První brigáda v životě: S tímto návodem se neztratíte

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Studentský život něco stojí a peněženka rodičů není nevysychající studna. Kdo chce víc, musí na brigádu. Poradíme vám, jak zatočit se smlouvami, daněmi a dalšími pracovními záludnostmi.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_160658297

↑ Hledáte první brigádu? Víme, co se hodí vědět.

Neohrnujte nos

Brigáda za vámi sama nepřijde. Abyste si vydělali první peníze, budete pro to muset něco udělat. Než najdete uplatnění, trochu se při hledání zapotíte. Přesvědčit zaměstnavatele, že nejste klasický prototyp studenta flákače, nebývá snadné. Důležité je se nebát, ptát se, posílat e-maily. Kdo není vybíravý a neohrnuje nos, uplatnění nakonec najde.

Práce, kde se schováváš

Na výpomoc neustále nabírají ve skladech, supermarketech nebo fast foodech. Mezi typické studentské brigády patří také roznos letáků, balení dárků, uklízení, hlídání dětí, drobné administrativní práce a doplňování dat do počítače. Dívky často pracují jako hostesky. Čím kvalifikovanější práci si najdete, tím vyšší odměnu dostanete.

» Najděte si brigádu na Jobs.cz

Napsat poutavý životopis…

Když si první brigádu hledáte u známých nebo přes agenturu, pravděpodobně životopis nebude potřeba. Ale pokud vám obyčejné doplňování zboží nevoní a toužíte po lepší práci, musíte si sestavit zajímavý životopis. Jenže co si do něj napsat, když praxe chybí.

… to je královská disciplína

V případě studentů bohatě postačí jedna popsaná strana A4. Když se nemůžete pochlubit pracovními zkušenostmi, tak pořádně vypíchněte své přednosti a dovednosti. Do životopisu uveďte, jakými jazyky se domluvíte. Popište své počítačové znalosti. Ohodnoťte, na jaké úrovni ovládáte kancelářské programy, operační systémy. Nezapomeňte se pochlubit nejvyšším dosaženým vzděláním a zaměřením výuky. Na konec životopisu uveďte své záliby a koníčky. Nejlépe, když budou relevantní k pozici, o kterou se ucházíte.

Na věku záleží

Vydělávat peníze po brigádách je možné až od 15 let věku a zároveň po ukončení základní školy. Bez splnění těchto dvou podmínek nemůžete podepsat pracovní smlouvu. Přísná pravidla platí i pro mladistvé. Zakázaná je práce přesčas a v noci. Délka směny nesmí překročit 8 hodin. Navíc do 18 let nesmíte podepsat dohodu o hmotné odpovědnosti, takže zapomeňte na brigádu za pokladnou a téměř všude, kde se dostanete do kontaktu s penězi.

Do supermarketu jedině s průkazem

Prodej zmrzliny, nabídka ochutnávek nebo práce v supermarketu. Nabídkami brigád, kde přijdete do styku s potravinami, se to jen hemží. V cestě ale stojí malá překážka. Abyste mohli pracovat s jídlem, musíte investovat do speciálního potvrzení. Zdravotní průkaz pro práci v potravinářství stojí zhruba 200 až 400 korun a vystaví vám ho praktický lékař.

shutterstock_58125787

↑ Chcete získat atraktivní brigádu? Potřebujete lákavě napsaný životopis.

Co není na papíře, neexistuje

Když jste sehnali vytouženou brigádu, měli byste ji posvětit smlouvou. Ústní domluva je sice snadnější, ale absolutně vás nechrání před rozmary zaměstnavatele. V případě krátkodobé brigády se hodí uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Výdělky z obou dohod se daní. Stát si z hrubé mzdy bere 15 procent. V dalších ohledech se ale liší:

  • Dohoda o provedení práce (DPP) je jako stvořená pro jednorázové brigády. Je oblíbená jak mezi brigádníky, tak mezi zaměstnavateli. V rámci jedné smlouvy můžete odpracovat 300 hodin za rok. Hlavní výhoda spočívá v tom, že z odměny do 10.000 korun měsíčně se neplatí zdravotní ani sociální pojištění.
  • Dohodu o pracovní činnosti (DPČ) oceníte při dlouhodobějších brigádách. S touto smlouvou lze pracovat na poloviční úvazek. To znamená, že v práci můžete strávit až 20 hodin týdně. Pokud si vyděláte více než 2.500 Kč za měsíc, platbám zdravotního a sociálního pojištění se nevyhnete.

