Šéfe, chci přidat. Jak si říct o vyšší plat

Dva ze tří Čechů jsou spokojeni se svým nynějším zaměstnáním. Ovšem s výší platu už ne. Konkrétně 63 procent lidí soudí, že je jejich měsíční příjem nižší, než by si  za odváděnou práci zasloužili. Vyplynulo to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.

Do firmy jste nastoupili před více než třemi lety a vaše mzda se za celou dobu nepohnula ani o inflaci? Poradíme vám, jak to napravit.

1. Rodinné účty nevytahujte

Pokud chcete nadřízeného požádat o zvýšení platu, nepoužívejte jako hlavní argument, že děti přestoupily na dražší školu nebo že potřebujete peníze na lepší dovolenou. I kdyby to byl jediný skutečný důvod, proč chcete přidat, šéfa tím pravděpodobně neobměkčíte.

2. Vhodné načasování

Debatu o zvýšení platu si načasujte na období, kdy se vám něco výrazného podařilo – zvládli jste důležitý projekt, sehnali firmě nové klienty nebo ušetřili na provozních nákladech. V takové chvíli bude šéf spíše nakloněn vám vyhovět. Připravte si pár konkrétních důvodů, proč máte dostat přidáno. Argumentujte například rostoucím objemem práce nebo zlepšujícími se výsledky.

3. Miřte výš

Na některých pozicích (zejména na těch, kde jsou lidé snáze nahraditelní), nemusí být výrazné zvýšení platu příliš reálné. Musíte se tedy pokusit získat lepší místo, což znamená: začít na sobě pracovat. Vystudujte při práci vysokou školu – portál Jobs.cz má pro vás kompletní seznam nabízených oborů v kombinované formě. Nebo se přihlaste do kurzu – zlepšovat můžete nejen jazyky a počítačové znalosti, ale i spoustu dalších dovedností.

Tip: Zeptejte se na možnost, že vám kurz zaplatí firma. Můžete se zkusit domluvit i na tom, že pokud si doplníte vzdělání, dostanete odpovědnější pozici.

4. Nebraňte se nabídkám

Být loajální k firmě je chvályhodné, ale neznamená to, že musíte být stoprocentně imunní vůči nabídkám od konkurence. Mnoho lidí by mohlo vyprávět, jak zvýšení platu dosáhli až poté, co pohrozili odchodem k jinému zaměstnavateli. Buďte ovšem féroví a neobelhávejte šéfa úžasnou konkurenční nabídkou, která ve skutečnosti neexistuje.

Tip: Založte si nezávazně Agenta Jobs.cz a nechte jej, ať pro vás na základě zadaných kritérií vyhledává zajímavé pracovní nabídky.

5. O kolik si přesně říci?

Požadavek na zvýšení platu by měl vycházet z reality. Těžko můžete požadovat dvojnásobek. Přidání o 5 až 10 procent hrubé mzdy byste už ale dosáhnout mohli. Porovnejte si svůj současný plat s ostatními na stejné pozici pomocí služby Platy.cz.

6. Kdy to vzdát?

Pokud vám firma momentálně nemůže přidat, nemusíte hned sepisovat výpověď. Zkuste si vyjednat jiný benefit nad rámec současného platu – možnost pracovat částečně z domova, další vzdělávání nebo častější služební cesty. Pokud však dlouhodobě cítíte, že jste podhodnoceni a u současného zaměstnavatele není šance na zlepšení, poohlédněte se po práci jinde.

Jobs.cz

Kam dál?

Porovnejte si anonymně plat s ostatními ve stejné situaci

Další články k tématu

Stejná pozice, jiný plat: ženy berou o 29 % méně

Provozní manažer si vydělá v průměru 47 406 korun, provozní manažerka jen 32 766 korun. Zjistil to nový průzkum portálu Platy.cz. Rozdíl v průměrných výdělcích mužů a žen letos činí 29 procent – ve prospěch silnějšího pohlaví. To je jeden z nejhorších výsledků v EU. Propast se snižuje I v Česku se ale propast mezi výdělky mužů a žen začíná postupně zacelovat. … číst více

Studenti techniky chtějí brát 30 i 50 tisíc

Osm z deseti studentů technických škol očekává, že si v prvním zaměstnání vyjednají nástupní plat do 30 tisíc korun. Ovšem část budoucích IT specialistů věří, že na výplatnici uvidí částku nejméně 50 tisíc korun. Zjistil to průzkum společnosti CA Technologies, která zpovídala šest stovek studentů českých technických univerzit. Peníze jako důležité kritérium Čerství držitelé diplomů z technicky zaměřených … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

Tipy na pozice, kde platí 50 000 Kč i víc

Ne snad, že by se spokojenost v práci dala měřit jen penězi. Na druhou stranu, nosit si domů slušnou výplatu je příjemné. Na Jobs.cz teď najdete 5 200 nabídek, ve kterých zaměstnavatelé nabízejí plat 50 000 Kč nebo i víc. A zdaleka nejde jen o IT a technické profese. Sestavili jsme malý ochutnávkový výběr. GDPR/data specialist ve … číst více