Sécheron Tchequie: Lidé, díky kterým cestujete bezpečně

Stejnosměrné rozvodné skříně pro trakci směřující do celého světa. Černé skříňky do vlaků. Nebo unikátní rychlovypínač. To vše vzniká pod hlavičkou švýcarské firmy Sécheron Tchequie, kde na projektech spolupracují vývojáři, projektoví manažeři, elektromechanici či zkušební technici. „Jsme zakázková výroba, různorodé specifikace zákazníků dělají naši práci hodně pestrou. Flexibilita je naší silnou stránkou,“ říká v rozhovoru Josef Klepetko, původně zkušební technik, který má dnes v Sécheronu na starosti technickou zákaznickou podporu. Za zákazníky cestuje do celého světa.

1

↑ Josef Klepetko: „Na práci v Sécheronu mi přijde nejatraktivnější, že lidem po celém světě zaručujeme bezpečné cestování.“

Josefe, co je podle vás po technické stránce to nejzajímavější, na co si tu lidé mohou sáhnout?

Sécheron Tchequie je absolutní špičkou v oblasti stejnosměrných rychlovypínačů, které slouží k ochraně životů cestujících a zařízení vlaku. Rychlovypínač je schopen v řádech milisekund přerušit napájení vlaku a ochránit tak veškerou elektro výzbroj v dopravním prostředku. Pohybujeme se řádově v desítkách tisíc ampér při trakčním napětí do 3300V. Výjimkou nejsou hodnoty 18 000 ampér. Pro srovnání, domácnosti mají 11 ampér. Pokud by rychlovypínač nepracoval správně, mělo by to nedozírné následky nejen pro vybavení, ale především pro cestující.

2

↑ Osmikanálový osciloskop Yokogawa v Sécheronu používají ke sledování průběhů elektrických veličin, různých analýz a výpočtů, například výkonových ztrát v měniči.

» Podívejte se na nabídku práce v Sécheron

Co dalšího kromě rychlovypínače byste zmínil?

Pracujeme s nejnovějšími technologiemi, které se týkají trakční techniky. Máme výborný vývojový tým. Pracujeme na strategických projektech pro velmi významné zákazníky po celém světě. Zajímavé také je, že řídící jednotku rozvodny Sepcos si sami upravujeme i softwarově. Jsme schopni velmi rychle, během čtyř dnů, reagovat na specifické požadavky zákazníků a programátorsky zasáhnout do jejich firmwaru. Naše řídící jednotky jsou na špičkové úrovni s barevným dotykovým displejem, který zaručuje snadné ovládání celé měnírny, což není obvyklé. Velmi zajímavý je i současný projekt v oblasti přípravy kabeláže. V říjnu začneme pracovat se strojem Komax Zeta, což je nejvyšší úroveň, kterou současný trh v oblasti strojů pro přípravu kabeláže nabízí. Pro tento stroj bude vyčleněn nový tým specialistů – technologů montáže a kabeláže.

Jak byste to, co děláte, popsal člověku, který není zrovna elektrotechnik?

Na práci v Sécheronu mi přijde nejatraktivnější, že lidem po celém světě zaručujeme bezpečné cestování. Pracujeme se špičkovými technologiemi a v místech, ke kterým se běžný člověk nedostává. Cestující většinou netuší, co všechno stojí za tím, aby se například vlaková souprava v metru dala do pohybu. A my jsme toho všeho hrdou součástí. Navrhujeme, montujeme a testujeme. Pokud mám mluvit za oddělení testu, provádíme standardizované testy, vysokonapěťové testy, simulujeme situace, které mohou nastat na trati. Rozvodna musí reagovat tak, jak má, pokud ne, hledáme řešení. Na pozici zkušebního technika se prolíná odborná technická práce s administrativou a kontakt se zákazníkem v podobě předávání projektu zákazníkovi, jeho školením a řešením různých komplikací.

4

↑ Michel, PLC programátor. Právě ladí zákaznickou aplikaci pro HMI (Human Machine Interface) s použitím laptopu a programu ZENON.

Měnírny dodáváte zákazníkům z celého světa. Popište mi, jak to probíhá, když dostanete novou zakázku.

Každá zakázka začíná kick-off schůzkou se zákazníkem, dále se jí ujímá projektový manažer, který ji organizačně zaštiťuje. Komunikuje se zákazníkem a předává informace do týmu konstrukce. Naše konstrukční týmy sídlí jak v Praze, tak v Ženevě. Často se proto stává, že tým pro konkrétní zakázku je složen z kolegů z obou zemí.  Konstruktéři a SW vývojáři navrhují měnírnu podle specifických požadavků zákazníka. Dále přichází na řadu montáž v několika úrovních elektromechaniky a následně již výše zmíněný test.

Kolik stanic ročně vyrobíte a kam všude je dodáváte?

Ročně dodáme kolem 2000 rozvodných skříní. Zákazníky máme po celém světě. Nejčastěji míří do firem v Malajsii, Íránu, Indii, Austrálii, celé Severní i Jižní Americe. Nenapadá mě, kam naše produkty ještě nepronikly.

5

↑ HMI (Human Machine Interface) je komunikační rozhraní mezi obsluhou a měnírnou. Umožňuje celkový pohled na systém, monitorování analogových hodnot, stavů a ovládání zařízení pomocí interaktivních grafických prvků.

