Brigádu na poslední chvíli? Nabídka prací je letos velmi slušná a různorodá. Jednejte však rychle

Sezóna brigád a přivýdělků se tento rok kryje s postupným rozvolňováním ekonomiky. Ale nejen díky tomu je i nyní, krátce před prázdninami, na Jobs.cz téměř 1400 nabídek. Poptávka po výpomoci je i v oborech, které nebyly v době nejsilnější pandemie omezeny. Výše odměn se přitom oproti loňskému roku nepropadla, spíš zůstala na stejné výši. Tak vzhůru do prohlížení nabídek.

Práce na recepci, obsluha na přepážce v pojišťovně, administrace e-shopu, ale i komparz pro americký filmový trhák nebo výuka angličtiny. To všechno jsou brigády, které na Jobs.cz můžete nyní najít. Dají se i třídit podle jednotlivých oborů.

Během pandemie se firmy musely potýkat s karanténami zaměstnanců. Navíc nebylo kam cestovat, takže si lidé nevybírali dovolenou. Teď nastala chvíle, kdy by si to rádi vynahradili. Lze tedy předpokládat, že zvýšenou absenci zaměstnanců budou firmy v létě vykrývat právě pomocí brigádníků. Půjde to napříč obory.

Zejména studenti, ale nejen oni, se mohou rozhodnout, jaký typ práce by v létě chtěli dělat a co by si po té rádi napsali do životopisu.

 

Brigáda jako investice do budoucna

Jestliže hledají brigádu uchazeči, jejichž studium se bude příští rok blížit do finále, neškodilo by se poohlédnout po nějaké serióznější činnosti, během níž by načerpali i potřebné kompetence, znalosti a dovednosti potřebné na trhu práce. A kdyby se ve firmě osvědčili, třeba by z toho byla i dlouhodobější spolupráce. Zvolit mohou například asistentskou pozici, pracovat jako podpora v administrativě, v back officu, v oddělení IT nebo prodeje.  

Stejně mohou uvažovat i lidé, kteří z nějakého důvodu nejsou dlouhodobě zaměstnaní, třeba rodiče malých dětí nebo dosud nezaměstnaní, kteří si chtějí udělat volnější léto a mezitím se porozhlédnout.

 

Brigáda „na pohodu“

Mladší ročníky, které čeká ještě řada let studia, si možná rádi najdou na léto nějakou „pohodovější“ práci, při které se jim nezavaří hlava. I takových je na Jobs.cz dostatek. Zájemci mohou doručovat či třídit zásilky nebo „makat“ jako doplňovači zboží v obchodních řetězcích.

Kdo dává přednost kontaktu se zákazníkem, může zkusit oblast gastra, která se rychle probouzí k životu a potýká se s nedostatkem personálu („na place“ i v kuchyni), jenž si během nucených uzavírek našel jinou práci a zpátky do pohostinství se nehrne.

TIP: Nejčastěji se brigády uzavírají na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti. Sezónní práci, zvlášť je-li na delší dobu, je však možné sjednat si i s klasickou pracovní smlouvou na dobu určitou.

 

Kolik času na brigádu máte? Vyjasněte si vše dopředu

I kvůli brigádě je potřeba absolvovat pohovor. Některé firmy začínají on-line schůzkou a teprve, když si s uchazečem sednou, pokračují osobním setkáním. Na něm se konkrétně ptejte na náplň práce a především si s budoucím zaměstnavatelem slaďte očekávání, pokud jde o vaše časové možnosti. Kolik hodin týdně či měsíčně budete pracovat? Bude zcela na vás, kdy si „hodiny“ odpracujete? Jak moc dopředu je nutné si „směny“ určovat a případně měnit?

 

Výdělky nestoupají, ale drží si úroveň předchozích let

Podmínky na trhu práce se vzhledem k počtu obsazovaných pozic blíží stavu před pandemií. To znamená, že volných uchazečů o práci ubývá a firmy na to musejí reagovat i nabízenou výši mezd, hodinové sazby pro brigádníky nevyjímaje. Ty oproti loňsku tudíž neklesly, spíš stagnují. V regionech se pohybují okolo 120 korun, ale ve větších městech bývá častější sazba na hodinu 150 korun i vyšší.

Sežeňte si brigádu nebo krátkodobý úvazek. Podívejte se na Jobs.cz.

Další články k tématu

Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků. ↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli. Jde to i na … číst více

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

První brigáda v životě: S tímto návodem se neztratíte

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Studentský život něco stojí a peněženka rodičů není nevysychající studna. Kdo chce víc, musí na brigádu. Poradíme vám, jak zatočit se smlouvami, daněmi a dalšími pracovními záludnostmi. » 3 minuty čtení « ↑ Hledáte první brigádu? Víme, co se hodí vědět. Neohrnujte nos Brigáda za vámi sama nepřijde. Abyste si … číst více