Kdy je papírování zbytečné

Smlouvu nemusíte uzavírat, když se jedná o příležitostný příjem. Co si pod tím představit? Jedná se o nahodilý přivýdělek, který se neopakuje. Když sousedovi posekáte trávu, naštípáte dříví nebo uklidíte, tak své výdělky nikde nemusíte hlásit. Vyhnete se tak všem odvodům: daním, sociálnímu i zdravotnímu pojištění. Legálně si můžete během roku přivydělat až 30.000 korun.

Čerpejte studentské výhody

Pro pracující studenty si stát připravil pár drobných dárků. Nemusíte při nedostatečných výdělcích doplácet zdravotní pojištění do minimální částky. Zvýší se vám sleva na dani z příjmů. Co k tomu potřebujete? Stačí zaměstnavateli odevzdat potvrzení o studiu, kde bude razítko školy a podpis.

Kouzelný růžový papír

Slevy na dani získáte, když podepíšete u zaměstnavatele dvojlist růžové barvy. Oficiálně se mu říká Prohlášení poplatníka daně. Díky tomuto kroku budete dostávat více peněz. Pamatujte si ale, že v jednom kalendářním měsíci můžete slevu uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Vraťte mi peníze

I když jste uplatnili slevy na daních, finančnímu úřadu pravděpodobně zůstalo za nehtem ještě dost peněz, na které máte nárok. V případě, že jste podepsali růžový papír, zálohy na daň můžete získat zpětně. Buď si sami na začátku kalendářního roku podáte daňové přiznání, nebo si necháte posledním zaměstnavatelem provést roční zúčtování.

Žádat o vrácení daní nemá smysl, když jste pracovali během celého roku, a tak jste kompletně vyčerpali celou slevu na poplatníka.

» Nabídka brigád na Jobs.cz

Jan Hruška

Další články k tématu

Tipy na zajímavé předvánoční brigády

Chcete si před Vánocemi vydělat nějakou korunu navíc? Zkuste zabrousit do Jobs.cz/brigady. Nejčastěji mezi přivýdělky najdete rozdávání letáků, práci promotérů, doplňování zboží nebo manuální práce. Občas ale můžete objevit brigádu, díky které vám přibydou peníze do kapsy, a ještě vás bude bavit. Instruktor lyžování Poprvé jste stáli na lyžích, když vám byly čtyři a zima … číst více

Zájem o brigádníky před Vánocemi vrcholí

Poptávka po brigádnících na výpomoci v předvánočním období právě vrcholí. Během následujících týdnů budou firmy shánět ještě cca 5 až 6 tisíc dalších pomocníků. Na 38 % brigád najdete v Praze, 14 % v Jihomoravském kraji, zbylé regiony následují s větším odstupem. Více než polovinu brigád můžete vykonávat v režimu dohody o provedení práce, spolupráce na živnostenský list je letos … číst více

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Baví vás technika? Electro World hledá nové kolegy

„Velmi rychle jsem zjistil, že to nejdůležitější pro tuhle práci je komunikace. Znalosti o produktech přijdou časem,“ říká Pavel Nykodým ze společnosti Electro World, který tu před čtyřmi lety začínal na prodejně a dnes dělá školitele. Firma aktuálně shání nové prodejce, pokladní i skladníky. Na tom, jestli mají maturitu, se nebazíruje. Důležité je, jak se … číst více