V čem se mohou požadavky zákazníků z různých zemí lišit?

Každý zákazník má jiné technické standardy, rozpočty i požadavky na ochranu. Co projekt, to originál. Naší silnou stránkou je flexibilita v návrhu rozvoden. To je i hlavní důvod, proč neustále získáváme větší podíl na trhu. Celkového obratu roku 2016 jsme dosáhli letos již v červnu. Tento trend růstu se každoročně zrychluje. Máme skvěle našlápnuto.

» Podívejte se na nabídku práce v Sécheron

Ve firmě pracujete devátým rokem. Co vás nepřestává motivovat?

Sécheron nabízí velký prostor pro seberealizaci, kariérní růst je maximálně podporován. Samozřejmě tento postup musí jít ruku v ruce s odbornými možnostmi jednotlivce. Já sám jsem začínal jako zkušební technik v testovacím týmu. Po čtyřech letech jsem dostal nabídku tento tým vést. Letos jsem sám inicioval změnu na pozici technické zákaznické podpory. Komunikuji se zákazníky, řeším z Prahy jejich technické problémy. Pokud to situace vyžaduje, vyrazím za nimi osobně. Cestování mi vyhovuje. Bývám vždy dva týdny tady a týden ve světě. Jezdím do Indie, Jižní Ameriky, zkrátka všude, kam je potřeba.

31

Vysokonapěťový tester, který umožňuje provádět zkoušky izolace a testovat dielektrické vlastnosti průmyslovým kmitočtem 50 Hz do napětí 15kV AC.

Kdo k vám do firmy dobře zapadne? Myslím po té osobnostní stránce.

Přátelská, komunikativní a proaktivní osobnost. Vládne tu atmosféra, která podporuje nápady a samostatná řešení jednotlivců.

Jste mezinárodní firma, máte zákazníky různě po světě. Jak důležité je, aby uchazeč uměl cizí jazyky?

To vyplývá z konkrétní pozice. Jsme hodně napojení na ženevské kolegy, proto je angličtina vítána. Nicméně pokud uchazeč není jazykově vybaven nebo si na komunikaci se zahraničím netroufá, tak to určitě není překážka, jde jen o to nabídnout mu vhodné umístění. Angličtinu, němčinu či španělštinu si máme možnost zlepšit v jazykových kurzech organizovaných na pracovišti. Já sám studuju španělštinu.

7

↑ Nahoře vidíte Arc flash relay – zařízení, které monitoruje záblesk při elektrickém oblouku. Dole je Sepcos PLC  řídící jednotka sloužící k ovládání, měření a ochraně zařízení.

Poslední otázka: nabízíte pozice i pro absolventy?

Určitě. Obzvlášť oddělení testu je pro kariérní růst nejvhodnější, neboť absolventi začínají na pozici přípravy testu, kde se zaučují a poznávají rozvodny po technické stránce. Pokud je práce baví, jsou šikovní a chtějí růst, posouvají se na pozici zkušebního technika. Další úrovní je testovací inženýr – commissioning, kovaný specialista, který komunikuje se zákazníky a cestuje po světě. Anebo se může posunout do jiné oblasti v rámci firmy. Jak už jsem říkal, jsme těmto změnám otevření a podporujeme je.

» Podívejte se na nabídku práce v Sécheron

Sécheron Tchequie

Je součástí švýcarské skupiny Sécheron Hasler Holding. Specializuje se na výrobu komponentů pro trakci. V ČR společnost působí již přes 25 let a tvoří ji přes 500 kolegů spolupracujících ve čtyřech divizích. Divize trakčních rozvoden z nich roste nejrychleji.

(PR článek)

Další články k tématu

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

Jak se pracuje v Jobs.cz

Už vás někdy při hledání práce nebo kurzu na Jobs.cz napadlo, jak to vypadá v jeho útrobách? Nahlédněte do kanceláří, ve kterých působí tým, který statisícům lidí každý den pomáhá najít vysněné povolání a smysluplný kurz nebo konferenci. ↑ Kluci z Jobs.cz. Tenhle sehraný tým neustále dumá, jak to udělat, aby portál Jobs.cz dělal uživatelům co … číst více

Jak zůstat zdravý, když všichni okolo chrchlají

V MHD teď prská každý druhý a pokračuje to, sotva dorazíte do práce. Zároveň platí, že teď si opravdu, ale opravdu nemůžete dovolit ležet doma s chřipkou. Přečtěte si naše tipy, jak na podzim zůstat fit a pokud možno se nenakazit od kašlajících kolegů. 1. Ruce, ruce! Zdá se vám rada o mytí rukou banální? Nám … číst více

Reportáž: 1 den prodavačkou v Marks & Spencer

Co vás čeká, když nastoupíte na pozici prodavačky v dvoupatrovém obchodě ve velkém nákupním centru? Vyzkoušeli jsme si jednu směnu na vlastní kůži. ↑ Potraviny, dámské, pánské. Noví prodavači si během zaškolení vyzkoušejí práci ve všech odděleních, aby pak dokázali zákazníkům vždy poradit. Klidnější pánské Je 9 hodin ráno, rozsvěcejí se všechny zářivky a hliníková roleta … číst více