracují z domu. Jenže doma jim pobíhají psi, sousedé a děti a nejde se tam soustředit. Coworking slouží všem, kteří na dálku řídí firmu, jsou na volné noze nebo pracují pro společnost z jiného města a potřebují klid a motivující prostředí pro práci. A taky je to skvělý vynález pro … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

4 obory, ve kterých můžete podnikat i doma po večerech

Stále častěji slýcháte, že si kamarád udělal živnostenský list a začal podnikat? Přivýdělek k platu v zaměstnání se může hodit. Máme tipy na čtyři obory, ve kterých se dá dobře podnikat i doma v obýváku. Jsou to služby, které si teď firmy hodně žádají a jsou ochotné za ně platit. A co získáte vy? Kromě peněz i … číst více