Profesionální trpitel a další kolegové, kteří vás donutí změnit práci

Objevují se nevyzpytatelně na nejrůznějších pracovištích. Nikdo neví, který personalista je nabral a proč. Kolem jejich kanceláře se plížíte po špičkách, aby na vás nezačali mluvit. A po nějakém čase vás přivedou k úvahám, jestli takovou společnost vážně máte zapotřebí.

Člověk vydrží dělat jakoukoliv práci, pokud má kolem sebe příjemný kolektiv. Na druhou stranu existují typy lidí, kteří vás donutí uvažovat, jestli by vám nebylo lépe třeba v sousední firmě. U Pišty Hufnágla. V supermarketu za pultem. Na mateřské. Zkrátka kdekoliv jinde. Jejich druhy a poddruhy jsou nekonečné. Všimnout si můžete například těchto čtyř variant.

1. „Všechno špatně“

Proč je otravný: Až bude někdo pořádat mistrovství světa v nadávání, tento kolega bude kopat první ligu. Zašlape ve vás každý kousek radosti z práce, ještě než stačí vzniknout. Zcela kompletně, nenapravitelně, nenávratně a beznadějně špatně je totiž:

 • práce
 • šéf
 • vy
 • zákazníci
 • intranet
 • počasí
 • vláda
 • oběd
 • firemní počítač
 • výše platu
 • roční období
 • a cokoliv dalšího, o čem začnete mluvit

Nebezpečí: Velmi často hrozí nakažení. Pokud na sobě začnete pociťovat symptomy (například si už popáté za den si na něco stěžujete), okamžitě se odsuňte do karantény od přenašeče, obklopte se pozitivními vjemy a zkorigujte své myšlenky do realističtější podoby.

2. „Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo“

Proč je otravný: Okatě dává všem najevo, že on je jediný, kdo tady něco dělá. Kdyby nebylo jeho, celá firma se sesype, shoří a představenstvo sežerou vlci. Všichni kolem jsou neschopní. Samozřejmě včetně vás. On musí všem říkat co a jak. Kdykoliv se něco sesype, prohlašuje „já jsem vám to říkal a nikdo mě neposlouchal“. A nejhorší na tom je, že ho nikdo nedocení.

Nebezpečí: Vzhledem k tomu, že mínění pana Letadla o vás bude stejné za všech okolností, můžete ztratit motivaci se o cokoliv snažit. Jste-li jeho vlivu vystaveni dlouhodobě, můžete začít pochybovat o svých vlastních schopnostech. V takovém případě doporučujeme polít si hlavu studenou vodou a zeptat se na názor jiného kolegy.

3. „Ach, já ubožák“

shutterstock_197684501

↑ Trpím! Já trpím! (vidíte to doufám)

Proč je otravný: On by tu práci moc rád udělal, jenomže na ni nestačí. Nebo ji nestíhá. Nebo je to celé moc komplikované. A když selže všechno ostatní, tak to tak udělat prostě nejde. Tento typ kolegy například nemůže psát maily v angličtině, protože vy to přece napíšete líp. Taky nemůže odevzdat projekt včas, protože má nemocné děti, spoustu práce a nevyvenčeného psa. Když mu nepomůžete, bude to strašlivý průšvih.

Nebezpečí: Než se nadějete, můžete dělat polovinu práce, která původně neměla být vaše. Prostě vám rupnou nervy a po půl hodině poslouchání litanií o tom, že tohle nejde a tamto se pokazilo, prohlásíte: „Prosím tě, dej to sem.“ Pomáhá krátké upřímné politování a soucitné přání, ať to jde od ruky. Vyjděte vstříc jen do té míry, do jaké vyjít vstříc skutečně chcete.

4. „To jsem vám takhle včera šel po nábřeží“

Proč je otravný: Na tomhle člověku není špatně vlastně vůbec nic. Prostě jenom mluví. Pořád. Už začíná polední pauza a vy jste ještě nezačali pracovat. Zato víte všechno o tom, co mají ve slevě v nejbližším supermarketu, jaká je předpověď počasí na dva týdny, že měla řidička tramvaje polité tričko, co říkala jedna kolegyně o druhé, jak se stahují králíci, proč nesmažit na olivovém oleji a že američtí vědci přišli na to, že 75 % respondentů tvoří tři čtvrtiny lidí.

Nebezpečí: Výbuch vlastní hlavy. Krátkodobým řešením mohou být sluchátka s nepřetržitě jedoucí hudbou.

Pracujete s někým takovým?

Pokuste se omezit nebezpečí při setkání na minimum. Skočte si na kurz asertivní komunikace. A až vás to vážně přestane bavit, vždycky si můžete najít jiné místo. Víte, jak to je. Trpělivost někdy přináší růže, jindy žaludeční neurózu.

» Podívejte se na nabídky práce

Nela Wurmová

Další články k tématu

Většina firem blokuje Facebook, Twitter a bulvár

Tři z pěti firem svým zaměstnancům omezují přístup k internetu, zjistil nedávný průzkum společnosti Outsourcing Solution. Šéfům nejvíce vadí pornografické stránky, dále Facebook, Twitter a bulvární servery. Některé firmy blokují přístup k síti jen vybraným profesím – například účetním nebo sekretářkám. Erotika, Facebook a bulvár ne Volný přístup k internetu v pracovní době není vůbec samozřejmý. Podle průzkumu společnosti Outsourcing … číst více

Jste řešitel, příjemce nebo uhýbač?

Konflikt je potřebný a přirozený. Jen je potřeba umět s ním zacházet, aby neškodil, ale spíš pomohl. Už slyším reakce čtenářů: A to jde? Existuje snad nějaká “správná cesta”, návod, jak se v konfliktní situaci zachovat? Návod není, vítězí rozmanitost. V drtivé většině konfliktů neexistuje ta jediná spásná cesta. Možností je nespočet a je na … číst více

6 věcí, které v práci dělají nepostradatelní lidé

Každý je nahraditelný, zní známá cynická poučka. Ale není to tak docela pravda. Někteří lidé jsou pro firmy velmi vzácní. Nejde jen o jejich odbornost, ale hlavně o unikátní vlastnosti. Jak nepostradatelné kolegy poznáte? » 2 minuty čtení « 1. Udržují dobrou náladu Když má firma finanční potíže nebo málo zakázek, je snadné sklouznout k pesimismu. … číst více

5 otravných kolegů, na které můžete natrefit

Jsou moudří. Jsou vtipní. Jsou výkonní. A jsou pořádně mimo. Seznamte se s pěti otravnými lidmi, na které můžete narazit v práci. » 2 minuty čtení « 1. Král Moudroslav Typická hláška: „Víš, to je strašně hezký nápad, ale nebude fungovat.“ Král Moudroslav byl seslán do vaší kanceláře a jeho úkolem je vám pomáhat – pomáhat zlepšit sebeovládání, … číst více